Malarstwo

Po co malarzom plenery?

maj 22, 2022
Kawałek artystyczne kuchni odsłania nam Barbara Frankiewicz - doktor Sztuk Pięknych Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Informator

Nigdy nie mów nigdy, czyli każdy bywa naiwny

maj 19, 2022
Gdyby wtedy, gdy miałam naście lat ktoś mi powiedział, że będę ofiarą przemocy zaprzeczałabym. Ja? Nigdy w życiu! A jednak! To gorzkie doświadczenie nauczyło mnie, by nigdy nie mówić nigdy, bo jak pisała Szymborska „tyle o sobie wiemy, ile nas…
Informator

Kalejdoskop Radia Istebna 18.05.2022

maj 18, 2022
Zapraszam do obejrzenia kolejnego Kalejdoskopu.
Informator

Nie patrz w górę, czyli świat lajków

maj 12, 2022
Rozmawiałam ostatnio ze znajomą, która jest wykładowcą akademickim, o autorytetach i kulturze. Obie bardzo ubolewałyśmy nad tym, że większość społeczeństwa bardziej liczy się ze zdaniem celebryty bez wykształcenia (lub z wykształceniem podstawowym) niż naukowca.
Kalendarium

"Nie męcz aptek i lekarza, sam znajdź drogę do cmentarza"

maj 12, 2022
Z tomiku "Rymowanki dla dużych dzieci" Wisławy Szymborskiej
Informator

Co myślą Rosjanie, czyli przybysze z „patplanety”

maj 07, 2022
Przez wiele lat myśleliśmy, że istnieje słowiańska dusza i wszyscy Słowianie, w tym Rosjanie, są do siebie podobni. Czy rzeczywiście? Na pewno pod niektórymi względami są, bo umysł kształtuje język, a słowiańskie języki są z jednej grupy. Jednak warto się…
Kalendarium

Dla mądrych jest zawsze dobry czas

maj 07, 2022
"Dla mądrych jest zawsze dobry czas.A kiedyż będzie dla uczciwych?Sza, panie Trawiński, oni mają niebo, po co im dobre czasy." Władysław Stanisław Reymont, Ziemia obiecana
Kalendarium

"Świat stoi na oszustwie, a życie jest złudzeniem."

maj 05, 2022
Henryk Sienkiewicz, Quo vadis
Kalendarium

„Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać”

maj 04, 2022
4 maja 1953 roku Ernest Hemingway  został laureatem Nagrody Pulitzera, którą otrzymał za opowiadanie „Stary człowiek i morze”. Rok później Szwedzka Akademia przyznała mu literacką Nagrodę Nobla.

Krawiec noblistą

„Mnie być w terminie, mnie krawiectwo w głowie,
Mnie, co ma dusza klasyczna w połowie?!
I oni by mnie krawczykiem może nazwać chcieli,
Mnie – Czy ci ludzie znów nie zidiocieli?”

Po takich słowach trudno się dziwić, że terminujący krawiec w przyszłości zostanie laureatem Nagrody Nobla z dziedziny literatury!
Nieważne co dziś robisz - ważne, co chcesz robić w przyszłości i jaki ślad po sobie zostawisz.

94 lata temu, 13 listopada 1924, Władysław Reymont dostał Literacką Nagrodę Nobla za swoją powieść "Chłopi".

A teraz czas na ciekawostki. Pewnie niewielu wie o tym, że "Chłopi" Reymonta byli lekturą obowiązkową w niemieckim wojsku.
Ha! Pewnie niewielu :)
A było to tak...
Kiedy w 1912 roku wydano "Chłopów" w języku niemieckim, wydawca liczył na zysk ze sprzedaży i mocno się przeliczył. Z całego nakładu sprzedano niecałe sto sztuk!
Wtedy przyszła na odsiecz armia, a konkretnie ktoś odpowiedzialny za działalność kulturalną w sztabie generała Paula von Hindenburga. Przekonał dowództwo, że "Chłopi" będą doskonałym przewodnikiem po "duszy" polskiej wsi i tym samym spowodował wyczerpanie całego nakładu :) Ciekawy jestem, co teraz czytają nasi oficerowie?

Na tym jednak nie koniec niesamowitej drogi "Chłopów" do Nagrody Nobla. Przy okazji powiem tylko, że francuski oficer - jeniec w czasie wojny, zaznajomił się z powieścią i później ją przetłumaczył na francuski. Idziemy dalej, bo tu robi się coraz ciekawiej.
Kiedy zastanawiano się nad wyborem noblisty za rok 1924, powieść Reymontas nie była jeszcze w całości przetłumaczona na szwedzki! Przekład na francuski jeszcze się nie ukazał, tak samo jak angielski. Wiec na jakiej podstawie Akademia Szwedzka miała dokonać wyboru? Ano na podstawie dostarczonego wydania w wersji nienieckiej!!!
Co za ironia losu. Nagroda Nobla była ukłonem w stronę niepodległego państwa, nawet jeśli z jego literaturą musieli się zapoznać w języku niemieckim.
No cóż, dziwne bywają koleje losu ludzi i książek.

A tak przy okazji, zapraszam do odwiedzenia prywatnego Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta - Bielsku-Białej - naprawdę ciekawe miejsce :)

 

 

A teraz już dość pisania i trzeba się zabrać za sobotnie zajęcia w terenie :)
Udanej soboty!