Informator

Pierwsze płatki sniegu

listopad 24, 2021
Dzisiejszy dzień pewnie będzie obfotografowany dość mocno.
Informator

Kalendarz dla Piotrusia

listopad 17, 2021
Kochani, od pewnego czasu  zbieramy zdjęcia do kalendarza Radia Istebna na 2022 rok.
Muzyka

Muzyczne Inspiracje

listopad 16, 2021
Tego słucham w tym tygodniu :)
Informator

Informator Radia Istebna 14.11.2021

listopad 14, 2021
Garść informacji o naszych akcjach :)
Kalendarium

Krawiec noblistą

listopad 13, 2021
„Mnie być w terminie, mnie krawiectwo w głowie,Mnie, co ma dusza klasyczna w połowie?!I oni by mnie krawczykiem może nazwać chcieli,Mnie – Czy ci ludzie znów nie zidiocieli?”
Informator

Msza święta w intencji Ojczyzny

listopad 11, 2021
W kościele Dobrego Pasterza w Istebnej odbyła się  Msza w intencji Ojczyzny.
Kalendarium

11 listopada -świąteczna refleksja

listopad 11, 2021
ZAMIAST SŁÓW
Informator

Mazurska piramida

listopad 07, 2021
Każdego dnia miliony ludzi wymienia nazwisko gdańszczanina (nie mylić z politykiem!) i nawet o tym nie wiedzą.
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 05 listopada

listopad 05, 2021
Kayah, Maria Skłodowska-Curie, Muniek Staszczyk, Brian Adams... i wiele, wiele innych nazwisk związanych z dzisiejszą datą.

Wybuchowy fundator

21 października 1833 roku urodził się  Alfred Nobel.

Sama postać tego nietuzinkowego wynalazcy jest o wiele mniej znana, czego nie można powiedzieć ufundowanej przez niego nagrodzie - Nagrodzie Nobla.
A szkoda, bo to naprawdę ciekawa postać. Na szczęście mamy otchłań Internetu, którą możemy przeczesywać w poszukiwaniu ciekawostek z życia Alfreda Nobla. I nie zamierzam wam odbierać tej przyjemności!
Dlatego tylko w kilku zdaniach, bardziej dla zachęty niż dla przedstawienia postaci, kilka ciekawostek z jego życia.
Zacznę może od tego, że w wieku 16 lat biegle władał językiem angielskim, francuskim, niemieckim i rosyjskim, co - musicie przyznać - całkiem niezły wynik. Pominę całą historię rodziny i jej wędrókę, która zaprowadziła ich nawet do Rosji, gdzie zresztą stali się ludźmi majętnymi, dorabiając się fortuny na produkcji sprzętu wojskowego na potrzeby wojny krymskiej.
Wróćmy jednak do samego Alfreda.
Droga do wynalezienia dynamitu wiodła od studiów w Paryżu i Stanch Zjednoczonych po eksperymentowanie z materiałami wybuchowymi w rodzinnych fabrykach, szczególnie z gliceryną. Zresztą, podczas jednego takiego eksperymentu doszło do wybuchu z ofiarami śmiertelnymi - wśród ofiar był również jego brat. Sam Alfred był odludkiem, a eksperymenty z niebezpiecznymi substancjami nie były mile widziane wśród sąsiadów, co może przyczyniło się też do tego, że nigdy nie założył rodziny i nie miał dzieci.
Można by powiedzieć "coś za coś". Choć w wielu przypadkach to się jednak nie sprawdza, w jego jak najbardziej. Bo oto dochodzimy do momentu, kiedy Alfred Nobel wynajduje dynamit, zdobywa sławę, uznanie i pieniądze. Swoją fortunę przeznacza w całości przeznacza na stworzenie funduszu, z którego dochody miały być dzielone w formie 5 nagród przyznawanych w dziedzinie fizyki, chemii, medycyny, literatury oraz pokojowej.
W ten sposób, od przyznania pierwszych nagród w roku 1905, mamy coroczne ceremonie wręcznia nagród za wybitne osiągnięcia, które budzą czasem wiele emocji a nawet kontrowersji. Wśród nagrodzonym mamy również swoich rodaków, to cieszy najbardziej!
Myślę, że wiele emocji jeszcze przed Wami, kiedy ruszycie w Internety i znajdziecie tam wiele ciekawych informacji o dzisiejszym solenizacie :)
I to tyle na dziś :)