Afryka

Żywy Pomnik

maj 18, 2021
Kamień skruszeje, stal skoroduje - życie będzie trwało.  
Informator

Rozmowa Radia Istebna - Fundacja Jest BOSKO

maj 08, 2021
Nie ma fajnych młodych ludzi w Istebnej? NIEPRAWDA!Posłuchajcie i zmienicie zdanie :)
Informator

"Ktoś tutaj był i był, a potem nagle zniknął i uporczywie go nie ma."

kwiecień 27, 2021
Nigdy nie ma dobrego momentu na pożegnanie bliskich, ale zawsze jest dobry czas, żeby otulić ich myślami...  
Informator

Rozmowa Radia Istebna - Po nasziymu

kwiecień 24, 2021
Kolejne spotkanie w Radiu Istebna - tym razem moimi gośćmi byli: Bronka Polok, Józef Michałek, Andrzej Suszka.
Informator

WESOŁYCH ŚWIĄT!

kwiecień 03, 2021
Informator

Zanim zobaczysz na żywo - film w 4k

marzec 26, 2021
WAITOMO CAVES
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 15 marca

marzec 15, 2021
Zdarzyło się dzisiaj...
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 11 marca

marzec 11, 2021
Zdarzyło się dzisiaj...
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 03 marca

marzec 03, 2021
Wydarzyło się...

"Wilczyce" Helen Castor

Jak ja uwielbiam książki od Astry. Mam ich sporo. Potężna dawka wiedzy na temat historii, przystępny język i arcyciekawe.

Refleksja. Rzeczywistość potrafi bardziej zaskakiwać niż niejedna wymyślona historia. Bywa również często dużo ciekawsza, no i dreszczyk, że to się naprawdę zdarzyło, niezwykłe.

Prawdę mówiąc spodziewałam się raczej, że głównymi bohaterkami tej publikacji będą chyba najsławniejsze i powszechnie znane brytyjskie królowe, bo o władczyniach tego kraju mowa, Maria Tudor zwana Krwawą i Elżbieta I. Sławne córki jeszcze sławniejszego ojca. Jakież było moje zaskoczenie, kiedy się okazało, że będę miała okazję poznać sylwetki ich poprzedniczek, które w pewnym sensie utorowały drogę do tronu swoim następczyniom. Wszystkie te kobiety, począwszy od Matyldy, przez Eleonorę Akwitańską, Izabelę Francuską i Małgorzatę Andegawańską, stały u steru władzy, ale... I tu pojawia się warunek, którego musiały przestrzegać, z różnym skutkiem. Tolerowane były jako władczynie, z realną władzą o ile nie kwestionowały otwarcie męskiego autorytetu. Były to matki, żony, córki królów. I ta męska korona legitymizowala ich władzę. Szare eminencje, wilczyce, które nie wahały się podejmować decyzji i sięgać po tron, bo koronę już miały, dla siebie, swoich dzieci. W zastępstwie synów walczących gdzieś w świecie, nieudolnych mężów lub mężów tyranów. Były zdeterminowane, cierpliwe, pamiętliwe, bezwzględne. Bywało, że nie ustrzegły się błędów, klątwa władzy je dosięgała, stawały się aroganckie, butne. Ale przecież przecierały ścieżki przyszłym królowym, które już nie potrzebowały męża, aby świat uznał je jako autonomiczne, samodzielne władczynie. Te cztery kobiety nosiły koronę w czasach, kiedy pozycja społeczna kobiety, nawet tej koronowanej, sprowadzała się do rodzenia dzieci, trwania u boku męża, wspierania go, ale trudno było możnym zaakceptować je jako samodzielne królowe. Nie mniej pokazały, że można, że są tak samo sprawne, inteligentne, błyskotliwe, gotowe poświęcić wiele, znające tajniki polityki, potrafiące zjednywać sobie sojuszników.

Niezwykłe historie czterech kobiet, którym los podarował angielską koronę z całym "dobrodziejstwem inwentarza". Żyły w czasach trudnych, pełnych konfliktów na arenie międzynarodowej i na swoim własnym podwórku. Nie mniej nie wahały się podjąć rękawicy. Nigdy jednak nie zostały uznane za samodzielne królowe, ale ich rola jest nie do przecenienia dla przyszłych królowych, które założyły koronę bez oparcia na męskim ramieniu.

Miłośnikom historii, zwłaszcza Anglii polecam bardzo. Ale nie tylko. Czyta się jak powieść, nie męczy.

Świetna książka.

Komentuj

Zaloguj się, by skomentować