Informator

60 lat Wisły

lipiec 13, 2022
Na różne sposoby można celebrować rocznice wydarzeń - jedni czują się dobrze na  rozmaitych sesjach naukowych, inni w trakcie patetycznych akademii, a pewnie większość woli wybrać się na spotkania towarzyskie z muzyką. Najgorzej mają oficjele - muszą być wszędzie :P
A to ciekawe!

Niecodzienne dekoracje

lipiec 12, 2022
Zbierając grzyby albo chrust :) zwróćmy uwagę też na małe kawałki drewna o dziwnych kształtach. W domu z tych kawałków możemy wyczarować takie cudeńka, jak te na zdjęciach. Odrobinka wyobraźni i... satysfakcja gwarantowana!
A to ciekawe!

Miasto, w którym ludzie stają się bogami

lipiec 08, 2022
Jakkolwiek dziwnie to brzmi, wiele gwiazd muzyki, celebrytów i zwykłych Kowalskich, odwiedza jedno z najbardziej imponujących i mistycznych starożytnych stanowisk archeologicznych.  
Informator

Kalejdoskop Radia Awangarda 4.07.2022

lipiec 04, 2022
Dziś, z okazji DNIA NIEPODLEGŁOŚCI w USA zabieram Was w muzyczną podróż po amerykańskich miastach.
Informator

Zaproszenie do Krakowa (ale czy do Krakowa trzeba zapraszać?)

lipiec 03, 2022
Letnie Tanie Kinobranie to niezwykły festiwal filmowy! Dlaczego niezwykły? Ano dlatego, że w Krakowie, że w Kinie Pod Baranami, że będzie trwał prawie dwa miesiące, że zostanie zaprezentowanych ponad 100 filmów w ciągu ośmiu tematycznych tygodni i - co nie…
A to ciekawe!

Saharyjskie temperatury przed nami - jak sobie z nimi radzić?

czerwiec 30, 2022
To tylko kilka przykładów. Może ktoś ma jakiś inny, sprawdzony sposób?
Kalendarium

Tesla czy Rubens?

czerwiec 28, 2022
Najdroższy obraz flamandzkiego mistrza baroku - Petera Paula Rubensa - "Rzeź niewiniątek", zostało sprzedane w domu aukcyjnym Sotheby's za 49,5 mln funtów. Przeliczając funty na dolary po dzisiejszym kursie, wychodzi nam 61 407 750,00 dolarów.  Najdroższy model Tesli (Tesla Model…
A to ciekawe!

Jak zatrzymać młodość i smukłą sylwetkę

czerwiec 27, 2022
Żyli długo i szczęśliwie, przy tym nadal pięknie wyglądali – taka modyfikacja zakończenia dawnych bajek, która... może kiedyś się spełni.
Informator

Najlepszy zestaw relaksacyjny!

czerwiec 23, 2022
Działa – przetestowałem i mogę z czystym sumieniem polecić każdemu :)  

Co za dzień

Każdego dnia coś się zdarza, a po wielu latach staje się wizytówką miejsca, epoki....

Nie inaczej jest z datą 27 maja. W tym dniu miało miejsce kilka ciekawych wydarzeń, kóre nam współczesnym są doskonale znane, nawet jeśli nie pamietamy daty, bo przecież nie o to chodzi.

Więc zacznijmy od najstarszego wydarzenia, jakim była śmierć "pierwszego komunisty w 1525 roku!
Tak, tak... wtedy to właśnie ścięto głowę Thomasowi Müntzerowi, ktory głosił zniesienie stosunków feudalnych, odebranie panom i duchownym dóbr i ogłoszenie całkowitej równości.
Mało tego, w tym samym dniu roku 1797 we Francuskim Vendôme zgilotynowano Françoisa-Noëla Babeufa - podobnie jak jego niemiecki poprzednik chciał rozdać ziemię chłopom, znieść własność prywatną i prawo dziedziczenia.
Teraz może coś bardziej budującego.
Mamy 27 maja 1703 r. i car Piotr I rozpoczyna budowę Sankt-Petersburga. O Petresburgu poczytamy w książce Joanny Czeczot "Petersburg miasto snu", natomiast rozmowę z autorką książki w Radiu Istebna możecie posłuchać po kliknięciu: https://soundcloud.com/radio-istebna/joanna-czeczott-petersburg-miasto-snu-rozmowa-o-ksiazce
Teraz coś z naszego podwórka, a bardziej konkretnie, z Ogrodu Saskiego. Kiedy Sankt Petersburg liczy sobie już 24 lata w Warszawie zostaje otwarty dla mieszkańców ogród, który tym samym stał się jednym z pierwszych parków publicznych w Polsce.
Jeszcze tylko szybki przeskok na kontynent amerykański, tam bowiem pod datą 27 maja 1937 r. znajdziemy informację o otwarciu Golden Gate Bridge - mostu łączącego San Francisco z hrabstwem Marin, który uchodzi za najsłynniejszą tego typu kontrukcję świata.


To tyle na dziś z ciekawostek historycznych :)