Informator

Pierwsze płatki sniegu

listopad 24, 2021
Dzisiejszy dzień pewnie będzie obfotografowany dość mocno.
Informator

Kalendarz dla Piotrusia

listopad 17, 2021
Kochani, od pewnego czasu  zbieramy zdjęcia do kalendarza Radia Istebna na 2022 rok.
Muzyka

Muzyczne Inspiracje

listopad 16, 2021
Tego słucham w tym tygodniu :)
Informator

Informator Radia Istebna 14.11.2021

listopad 14, 2021
Garść informacji o naszych akcjach :)
Kalendarium

Krawiec noblistą

listopad 13, 2021
„Mnie być w terminie, mnie krawiectwo w głowie,Mnie, co ma dusza klasyczna w połowie?!I oni by mnie krawczykiem może nazwać chcieli,Mnie – Czy ci ludzie znów nie zidiocieli?”
Informator

Msza święta w intencji Ojczyzny

listopad 11, 2021
W kościele Dobrego Pasterza w Istebnej odbyła się  Msza w intencji Ojczyzny.
Kalendarium

11 listopada -świąteczna refleksja

listopad 11, 2021
ZAMIAST SŁÓW
Informator

Mazurska piramida

listopad 07, 2021
Każdego dnia miliony ludzi wymienia nazwisko gdańszczanina (nie mylić z politykiem!) i nawet o tym nie wiedzą.
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 05 listopada

listopad 05, 2021
Kayah, Maria Skłodowska-Curie, Muniek Staszczyk, Brian Adams... i wiele, wiele innych nazwisk związanych z dzisiejszą datą.

W cieniu wielkiego brata

2 listopada 1886 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie urodził się Bronisław Piłsudski, brat Józefa Piłsudskiego, etnograf, lingwista, muzeolog, który za udział w przygotowaniach do zamachu na cara Aleksandra III w 1887 r. skazany został na 15 lat zesłania i ciężkich prac na Sachalinie.

To, co dla wielu oznaczało klęskę, dla niego było okazją odciśnięcia swojego śladu w świecie nauki - prowadził badania etnograficzne, które po latach pozwoliły Ajnom odbudować swoją kulturę.

„Leczyłem ich, szczepiłem ospę. Uczyłem ich czytać i pisać, gdyż szkół dla krajowców nie ma. Byłem ich tłumaczem i orędownikiem wobec władzy, a sam nauczyłem się mówić ich językiem, a raczej trzema językami. Zaufanie ich pozyskałem całkowicie i zostałem przyjęty na członka jednego rodu”.

Powrót z zesłania nie oznaczał powrotu do spokojnego życia - nie potrafił znaleźć pracy, choć był już uznanym na całym świecie etnografem, a w Japonii słynął jako pionier badań nad autochtonicznym ludem z Sachalinu, Wysp Kurylskich i Hokkaido – Ajnami. Cóż z tego, skoro formalnie nie ukończył żadnej uczelni i w kręgch uniwersyteckich był tylko człowiekiem o średnim wykształceniu.

„W kraju formułki są ważniejsze od istoty rzeczy. Dla uczącego się jestem za stary, dla uczonego brak mi stopni naukowych. A jednak jestem jednym i drugim obecnie. Czuję się Polakiem, za granicą jestem nawet podziwianym Polakiem, a dla swoich jestem zupełnie niepotrzebną rzeczą, najwyżej żebrakiem, który kęsek chleba może wyprosić!”.

P2.jpgBardzo ciekawa postać i całkowicie w cieniu brata. Po zsyłce nie mieszał się do polityki i nie potrafił się odnaleźć w życiu, co doprowadziło go do samobójczej śmierci w wodach Sekwany - na pół roku przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
Tym bardziej warto poczytać o tym niezwykłym człowieku, choćby tutaj: https://magazynterazpolska.pl/pl/a/bronislaw-pilsudski-slad-sachalinski-i-zakopianski


Możecie też pobrać plik pdf: tutaj

A my ciagle niczego się nie nauczyliśmy - wyżej stawiamy tych, którzy dużo i niepotrzebnie mówią, a tracimy cichych i wartościowych - sorry, taki mamy kraj.

 

 

Zdjęcia zrobiłem przed Muzeum w Żorach.

Czasem warto zboczyć z utartych szlaków, zobaczyć coś innego i przez chwilę pomyśleć...