Informator

60 lat Wisły

lipiec 13, 2022
Na różne sposoby można celebrować rocznice wydarzeń - jedni czują się dobrze na  rozmaitych sesjach naukowych, inni w trakcie patetycznych akademii, a pewnie większość woli wybrać się na spotkania towarzyskie z muzyką. Najgorzej mają oficjele - muszą być wszędzie :P
A to ciekawe!

Niecodzienne dekoracje

lipiec 12, 2022
Zbierając grzyby albo chrust :) zwróćmy uwagę też na małe kawałki drewna o dziwnych kształtach. W domu z tych kawałków możemy wyczarować takie cudeńka, jak te na zdjęciach. Odrobinka wyobraźni i... satysfakcja gwarantowana!
A to ciekawe!

Miasto, w którym ludzie stają się bogami

lipiec 08, 2022
Jakkolwiek dziwnie to brzmi, wiele gwiazd muzyki, celebrytów i zwykłych Kowalskich, odwiedza jedno z najbardziej imponujących i mistycznych starożytnych stanowisk archeologicznych.  
Informator

Kalejdoskop Radia Awangarda 4.07.2022

lipiec 04, 2022
Dziś, z okazji DNIA NIEPODLEGŁOŚCI w USA zabieram Was w muzyczną podróż po amerykańskich miastach.
Informator

Zaproszenie do Krakowa (ale czy do Krakowa trzeba zapraszać?)

lipiec 03, 2022
Letnie Tanie Kinobranie to niezwykły festiwal filmowy! Dlaczego niezwykły? Ano dlatego, że w Krakowie, że w Kinie Pod Baranami, że będzie trwał prawie dwa miesiące, że zostanie zaprezentowanych ponad 100 filmów w ciągu ośmiu tematycznych tygodni i - co nie…
A to ciekawe!

Saharyjskie temperatury przed nami - jak sobie z nimi radzić?

czerwiec 30, 2022
To tylko kilka przykładów. Może ktoś ma jakiś inny, sprawdzony sposób?
Kalendarium

Tesla czy Rubens?

czerwiec 28, 2022
Najdroższy obraz flamandzkiego mistrza baroku - Petera Paula Rubensa - "Rzeź niewiniątek", zostało sprzedane w domu aukcyjnym Sotheby's za 49,5 mln funtów. Przeliczając funty na dolary po dzisiejszym kursie, wychodzi nam 61 407 750,00 dolarów.  Najdroższy model Tesli (Tesla Model…
A to ciekawe!

Jak zatrzymać młodość i smukłą sylwetkę

czerwiec 27, 2022
Żyli długo i szczęśliwie, przy tym nadal pięknie wyglądali – taka modyfikacja zakończenia dawnych bajek, która... może kiedyś się spełni.
Informator

Najlepszy zestaw relaksacyjny!

czerwiec 23, 2022
Działa – przetestowałem i mogę z czystym sumieniem polecić każdemu :)  

Biblioteka Przyszłości - niesamowity projekt!

Wbrew temu, co w dzisiejszym świecie się liczy - szybkość, sukces, rozpoznawalność, nazwisko - powstaje projekt, który ujrzy światło dzienne dopiero w 2114 roku!

 

Norweskiej artystce, Katie Paterson przyszedł do głowy niezwykły pomysł - Biblioteka Przyszłości - miejsce w którym zgromadzone będą niewydane jeszcze dzieła literatury światowej, a ich wydanie zaplanowano dopiero za 100 od złożenia rękopisu. Do tego czasu wszystkie książki pozostaną tajemnicą. Dlaczego? Ano dlatego, że proces wydania książek został... odwrócony! Najpierw sadzimy drzewa, czekamy aż urosną, później je ścinamy i robimy z nich papier, a na samym końcu drukujemy książki.

Zupełnie inaczej niż ma się to do tej pory i zamiast niszczyć już rosnące drzewa, sadzimy nowe, czekamy aż urosną i dopiero wtedy je wykorzystujemy.

Swoje rękopisy w lesie Nordmarka w północnej części Oslo osobiście już złożyli: Margaret Atwood, David Mitchell, Sjón i Elif Şafak, Karl Ove Knausgård, Ocean Vuong, Han Kang.

Niby wszystko fajnie, dbamy o zasoby naturalne, pozwalamy na pojawienie się książki autora dopiero wtedy, kiedy on już nie będzie żył i nie będie się przejmował krytyką :P Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy książka odniesie sukces i ludzie będą oczekiwać dalszego ciągu, kolejnych części? Knausgård i jego Moja walka raczej w tym cyklu wydawniczym nie miałaby żadnych szans, a o dodrukach i ewentualnych kornikach niszczących drzewa to już nie wspomnę.

Ciekawy i oryginalny projekt, jednak lepiej w najbliższy weekend zabrać sobie do poduchy książkę wydrukowaną po staremu, a na miejsce wyciętych drzew posadzić nowe. Do tego jeszcze mamy czytniki, które nie potrzebują papieru, i chyba to jest najlepsze rozwiązanie.

Niemniej gratulacje za oryginalny pomysł :)

 

 

 

 

Na koniec możecie jeszcze zajrzeć na stronę projektu.

https://www.futurelibrary.no/

Józef Michałek

Założyciel Radia Awangarda.

kontakt: 515 533 522