Informator

60 lat Wisły

lipiec 13, 2022
Na różne sposoby można celebrować rocznice wydarzeń - jedni czują się dobrze na  rozmaitych sesjach naukowych, inni w trakcie patetycznych akademii, a pewnie większość woli wybrać się na spotkania towarzyskie z muzyką. Najgorzej mają oficjele - muszą być wszędzie :P
A to ciekawe!

Niecodzienne dekoracje

lipiec 12, 2022
Zbierając grzyby albo chrust :) zwróćmy uwagę też na małe kawałki drewna o dziwnych kształtach. W domu z tych kawałków możemy wyczarować takie cudeńka, jak te na zdjęciach. Odrobinka wyobraźni i... satysfakcja gwarantowana!
A to ciekawe!

Miasto, w którym ludzie stają się bogami

lipiec 08, 2022
Jakkolwiek dziwnie to brzmi, wiele gwiazd muzyki, celebrytów i zwykłych Kowalskich, odwiedza jedno z najbardziej imponujących i mistycznych starożytnych stanowisk archeologicznych.  
Informator

Kalejdoskop Radia Awangarda 4.07.2022

lipiec 04, 2022
Dziś, z okazji DNIA NIEPODLEGŁOŚCI w USA zabieram Was w muzyczną podróż po amerykańskich miastach.
Informator

Zaproszenie do Krakowa (ale czy do Krakowa trzeba zapraszać?)

lipiec 03, 2022
Letnie Tanie Kinobranie to niezwykły festiwal filmowy! Dlaczego niezwykły? Ano dlatego, że w Krakowie, że w Kinie Pod Baranami, że będzie trwał prawie dwa miesiące, że zostanie zaprezentowanych ponad 100 filmów w ciągu ośmiu tematycznych tygodni i - co nie…
A to ciekawe!

Saharyjskie temperatury przed nami - jak sobie z nimi radzić?

czerwiec 30, 2022
To tylko kilka przykładów. Może ktoś ma jakiś inny, sprawdzony sposób?
Kalendarium

Tesla czy Rubens?

czerwiec 28, 2022
Najdroższy obraz flamandzkiego mistrza baroku - Petera Paula Rubensa - "Rzeź niewiniątek", zostało sprzedane w domu aukcyjnym Sotheby's za 49,5 mln funtów. Przeliczając funty na dolary po dzisiejszym kursie, wychodzi nam 61 407 750,00 dolarów.  Najdroższy model Tesli (Tesla Model…
A to ciekawe!

Jak zatrzymać młodość i smukłą sylwetkę

czerwiec 27, 2022
Żyli długo i szczęśliwie, przy tym nadal pięknie wyglądali – taka modyfikacja zakończenia dawnych bajek, która... może kiedyś się spełni.
Informator

Najlepszy zestaw relaksacyjny!

czerwiec 23, 2022
Działa – przetestowałem i mogę z czystym sumieniem polecić każdemu :)  
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 615

Niepodległość Śląska Cieszyńskiego

2115 razy

w oczach krakowskiego historyka

Panie profesorze, kiedy rozmawialiśmy dziesięć lat temu, to na stwierdzenie, że Tarnów był pierwszym niepodległym w 1918 roku, odesłał mnie pan do swojej książki, żebym się douczył, jak było naprawdę.

 Coś takiego było. 

Tak, powiedział pan że stawia na pierwszym stopniu podium Tarnów, Kraków, Zakopane. W jakimś sensie również Cieszyn. To jak to w końcu jest?

Podtrzymuję tę opinię. Wszystko bowiem jest kwestią tego, jakie przyjmiemy sobie kryteria.

Zatem po kolei.

Pierwsze kryterium to takie, czy za pierwsze niepodległe uznamy miasto, które jako pierwsze wprowadziło władzę uznającą się za władzę państwa polskiego. I wówczas byłoby które miasto? Pod tym względem pierwszym nie był ani Tarnów, ani Kraków, ale Cieszyn. Tam bowiem 19 października 1918 roku Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego zgłosiła akces do państwa polskiego. 

Którego w istocie jeszcze nie było...

Owszem. Ale rozpatrujemy same kryteria. I według tego, o którym rozmawiamy, palmę pierwszeństwa przyznajemy właśnie Cieszynowi. I tu są bezkonkurencyjni. 

Zaczerpnięte ze strony: http://www.gazetakrakowska.pl/wiadomosci/tarnow/a/parcie-do-niepodleglosci-w-pazdzierniku-1918-roku-bylo-jak-sportowa-rywalizacja,12639458/

"Od końca XIX w. zacieśniały się więzi między Galicją a Śląskiem Cieszyńskim, należącym do Królestwa Czeskiego w ramach państwa Habsburgów. W Cieszyńskiem powstawało coraz więcej polskich instytucji, kształtował się stan średni. Działały polskie gimnazja i szkoły zawodowe. Dzięki temu Śląsk Cieszyński, choć do Polski nie należał od sześciu wieków, zachował z nią poczucie jedności. Tamtejsze rodziny, w tym Buzków i Małyszów, włączały się czynnie w polskie życie oświatowe, kulturalne i polityczne. Cieszyńskie było najlepiej uprzemysłowionym, zorganizowanym i najzamożniejszym regionem w skali ziem polskich. Przewyższało bogactwem, jakością pracy oraz aktywnością ludzi sąsiedni Śląsk Pruski. Większość ludności stanowili Polacy, katolicy i ewangelicy, a 1/4 Czesi. Niemcy zamieszkiwali głównie enklawę bielską. Po wojnie w skład odrodzonej Rzeczypospolitej weszła tylko północno-wschodnia część księstwa z Bielskiem i Cieszynem, co doprowadziło do wieloletniego konfliktu z Czechosłowacją. Polska część księstwa wniosła do Rzeczypospolitej mądrość i pracowitość ludności, jej solidność i sumienność, zrozumienie konieczności pracy dla dobra wspólnego, potrzeby życia w schludności, czystości, zdrowego, aktywnego. Cieszyńskie to najbardziej nowoczesna i europejska polska dzielnica, mieszczańska i robotnicza, kultywująca zachodnie wartości i sposób życia."

Prof. Andrzej Chwalba

Fragment zaczerpnięty z książki "Polski wiek XX" (red. K. Persak i P. Machcewicz, Warszawa 2009)

Polecamy szczególnej uwadze wykład prof. ANDRZEJA CHWALBY "Księstwo cieszyńskie z polskiej perspektywy 1914-1918", który odbędzie się w Święto Niepodległości 11 LISTOPADA o godz. 18 w sali sesyjnej cieszyńskiego ratusza.

Wykładający na co dzień na Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Chwalba stanowi wybitny autorytet w dziedzinie historii Polski i powszechnej XIX i XX w. Ma w swoim dorobku kilka podręczników akademickich (m.in. "Historia Polski 1795–1918" i "Historia powszechna. Wiek XIX") oraz bestsellerowe "Samobójstwo Europy. Wielka Wojna 1914–1918".

Utworzono w oparciu o post Książnica Cieszyńska