Informator

60 lat Wisły

lipiec 13, 2022
Na różne sposoby można celebrować rocznice wydarzeń - jedni czują się dobrze na  rozmaitych sesjach naukowych, inni w trakcie patetycznych akademii, a pewnie większość woli wybrać się na spotkania towarzyskie z muzyką. Najgorzej mają oficjele - muszą być wszędzie :P
A to ciekawe!

Niecodzienne dekoracje

lipiec 12, 2022
Zbierając grzyby albo chrust :) zwróćmy uwagę też na małe kawałki drewna o dziwnych kształtach. W domu z tych kawałków możemy wyczarować takie cudeńka, jak te na zdjęciach. Odrobinka wyobraźni i... satysfakcja gwarantowana!
A to ciekawe!

Miasto, w którym ludzie stają się bogami

lipiec 08, 2022
Jakkolwiek dziwnie to brzmi, wiele gwiazd muzyki, celebrytów i zwykłych Kowalskich, odwiedza jedno z najbardziej imponujących i mistycznych starożytnych stanowisk archeologicznych.  
Informator

Kalejdoskop Radia Awangarda 4.07.2022

lipiec 04, 2022
Dziś, z okazji DNIA NIEPODLEGŁOŚCI w USA zabieram Was w muzyczną podróż po amerykańskich miastach.
Informator

Zaproszenie do Krakowa (ale czy do Krakowa trzeba zapraszać?)

lipiec 03, 2022
Letnie Tanie Kinobranie to niezwykły festiwal filmowy! Dlaczego niezwykły? Ano dlatego, że w Krakowie, że w Kinie Pod Baranami, że będzie trwał prawie dwa miesiące, że zostanie zaprezentowanych ponad 100 filmów w ciągu ośmiu tematycznych tygodni i - co nie…
A to ciekawe!

Saharyjskie temperatury przed nami - jak sobie z nimi radzić?

czerwiec 30, 2022
To tylko kilka przykładów. Może ktoś ma jakiś inny, sprawdzony sposób?
Kalendarium

Tesla czy Rubens?

czerwiec 28, 2022
Najdroższy obraz flamandzkiego mistrza baroku - Petera Paula Rubensa - "Rzeź niewiniątek", zostało sprzedane w domu aukcyjnym Sotheby's za 49,5 mln funtów. Przeliczając funty na dolary po dzisiejszym kursie, wychodzi nam 61 407 750,00 dolarów.  Najdroższy model Tesli (Tesla Model…
A to ciekawe!

Jak zatrzymać młodość i smukłą sylwetkę

czerwiec 27, 2022
Żyli długo i szczęśliwie, przy tym nadal pięknie wyglądali – taka modyfikacja zakończenia dawnych bajek, która... może kiedyś się spełni.
Informator

Najlepszy zestaw relaksacyjny!

czerwiec 23, 2022
Działa – przetestowałem i mogę z czystym sumieniem polecić każdemu :)  

Wybuchowy fundator

21 października 1833 roku urodził się  Alfred Nobel.

Sama postać tego nietuzinkowego wynalazcy jest o wiele mniej znana, czego nie można powiedzieć ufundowanej przez niego nagrodzie - Nagrodzie Nobla.
A szkoda, bo to naprawdę ciekawa postać. Na szczęście mamy otchłań Internetu, którą możemy przeczesywać w poszukiwaniu ciekawostek z życia Alfreda Nobla. I nie zamierzam wam odbierać tej przyjemności!
Dlatego tylko w kilku zdaniach, bardziej dla zachęty niż dla przedstawienia postaci, kilka ciekawostek z jego życia.
Zacznę może od tego, że w wieku 16 lat biegle władał językiem angielskim, francuskim, niemieckim i rosyjskim, co - musicie przyznać - całkiem niezły wynik. Pominę całą historię rodziny i jej wędrókę, która zaprowadziła ich nawet do Rosji, gdzie zresztą stali się ludźmi majętnymi, dorabiając się fortuny na produkcji sprzętu wojskowego na potrzeby wojny krymskiej.
Wróćmy jednak do samego Alfreda.
Droga do wynalezienia dynamitu wiodła od studiów w Paryżu i Stanch Zjednoczonych po eksperymentowanie z materiałami wybuchowymi w rodzinnych fabrykach, szczególnie z gliceryną. Zresztą, podczas jednego takiego eksperymentu doszło do wybuchu z ofiarami śmiertelnymi - wśród ofiar był również jego brat. Sam Alfred był odludkiem, a eksperymenty z niebezpiecznymi substancjami nie były mile widziane wśród sąsiadów, co może przyczyniło się też do tego, że nigdy nie założył rodziny i nie miał dzieci.
Można by powiedzieć "coś za coś". Choć w wielu przypadkach to się jednak nie sprawdza, w jego jak najbardziej. Bo oto dochodzimy do momentu, kiedy Alfred Nobel wynajduje dynamit, zdobywa sławę, uznanie i pieniądze. Swoją fortunę przeznacza w całości przeznacza na stworzenie funduszu, z którego dochody miały być dzielone w formie 5 nagród przyznawanych w dziedzinie fizyki, chemii, medycyny, literatury oraz pokojowej.
W ten sposób, od przyznania pierwszych nagród w roku 1905, mamy coroczne ceremonie wręcznia nagród za wybitne osiągnięcia, które budzą czasem wiele emocji a nawet kontrowersji. Wśród nagrodzonym mamy również swoich rodaków, to cieszy najbardziej!
Myślę, że wiele emocji jeszcze przed Wami, kiedy ruszycie w Internety i znajdziecie tam wiele ciekawych informacji o dzisiejszym solenizacie :)
I to tyle na dziś :)