Malarstwo

Po co malarzom plenery?

maj 22, 2022
Kawałek artystyczne kuchni odsłania nam Barbara Frankiewicz - doktor Sztuk Pięknych Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Informator

Nigdy nie mów nigdy, czyli każdy bywa naiwny

maj 19, 2022
Gdyby wtedy, gdy miałam naście lat ktoś mi powiedział, że będę ofiarą przemocy zaprzeczałabym. Ja? Nigdy w życiu! A jednak! To gorzkie doświadczenie nauczyło mnie, by nigdy nie mówić nigdy, bo jak pisała Szymborska „tyle o sobie wiemy, ile nas…
Informator

Kalejdoskop Radia Istebna 18.05.2022

maj 18, 2022
Zapraszam do obejrzenia kolejnego Kalejdoskopu.
Informator

Nie patrz w górę, czyli świat lajków

maj 12, 2022
Rozmawiałam ostatnio ze znajomą, która jest wykładowcą akademickim, o autorytetach i kulturze. Obie bardzo ubolewałyśmy nad tym, że większość społeczeństwa bardziej liczy się ze zdaniem celebryty bez wykształcenia (lub z wykształceniem podstawowym) niż naukowca.
Kalendarium

"Nie męcz aptek i lekarza, sam znajdź drogę do cmentarza"

maj 12, 2022
Z tomiku "Rymowanki dla dużych dzieci" Wisławy Szymborskiej
Informator

Co myślą Rosjanie, czyli przybysze z „patplanety”

maj 07, 2022
Przez wiele lat myśleliśmy, że istnieje słowiańska dusza i wszyscy Słowianie, w tym Rosjanie, są do siebie podobni. Czy rzeczywiście? Na pewno pod niektórymi względami są, bo umysł kształtuje język, a słowiańskie języki są z jednej grupy. Jednak warto się…
Kalendarium

Dla mądrych jest zawsze dobry czas

maj 07, 2022
"Dla mądrych jest zawsze dobry czas.A kiedyż będzie dla uczciwych?Sza, panie Trawiński, oni mają niebo, po co im dobre czasy." Władysław Stanisław Reymont, Ziemia obiecana
Kalendarium

"Świat stoi na oszustwie, a życie jest złudzeniem."

maj 05, 2022
Henryk Sienkiewicz, Quo vadis
Kalendarium

„Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać”

maj 04, 2022
4 maja 1953 roku Ernest Hemingway  został laureatem Nagrody Pulitzera, którą otrzymał za opowiadanie „Stary człowiek i morze”. Rok później Szwedzka Akademia przyznała mu literacką Nagrodę Nobla.

Co za dzień

Każdego dnia coś się zdarza, a po wielu latach staje się wizytówką miejsca, epoki....

Nie inaczej jest z datą 27 maja. W tym dniu miało miejsce kilka ciekawych wydarzeń, kóre nam współczesnym są doskonale znane, nawet jeśli nie pamietamy daty, bo przecież nie o to chodzi.

Więc zacznijmy od najstarszego wydarzenia, jakim była śmierć "pierwszego komunisty w 1525 roku!
Tak, tak... wtedy to właśnie ścięto głowę Thomasowi Müntzerowi, ktory głosił zniesienie stosunków feudalnych, odebranie panom i duchownym dóbr i ogłoszenie całkowitej równości.
Mało tego, w tym samym dniu roku 1797 we Francuskim Vendôme zgilotynowano Françoisa-Noëla Babeufa - podobnie jak jego niemiecki poprzednik chciał rozdać ziemię chłopom, znieść własność prywatną i prawo dziedziczenia.
Teraz może coś bardziej budującego.
Mamy 27 maja 1703 r. i car Piotr I rozpoczyna budowę Sankt-Petersburga. O Petresburgu poczytamy w książce Joanny Czeczot "Petersburg miasto snu", natomiast rozmowę z autorką książki w Radiu Istebna możecie posłuchać po kliknięciu: https://soundcloud.com/radio-istebna/joanna-czeczott-petersburg-miasto-snu-rozmowa-o-ksiazce
Teraz coś z naszego podwórka, a bardziej konkretnie, z Ogrodu Saskiego. Kiedy Sankt Petersburg liczy sobie już 24 lata w Warszawie zostaje otwarty dla mieszkańców ogród, który tym samym stał się jednym z pierwszych parków publicznych w Polsce.
Jeszcze tylko szybki przeskok na kontynent amerykański, tam bowiem pod datą 27 maja 1937 r. znajdziemy informację o otwarciu Golden Gate Bridge - mostu łączącego San Francisco z hrabstwem Marin, który uchodzi za najsłynniejszą tego typu kontrukcję świata.


To tyle na dziś z ciekawostek historycznych :)