Kalendarium

Moby Dick albo wieloryb

październik 18, 2021
18 października 1851 r. w Londynie ukazała się powieść amerykańskiego pisarza Hermana Melville’a zatytułowana "Moby Dick or the Whale" ("Moby Dick albo wieloryb").
Kalejdoskop

Agnieszka Osiecka

październik 10, 2021
Zapraszam na wieczorne spotkanie z muzyką do słów Agnieszki Osieckiej. Spotykamy się w poniedziałek od godziny 20:30 na antenie Radia Istebna Obecność obowiązkowa :)
Informator

Galeria Kukuczka - reaktywacja

październik 09, 2021
Ponad rok temu wydawało się, że to już koniec, a tymczasem... Galeria Kukuczka znowu zaprasza w swoje przestrzenie. Szkoda tylko, że teraz trzeba jechać do Ustronia, zamiast mieć ją u siebie. Więcej o swoich planach opowie jej właściciel - Jan…
Kalendarium

Damski bokser z legitymacją STASI

październik 07, 2021
7 października 1949 r. ogłoszono powstanie Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD). I patrzcie, jaki dziwny zbieg dat! Bo tego samego dnia, tyle że zaledwie trzy lata później urodził się... Władimir Władimirowicz Putin! Dawno, dawno temu pracował jako sowiecki szpieg w NRD…
Informator

Pożegnajmy wakacje na balkonie

sierpień 27, 2021
Balkon, własny czy też nie, to przecież idealne miejsce na takie wydarzenie! Bo do czego służy balkon? A do wielu rzeczy.
Kalendarium

Wehikuł czasu

sierpień 24, 2021
Aż trudno uwierzyć! Książka drukowana liczy sobie juz 565 lat.
Poezja

Jarosław Iwaszkiewicz, Urania

lipiec 23, 2021
Uranio, sosno, siostro – tak ciebie nazywam Bo palcem pnia swojego ukazujesz niebo Wiatr co się w twojej czarnej grzywie zrywa Zacicha dołem. Siostro, wzywam ciebie Jak niegdyś wróże w koronach z jemioły Abyś wytrwała w progu mego domu I…
Kalendarium

Szachy - filmowe opowieści

lipiec 20, 2021
20 lipca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Szachów! Przy tej okazji spójrzcie na obraz "Gra w szachy" Sofonisby Anguissoli ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu.Jak widać, gra w szachy nie była nigdy tylko męską grą wymagającą logiki i umiejętności strategicznych :) Ogladaliście…

Szachy - filmowe opowieści

20 Lip 2021
Sofonisba Anguissola Sofonisba Anguissola

20 lipca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Szachów!

Przy tej okazji spójrzcie na obraz "Gra w szachy" Sofonisby Anguissoli ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Jak widać, gra w szachy nie była nigdy tylko męską grą wymagającą logiki i umiejętności strategicznych :) Ogladaliście może "Gambit królowej"? Nie? Polecam. Do tego zamieszczam kilka tytułów filmów o tematyce szachowej (poniżej) - miłego oglądania.
A właśnie, ta wywodząca się z Indii gra strategiczna, nie wymaga zasilania, dobrej karty graficznej czy innych dodatków - ważne żeby iskrzyło na synapsach!

10 filmów o szachach:

1. "Siódma pieczęć" (1957) - kultowy film o rycerzu powracającym z wyprawy krzyżowej, który gra ze śmiercią o własne życie.

Siódma pieczęć

 

 

2. "Przekątna gońca" (1984) - thriller polityczny z szachami w roli głównej. Tym razem bratobójcza walka dwóch Rosjan - przykładnego obywatela oraz dysydenta na wygnaniu. Oscar - Najlepszy film nieanglojęzyczny w 1985 r.! W doborowej obsadzie zobaczymy Daniela Olbrychskiego i Wojciecha Pszoniaka :)Przekątna gońca

 

3. "Szachowe dzieciństwo" (1993) - kolejny film oparty na historii - tym razem opowiedziana droga Josha Waitzkina.

 

Szachowe dzieciństwo

 

4. "Obrona Łużyna" (2000) - dwie pasje: szachy i kobieta przeplatają się wzajemnie, a do tego przeciwnik po drugiej stronie szachownicy. Lepiej jednak przeczytać książkę Nabokowa pod ty samym tytułem. Mogę podrzucić PDF-a :P

 

Obrona Łużyna

 

5. "Szachistka" (2009) - metamorfoza pokojówki dzięki szachom? A dlaczegóż by nie!

 

Szachistka

 

6. "Pionek" (2014) - film oparty na faktach. W środku zimnej wojny toczy się walka o coś więcej, niż tylko Mistrzostwo Świata w szachach.

 

Pionek

 

7. "Królowa Katwe" (2016) - młoda szachistka, mieszkająca w ubogich slamsach, przygotowuje się do olimpady szachowej, co nie jest wcale łatwe w tym środowisku.

 

Królowa Katwe

 

8. "Fahim - mały książę szachów" (2019) - kolejna opowieść oparta na faktach. Poruszająca historia Fahima Mohhamada: od małego imigranta z Bangladeszu do szachowego mistrza Francji.

 

Fahim mały książę szachów

 

9. "Ukryta gra" (2019) - film polski. Polityczno-szpiegowsko-szachowe potyczki w Pałacu Kultury! USA i ZSRR rywalizują w Warszawie nie tyko na szachowej planszy.

 

Ukryta gra

 

10. "Gambit królowej" (20200) - małoletnia sierota spuszcza łomot szachistom w krawatach. To tak najkrócej, ale za tym kryje się próba charakteru z testem na inteligencję w jednym.

 

Gambit królowej

 

UDANYCH SEANSÓW I EMOCJONUJĄCYCH POJEDYNKÓW SZACHOWYCH!

Komentuj

Zaloguj się, by skomentować