Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 20 stycznia

styczeń 20, 2022
Zobacz co wydarzyło się 20 stycznia.
Informator

Rekord Polski pobity w Restauracji Złoty Groń w Istebnej!

styczeń 16, 2022
16 stycznia w Złoty Groń Resort & Spa został oficjalnie osiągnięty rekord Polski na największą na świecie serwetę z koronki koniakowskiej, który został zatwierdzony przez Biuro Rekordów.
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 10 stycznia

styczeń 10, 2022
Wydarzyło się 10 stycznia...
Malarstwo

Reinkarnacja sztuki

grudzień 29, 2021
Alla Mingalyova to urodzona na Krymie ukraińska artystka, obecnie mieszkająca w Erewaniu. Niedawno natknąłem się na jej grafiki przedstawiające postacie z klasycznych obrazów wklejonych do nowoczesnych wnętrz i po prostu nie mogłem ich nie pokazać!
Informator

WESOŁYCH ŚWIĄT!

grudzień 24, 2021
Informator

"Opowieść wigilijna" po góralsku

grudzień 22, 2021
Nadchodzące święta Bożego Narodzenia niech będą czasem spędzonym w gronie najbliższych, wyciszenia i odkrywania wartości wspólnego dzielenia się: miłością, obecnością i radością.Do życzeń dołączamy "Opowieść wiigilijną" Janka Szkawrana - naszego małego lokalnego Dickensa :)
Informator

Rozmowa z Natalią Hatalską

grudzień 13, 2021
Natalia Hatalska – analityczka trendów, publicystka, założycielka i prezeska instytutu badań nad przyszłością infuture.institute. Zaliczana do dziesięciu najważniejszych autorytetów polskiego biznesu. Nagrodzona tytułem Digital Shaper w kategorii wizjoner – przyznawanym osobom, które mają ponadprzeciętny wkład w rozwój gospodarki cyfrowej w…
Kalendarium

40. rocznica stanu wojennego

grudzień 13, 2021
40 lat temu nie było nam do śmiechu w grudniowy poranek - 13 grudnia 1981 ogłoszono stan wojenny.W jedną noc bezpieka i milicja aresztowały 2874 osoby.Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku.
Informator

Kalejdoskop Radia Istebna

grudzień 06, 2021
Mikołajkowy Kalejdoskop Radia Istebna - zapraszam do wysłuchania i do zobaczenia w nastepny poniedziałek!

Szachy - filmowe opowieści

20 Lip 2021
Sofonisba Anguissola Sofonisba Anguissola

20 lipca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Szachów!

Przy tej okazji spójrzcie na obraz "Gra w szachy" Sofonisby Anguissoli ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Jak widać, gra w szachy nie była nigdy tylko męską grą wymagającą logiki i umiejętności strategicznych :) Ogladaliście może "Gambit królowej"? Nie? Polecam. Do tego zamieszczam kilka tytułów filmów o tematyce szachowej (poniżej) - miłego oglądania.
A właśnie, ta wywodząca się z Indii gra strategiczna, nie wymaga zasilania, dobrej karty graficznej czy innych dodatków - ważne żeby iskrzyło na synapsach!

10 filmów o szachach:

1. "Siódma pieczęć" (1957) - kultowy film o rycerzu powracającym z wyprawy krzyżowej, który gra ze śmiercią o własne życie.

Siódma pieczęć

 

 

2. "Przekątna gońca" (1984) - thriller polityczny z szachami w roli głównej. Tym razem bratobójcza walka dwóch Rosjan - przykładnego obywatela oraz dysydenta na wygnaniu. Oscar - Najlepszy film nieanglojęzyczny w 1985 r.! W doborowej obsadzie zobaczymy Daniela Olbrychskiego i Wojciecha Pszoniaka :)Przekątna gońca

 

3. "Szachowe dzieciństwo" (1993) - kolejny film oparty na historii - tym razem opowiedziana droga Josha Waitzkina.

 

Szachowe dzieciństwo

 

4. "Obrona Łużyna" (2000) - dwie pasje: szachy i kobieta przeplatają się wzajemnie, a do tego przeciwnik po drugiej stronie szachownicy. Lepiej jednak przeczytać książkę Nabokowa pod ty samym tytułem. Mogę podrzucić PDF-a :P

 

Obrona Łużyna

 

5. "Szachistka" (2009) - metamorfoza pokojówki dzięki szachom? A dlaczegóż by nie!

 

Szachistka

 

6. "Pionek" (2014) - film oparty na faktach. W środku zimnej wojny toczy się walka o coś więcej, niż tylko Mistrzostwo Świata w szachach.

 

Pionek

 

7. "Królowa Katwe" (2016) - młoda szachistka, mieszkająca w ubogich slamsach, przygotowuje się do olimpady szachowej, co nie jest wcale łatwe w tym środowisku.

 

Królowa Katwe

 

8. "Fahim - mały książę szachów" (2019) - kolejna opowieść oparta na faktach. Poruszająca historia Fahima Mohhamada: od małego imigranta z Bangladeszu do szachowego mistrza Francji.

 

Fahim mały książę szachów

 

9. "Ukryta gra" (2019) - film polski. Polityczno-szpiegowsko-szachowe potyczki w Pałacu Kultury! USA i ZSRR rywalizują w Warszawie nie tyko na szachowej planszy.

 

Ukryta gra

 

10. "Gambit królowej" (20200) - małoletnia sierota spuszcza łomot szachistom w krawatach. To tak najkrócej, ale za tym kryje się próba charakteru z testem na inteligencję w jednym.

 

Gambit królowej

 

UDANYCH SEANSÓW I EMOCJONUJĄCYCH POJEDYNKÓW SZACHOWYCH!