Informator

60 lat Wisły

lipiec 13, 2022
Na różne sposoby można celebrować rocznice wydarzeń - jedni czują się dobrze na  rozmaitych sesjach naukowych, inni w trakcie patetycznych akademii, a pewnie większość woli wybrać się na spotkania towarzyskie z muzyką. Najgorzej mają oficjele - muszą być wszędzie :P
A to ciekawe!

Niecodzienne dekoracje

lipiec 12, 2022
Zbierając grzyby albo chrust :) zwróćmy uwagę też na małe kawałki drewna o dziwnych kształtach. W domu z tych kawałków możemy wyczarować takie cudeńka, jak te na zdjęciach. Odrobinka wyobraźni i... satysfakcja gwarantowana!
A to ciekawe!

Miasto, w którym ludzie stają się bogami

lipiec 08, 2022
Jakkolwiek dziwnie to brzmi, wiele gwiazd muzyki, celebrytów i zwykłych Kowalskich, odwiedza jedno z najbardziej imponujących i mistycznych starożytnych stanowisk archeologicznych.  
Informator

Kalejdoskop Radia Awangarda 4.07.2022

lipiec 04, 2022
Dziś, z okazji DNIA NIEPODLEGŁOŚCI w USA zabieram Was w muzyczną podróż po amerykańskich miastach.
Informator

Zaproszenie do Krakowa (ale czy do Krakowa trzeba zapraszać?)

lipiec 03, 2022
Letnie Tanie Kinobranie to niezwykły festiwal filmowy! Dlaczego niezwykły? Ano dlatego, że w Krakowie, że w Kinie Pod Baranami, że będzie trwał prawie dwa miesiące, że zostanie zaprezentowanych ponad 100 filmów w ciągu ośmiu tematycznych tygodni i - co nie…
A to ciekawe!

Saharyjskie temperatury przed nami - jak sobie z nimi radzić?

czerwiec 30, 2022
To tylko kilka przykładów. Może ktoś ma jakiś inny, sprawdzony sposób?
Kalendarium

Tesla czy Rubens?

czerwiec 28, 2022
Najdroższy obraz flamandzkiego mistrza baroku - Petera Paula Rubensa - "Rzeź niewiniątek", zostało sprzedane w domu aukcyjnym Sotheby's za 49,5 mln funtów. Przeliczając funty na dolary po dzisiejszym kursie, wychodzi nam 61 407 750,00 dolarów.  Najdroższy model Tesli (Tesla Model…
A to ciekawe!

Jak zatrzymać młodość i smukłą sylwetkę

czerwiec 27, 2022
Żyli długo i szczęśliwie, przy tym nadal pięknie wyglądali – taka modyfikacja zakończenia dawnych bajek, która... może kiedyś się spełni.
Informator

Najlepszy zestaw relaksacyjny!

czerwiec 23, 2022
Działa – przetestowałem i mogę z czystym sumieniem polecić każdemu :)  

Szachy - filmowe opowieści

20 Lip 2021
Sofonisba Anguissola Sofonisba Anguissola

20 lipca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Szachów!

Przy tej okazji spójrzcie na obraz "Gra w szachy" Sofonisby Anguissoli ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Jak widać, gra w szachy nie była nigdy tylko męską grą wymagającą logiki i umiejętności strategicznych :) Ogladaliście może "Gambit królowej"? Nie? Polecam. Do tego zamieszczam kilka tytułów filmów o tematyce szachowej (poniżej) - miłego oglądania.
A właśnie, ta wywodząca się z Indii gra strategiczna, nie wymaga zasilania, dobrej karty graficznej czy innych dodatków - ważne żeby iskrzyło na synapsach!

10 filmów o szachach:

1. "Siódma pieczęć" (1957) - kultowy film o rycerzu powracającym z wyprawy krzyżowej, który gra ze śmiercią o własne życie.

Siódma pieczęć

 

 

2. "Przekątna gońca" (1984) - thriller polityczny z szachami w roli głównej. Tym razem bratobójcza walka dwóch Rosjan - przykładnego obywatela oraz dysydenta na wygnaniu. Oscar - Najlepszy film nieanglojęzyczny w 1985 r.! W doborowej obsadzie zobaczymy Daniela Olbrychskiego i Wojciecha Pszoniaka :)Przekątna gońca

 

3. "Szachowe dzieciństwo" (1993) - kolejny film oparty na historii - tym razem opowiedziana droga Josha Waitzkina.

 

Szachowe dzieciństwo

 

4. "Obrona Łużyna" (2000) - dwie pasje: szachy i kobieta przeplatają się wzajemnie, a do tego przeciwnik po drugiej stronie szachownicy. Lepiej jednak przeczytać książkę Nabokowa pod ty samym tytułem. Mogę podrzucić PDF-a :P

 

Obrona Łużyna

 

5. "Szachistka" (2009) - metamorfoza pokojówki dzięki szachom? A dlaczegóż by nie!

 

Szachistka

 

6. "Pionek" (2014) - film oparty na faktach. W środku zimnej wojny toczy się walka o coś więcej, niż tylko Mistrzostwo Świata w szachach.

 

Pionek

 

7. "Królowa Katwe" (2016) - młoda szachistka, mieszkająca w ubogich slamsach, przygotowuje się do olimpady szachowej, co nie jest wcale łatwe w tym środowisku.

 

Królowa Katwe

 

8. "Fahim - mały książę szachów" (2019) - kolejna opowieść oparta na faktach. Poruszająca historia Fahima Mohhamada: od małego imigranta z Bangladeszu do szachowego mistrza Francji.

 

Fahim mały książę szachów

 

9. "Ukryta gra" (2019) - film polski. Polityczno-szpiegowsko-szachowe potyczki w Pałacu Kultury! USA i ZSRR rywalizują w Warszawie nie tyko na szachowej planszy.

 

Ukryta gra

 

10. "Gambit królowej" (20200) - małoletnia sierota spuszcza łomot szachistom w krawatach. To tak najkrócej, ale za tym kryje się próba charakteru z testem na inteligencję w jednym.

 

Gambit królowej

 

UDANYCH SEANSÓW I EMOCJONUJĄCYCH POJEDYNKÓW SZACHOWYCH!