Kawałek artystyczne kuchni odsłania nam Barbara Frankiewicz - doktor Sztuk Pięknych Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Gdyby wtedy, gdy miałam naście lat ktoś mi powiedział, że będę ofiarą przemocy zaprzeczałabym. Ja? Nigdy w życiu! A jednak! To gorzkie doświadczenie nauczyło mnie, by nigdy nie mówić nigdy, bo jak pisała Szymborska „tyle o sobie wiemy, ile nas sprawdzono”. To samo tyczy naiwności i bycia ofiarą oszusta.
Rozmawiałam ostatnio ze znajomą, która jest wykładowcą akademickim, o autorytetach i kulturze. Obie bardzo ubolewałyśmy nad tym, że większość społeczeństwa bardziej liczy się ze zdaniem celebryty bez wykształcenia (lub z wykształceniem podstawowym) niż naukowca.
Z tomiku "Rymowanki dla dużych dzieci" Wisławy Szymborskiej
Przez wiele lat myśleliśmy, że istnieje słowiańska dusza i wszyscy Słowianie, w tym Rosjanie, są do siebie podobni. Czy rzeczywiście? Na pewno pod niektórymi względami są, bo umysł kształtuje język, a słowiańskie języki są z jednej grupy. Jednak warto się zastanowić kto to jest Rosjanin i co sobie myśli, gdy od lat poddawany jest propagandzie? Wojna za wschodnią granicą skłoniła mnie do dogłębnych analiz i prób odpowiedzi na te pytania. Pomaga w tym znajomość rosyjskiego i ukraińskiego oraz rozumienie białoruskiego (czytanie w tym języku i oglądanie TV).
"Dla mądrych jest zawsze dobry czas.
A kiedyż będzie dla uczciwych?
Sza, panie Trawiński, oni mają niebo, po co im dobre czasy."
Władysław Stanisław Reymont, Ziemia obiecana
Henryk Sienkiewicz, Quo vadis
Awangarda 21
04 Maj 2022Testowanie możliwości przekierowań strony Awangarda 21
„Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać”
04 Maj 20224 maja 1953 roku Ernest Hemingway został laureatem Nagrody Pulitzera, którą otrzymał za opowiadanie „Stary człowiek i morze”. Rok później Szwedzka Akademia przyznała mu literacką Nagrodę Nobla.