Malarstwo

Po co malarzom plenery?

maj 22, 2022
Kawałek artystyczne kuchni odsłania nam Barbara Frankiewicz - doktor Sztuk Pięknych Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Informator

Nigdy nie mów nigdy, czyli każdy bywa naiwny

maj 19, 2022
Gdyby wtedy, gdy miałam naście lat ktoś mi powiedział, że będę ofiarą przemocy zaprzeczałabym. Ja? Nigdy w życiu! A jednak! To gorzkie doświadczenie nauczyło mnie, by nigdy nie mówić nigdy, bo jak pisała Szymborska „tyle o sobie wiemy, ile nas…
Informator

Kalejdoskop Radia Istebna 18.05.2022

maj 18, 2022
Zapraszam do obejrzenia kolejnego Kalejdoskopu.
Informator

Nie patrz w górę, czyli świat lajków

maj 12, 2022
Rozmawiałam ostatnio ze znajomą, która jest wykładowcą akademickim, o autorytetach i kulturze. Obie bardzo ubolewałyśmy nad tym, że większość społeczeństwa bardziej liczy się ze zdaniem celebryty bez wykształcenia (lub z wykształceniem podstawowym) niż naukowca.
Kalendarium

"Nie męcz aptek i lekarza, sam znajdź drogę do cmentarza"

maj 12, 2022
Z tomiku "Rymowanki dla dużych dzieci" Wisławy Szymborskiej
Informator

Co myślą Rosjanie, czyli przybysze z „patplanety”

maj 07, 2022
Przez wiele lat myśleliśmy, że istnieje słowiańska dusza i wszyscy Słowianie, w tym Rosjanie, są do siebie podobni. Czy rzeczywiście? Na pewno pod niektórymi względami są, bo umysł kształtuje język, a słowiańskie języki są z jednej grupy. Jednak warto się…
Kalendarium

Dla mądrych jest zawsze dobry czas

maj 07, 2022
"Dla mądrych jest zawsze dobry czas.A kiedyż będzie dla uczciwych?Sza, panie Trawiński, oni mają niebo, po co im dobre czasy." Władysław Stanisław Reymont, Ziemia obiecana
Kalendarium

"Świat stoi na oszustwie, a życie jest złudzeniem."

maj 05, 2022
Henryk Sienkiewicz, Quo vadis
Kalendarium

„Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać”

maj 04, 2022
4 maja 1953 roku Ernest Hemingway  został laureatem Nagrody Pulitzera, którą otrzymał za opowiadanie „Stary człowiek i morze”. Rok później Szwedzka Akademia przyznała mu literacką Nagrodę Nobla.

Biblioteka Przyszłości - niesamowity projekt!

Wbrew temu, co w dzisiejszym świecie się liczy - szybkość, sukces, rozpoznawalność, nazwisko - powstaje projekt, który ujrzy światło dzienne dopiero w 2114 roku!

 

Norweskiej artystce, Katie Paterson przyszedł do głowy niezwykły pomysł - Biblioteka Przyszłości - miejsce w którym zgromadzone będą niewydane jeszcze dzieła literatury światowej, a ich wydanie zaplanowano dopiero za 100 od złożenia rękopisu. Do tego czasu wszystkie książki pozostaną tajemnicą. Dlaczego? Ano dlatego, że proces wydania książek został... odwrócony! Najpierw sadzimy drzewa, czekamy aż urosną, później je ścinamy i robimy z nich papier, a na samym końcu drukujemy książki.

Zupełnie inaczej niż ma się to do tej pory i zamiast niszczyć już rosnące drzewa, sadzimy nowe, czekamy aż urosną i dopiero wtedy je wykorzystujemy.

Swoje rękopisy w lesie Nordmarka w północnej części Oslo osobiście już złożyli: Margaret Atwood, David Mitchell, Sjón i Elif Şafak, Karl Ove Knausgård, Ocean Vuong, Han Kang.

Niby wszystko fajnie, dbamy o zasoby naturalne, pozwalamy na pojawienie się książki autora dopiero wtedy, kiedy on już nie będzie żył i nie będie się przejmował krytyką :P Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy książka odniesie sukces i ludzie będą oczekiwać dalszego ciągu, kolejnych części? Knausgård i jego Moja walka raczej w tym cyklu wydawniczym nie miałaby żadnych szans, a o dodrukach i ewentualnych kornikach niszczących drzewa to już nie wspomnę.

Ciekawy i oryginalny projekt, jednak lepiej w najbliższy weekend zabrać sobie do poduchy książkę wydrukowaną po staremu, a na miejsce wyciętych drzew posadzić nowe. Do tego jeszcze mamy czytniki, które nie potrzebują papieru, i chyba to jest najlepsze rozwiązanie.

Niemniej gratulacje za oryginalny pomysł :)

 

 

 

 

Na koniec możecie jeszcze zajrzeć na stronę projektu.

https://www.futurelibrary.no/

Józef Michałek

Założyciel Radia Istebna.

kontakt: 515 533 522