Informator

60 lat Wisły

lipiec 13, 2022
Na różne sposoby można celebrować rocznice wydarzeń - jedni czują się dobrze na  rozmaitych sesjach naukowych, inni w trakcie patetycznych akademii, a pewnie większość woli wybrać się na spotkania towarzyskie z muzyką. Najgorzej mają oficjele - muszą być wszędzie :P
A to ciekawe!

Niecodzienne dekoracje

lipiec 12, 2022
Zbierając grzyby albo chrust :) zwróćmy uwagę też na małe kawałki drewna o dziwnych kształtach. W domu z tych kawałków możemy wyczarować takie cudeńka, jak te na zdjęciach. Odrobinka wyobraźni i... satysfakcja gwarantowana!
A to ciekawe!

Miasto, w którym ludzie stają się bogami

lipiec 08, 2022
Jakkolwiek dziwnie to brzmi, wiele gwiazd muzyki, celebrytów i zwykłych Kowalskich, odwiedza jedno z najbardziej imponujących i mistycznych starożytnych stanowisk archeologicznych.  
Informator

Kalejdoskop Radia Awangarda 4.07.2022

lipiec 04, 2022
Dziś, z okazji DNIA NIEPODLEGŁOŚCI w USA zabieram Was w muzyczną podróż po amerykańskich miastach.
Informator

Zaproszenie do Krakowa (ale czy do Krakowa trzeba zapraszać?)

lipiec 03, 2022
Letnie Tanie Kinobranie to niezwykły festiwal filmowy! Dlaczego niezwykły? Ano dlatego, że w Krakowie, że w Kinie Pod Baranami, że będzie trwał prawie dwa miesiące, że zostanie zaprezentowanych ponad 100 filmów w ciągu ośmiu tematycznych tygodni i - co nie…
A to ciekawe!

Saharyjskie temperatury przed nami - jak sobie z nimi radzić?

czerwiec 30, 2022
To tylko kilka przykładów. Może ktoś ma jakiś inny, sprawdzony sposób?
Kalendarium

Tesla czy Rubens?

czerwiec 28, 2022
Najdroższy obraz flamandzkiego mistrza baroku - Petera Paula Rubensa - "Rzeź niewiniątek", zostało sprzedane w domu aukcyjnym Sotheby's za 49,5 mln funtów. Przeliczając funty na dolary po dzisiejszym kursie, wychodzi nam 61 407 750,00 dolarów.  Najdroższy model Tesli (Tesla Model…
A to ciekawe!

Jak zatrzymać młodość i smukłą sylwetkę

czerwiec 27, 2022
Żyli długo i szczęśliwie, przy tym nadal pięknie wyglądali – taka modyfikacja zakończenia dawnych bajek, która... może kiedyś się spełni.
Informator

Najlepszy zestaw relaksacyjny!

czerwiec 23, 2022
Działa – przetestowałem i mogę z czystym sumieniem polecić każdemu :)  

Krawiec noblistą

„Mnie być w terminie, mnie krawiectwo w głowie,
Mnie, co ma dusza klasyczna w połowie?!
I oni by mnie krawczykiem może nazwać chcieli,
Mnie – Czy ci ludzie znów nie zidiocieli?”

Po takich słowach trudno się dziwić, że terminujący krawiec w przyszłości zostanie laureatem Nagrody Nobla z dziedziny literatury!
Nieważne co dziś robisz - ważne, co chcesz robić w przyszłości i jaki ślad po sobie zostawisz.

94 lata temu, 13 listopada 1924, Władysław Reymont dostał Literacką Nagrodę Nobla za swoją powieść "Chłopi".

A teraz czas na ciekawostki. Pewnie niewielu wie o tym, że "Chłopi" Reymonta byli lekturą obowiązkową w niemieckim wojsku.
Ha! Pewnie niewielu :)
A było to tak...
Kiedy w 1912 roku wydano "Chłopów" w języku niemieckim, wydawca liczył na zysk ze sprzedaży i mocno się przeliczył. Z całego nakładu sprzedano niecałe sto sztuk!
Wtedy przyszła na odsiecz armia, a konkretnie ktoś odpowiedzialny za działalność kulturalną w sztabie generała Paula von Hindenburga. Przekonał dowództwo, że "Chłopi" będą doskonałym przewodnikiem po "duszy" polskiej wsi i tym samym spowodował wyczerpanie całego nakładu :) Ciekawy jestem, co teraz czytają nasi oficerowie?

Na tym jednak nie koniec niesamowitej drogi "Chłopów" do Nagrody Nobla. Przy okazji powiem tylko, że francuski oficer - jeniec w czasie wojny, zaznajomił się z powieścią i później ją przetłumaczył na francuski. Idziemy dalej, bo tu robi się coraz ciekawiej.
Kiedy zastanawiano się nad wyborem noblisty za rok 1924, powieść Reymontas nie była jeszcze w całości przetłumaczona na szwedzki! Przekład na francuski jeszcze się nie ukazał, tak samo jak angielski. Wiec na jakiej podstawie Akademia Szwedzka miała dokonać wyboru? Ano na podstawie dostarczonego wydania w wersji nienieckiej!!!
Co za ironia losu. Nagroda Nobla była ukłonem w stronę niepodległego państwa, nawet jeśli z jego literaturą musieli się zapoznać w języku niemieckim.
No cóż, dziwne bywają koleje losu ludzi i książek.

A tak przy okazji, zapraszam do odwiedzenia prywatnego Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta - Bielsku-Białej - naprawdę ciekawe miejsce :)

 

 

A teraz już dość pisania i trzeba się zabrać za sobotnie zajęcia w terenie :)
Udanej soboty!