Informator

60 lat Wisły

lipiec 13, 2022
Na różne sposoby można celebrować rocznice wydarzeń - jedni czują się dobrze na  rozmaitych sesjach naukowych, inni w trakcie patetycznych akademii, a pewnie większość woli wybrać się na spotkania towarzyskie z muzyką. Najgorzej mają oficjele - muszą być wszędzie :P
A to ciekawe!

Niecodzienne dekoracje

lipiec 12, 2022
Zbierając grzyby albo chrust :) zwróćmy uwagę też na małe kawałki drewna o dziwnych kształtach. W domu z tych kawałków możemy wyczarować takie cudeńka, jak te na zdjęciach. Odrobinka wyobraźni i... satysfakcja gwarantowana!
A to ciekawe!

Miasto, w którym ludzie stają się bogami

lipiec 08, 2022
Jakkolwiek dziwnie to brzmi, wiele gwiazd muzyki, celebrytów i zwykłych Kowalskich, odwiedza jedno z najbardziej imponujących i mistycznych starożytnych stanowisk archeologicznych.  
Informator

Kalejdoskop Radia Awangarda 4.07.2022

lipiec 04, 2022
Dziś, z okazji DNIA NIEPODLEGŁOŚCI w USA zabieram Was w muzyczną podróż po amerykańskich miastach.
Informator

Zaproszenie do Krakowa (ale czy do Krakowa trzeba zapraszać?)

lipiec 03, 2022
Letnie Tanie Kinobranie to niezwykły festiwal filmowy! Dlaczego niezwykły? Ano dlatego, że w Krakowie, że w Kinie Pod Baranami, że będzie trwał prawie dwa miesiące, że zostanie zaprezentowanych ponad 100 filmów w ciągu ośmiu tematycznych tygodni i - co nie…
A to ciekawe!

Saharyjskie temperatury przed nami - jak sobie z nimi radzić?

czerwiec 30, 2022
To tylko kilka przykładów. Może ktoś ma jakiś inny, sprawdzony sposób?
Kalendarium

Tesla czy Rubens?

czerwiec 28, 2022
Najdroższy obraz flamandzkiego mistrza baroku - Petera Paula Rubensa - "Rzeź niewiniątek", zostało sprzedane w domu aukcyjnym Sotheby's za 49,5 mln funtów. Przeliczając funty na dolary po dzisiejszym kursie, wychodzi nam 61 407 750,00 dolarów.  Najdroższy model Tesli (Tesla Model…
A to ciekawe!

Jak zatrzymać młodość i smukłą sylwetkę

czerwiec 27, 2022
Żyli długo i szczęśliwie, przy tym nadal pięknie wyglądali – taka modyfikacja zakończenia dawnych bajek, która... może kiedyś się spełni.
Informator

Najlepszy zestaw relaksacyjny!

czerwiec 23, 2022
Działa – przetestowałem i mogę z czystym sumieniem polecić każdemu :)  

Kręcenie jednej sceny

Ile razy trzeba kręcić duble dla jednej sceny?

Wczorajsze urodziny Davida Finchera były okazją do przypomnienia sobie jednego z jego filmów. Tym razem padło na The Social Network. Nie żeby to był wybitny film, ale tak jakoś wyszło i przy okazji miałem mozliwość przyjrzenia się troszkę wnikliwiej od strony technicznej, zamiast skupiać sie na znanej fabule. I co wyszło? A dużo ciekawych rzeczy, które nawet tak znanym reżyserom się przytrafiają. Nie będę tu opisywał wszystkiego i skupię się tylko na jednej scenie, nawet nie całej. Okazuje się bowiem, że dbałość o szczegóły scenografii i późniejszy montaż filmu dają zaskakujące efekty uboczne, kiedy na chwilę spadnie uwaga przy produkcji. Bo ileż mozna kręcić jedną scenę i poskładać ją w całość. A można. To właśnie chcę pokazać na tym jednym króciutkim fragmencie. Najpierw fragment sceny,  potem kilka fotografii, i będziecie mieli taki mały podgląd o kręceniu filmów. To niespełna półtorej minuty z całego filmu. Możecie sobie więc wyobrazić cały proces kręcenia, co, jak się okazuje, nie jest ani takie proste, ani szybkie. Trudno się więc widziwić, że produkcja filmu jest taka droga i czasochłonna.

Dosyć już tego przydługiego wstępu i pora na konkrety.

Najpierw fragment filmu.

Teraz zrzuty ekranu i wszystko jasne. No może nie wszystko, bo jest jeszcze parę detali jako zbawa dla Was. A może by tak spojrzeć w lustro?

 

A niby nic się wielkiego w tej scenie nie działo :)

Józef Michałek

Założyciel Radia Awangarda.

kontakt: 515 533 522