Malarstwo

Po co malarzom plenery?

maj 22, 2022
Kawałek artystyczne kuchni odsłania nam Barbara Frankiewicz - doktor Sztuk Pięknych Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Informator

Nigdy nie mów nigdy, czyli każdy bywa naiwny

maj 19, 2022
Gdyby wtedy, gdy miałam naście lat ktoś mi powiedział, że będę ofiarą przemocy zaprzeczałabym. Ja? Nigdy w życiu! A jednak! To gorzkie doświadczenie nauczyło mnie, by nigdy nie mówić nigdy, bo jak pisała Szymborska „tyle o sobie wiemy, ile nas…
Informator

Kalejdoskop Radia Istebna 18.05.2022

maj 18, 2022
Zapraszam do obejrzenia kolejnego Kalejdoskopu.
Informator

Nie patrz w górę, czyli świat lajków

maj 12, 2022
Rozmawiałam ostatnio ze znajomą, która jest wykładowcą akademickim, o autorytetach i kulturze. Obie bardzo ubolewałyśmy nad tym, że większość społeczeństwa bardziej liczy się ze zdaniem celebryty bez wykształcenia (lub z wykształceniem podstawowym) niż naukowca.
Kalendarium

"Nie męcz aptek i lekarza, sam znajdź drogę do cmentarza"

maj 12, 2022
Z tomiku "Rymowanki dla dużych dzieci" Wisławy Szymborskiej
Informator

Co myślą Rosjanie, czyli przybysze z „patplanety”

maj 07, 2022
Przez wiele lat myśleliśmy, że istnieje słowiańska dusza i wszyscy Słowianie, w tym Rosjanie, są do siebie podobni. Czy rzeczywiście? Na pewno pod niektórymi względami są, bo umysł kształtuje język, a słowiańskie języki są z jednej grupy. Jednak warto się…
Kalendarium

Dla mądrych jest zawsze dobry czas

maj 07, 2022
"Dla mądrych jest zawsze dobry czas.A kiedyż będzie dla uczciwych?Sza, panie Trawiński, oni mają niebo, po co im dobre czasy." Władysław Stanisław Reymont, Ziemia obiecana
Kalendarium

"Świat stoi na oszustwie, a życie jest złudzeniem."

maj 05, 2022
Henryk Sienkiewicz, Quo vadis
Kalendarium

„Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać”

maj 04, 2022
4 maja 1953 roku Ernest Hemingway  został laureatem Nagrody Pulitzera, którą otrzymał za opowiadanie „Stary człowiek i morze”. Rok później Szwedzka Akademia przyznała mu literacką Nagrodę Nobla.

Wybuchowy fundator

21 października 1833 roku urodził się  Alfred Nobel.

Sama postać tego nietuzinkowego wynalazcy jest o wiele mniej znana, czego nie można powiedzieć ufundowanej przez niego nagrodzie - Nagrodzie Nobla.
A szkoda, bo to naprawdę ciekawa postać. Na szczęście mamy otchłań Internetu, którą możemy przeczesywać w poszukiwaniu ciekawostek z życia Alfreda Nobla. I nie zamierzam wam odbierać tej przyjemności!
Dlatego tylko w kilku zdaniach, bardziej dla zachęty niż dla przedstawienia postaci, kilka ciekawostek z jego życia.
Zacznę może od tego, że w wieku 16 lat biegle władał językiem angielskim, francuskim, niemieckim i rosyjskim, co - musicie przyznać - całkiem niezły wynik. Pominę całą historię rodziny i jej wędrókę, która zaprowadziła ich nawet do Rosji, gdzie zresztą stali się ludźmi majętnymi, dorabiając się fortuny na produkcji sprzętu wojskowego na potrzeby wojny krymskiej.
Wróćmy jednak do samego Alfreda.
Droga do wynalezienia dynamitu wiodła od studiów w Paryżu i Stanch Zjednoczonych po eksperymentowanie z materiałami wybuchowymi w rodzinnych fabrykach, szczególnie z gliceryną. Zresztą, podczas jednego takiego eksperymentu doszło do wybuchu z ofiarami śmiertelnymi - wśród ofiar był również jego brat. Sam Alfred był odludkiem, a eksperymenty z niebezpiecznymi substancjami nie były mile widziane wśród sąsiadów, co może przyczyniło się też do tego, że nigdy nie założył rodziny i nie miał dzieci.
Można by powiedzieć "coś za coś". Choć w wielu przypadkach to się jednak nie sprawdza, w jego jak najbardziej. Bo oto dochodzimy do momentu, kiedy Alfred Nobel wynajduje dynamit, zdobywa sławę, uznanie i pieniądze. Swoją fortunę przeznacza w całości przeznacza na stworzenie funduszu, z którego dochody miały być dzielone w formie 5 nagród przyznawanych w dziedzinie fizyki, chemii, medycyny, literatury oraz pokojowej.
W ten sposób, od przyznania pierwszych nagród w roku 1905, mamy coroczne ceremonie wręcznia nagród za wybitne osiągnięcia, które budzą czasem wiele emocji a nawet kontrowersji. Wśród nagrodzonym mamy również swoich rodaków, to cieszy najbardziej!
Myślę, że wiele emocji jeszcze przed Wami, kiedy ruszycie w Internety i znajdziecie tam wiele ciekawych informacji o dzisiejszym solenizacie :)
I to tyle na dziś :)