Informator

Nigdy nie mów nigdy, czyli każdy bywa naiwny

maj 19, 2022
Gdyby wtedy, gdy miałam naście lat ktoś mi powiedział, że będę ofiarą przemocy zaprzeczałabym. Ja? Nigdy w życiu! A jednak! To gorzkie doświadczenie nauczyło mnie, by nigdy nie mówić nigdy, bo jak pisała Szymborska „tyle o sobie wiemy, ile nas…
Informator

Kalejdoskop Radia Istebna 18.05.2022

maj 18, 2022
Zapraszam do obejrzenia kolejnego Kalejdoskopu.
Informator

Nie patrz w górę, czyli świat lajków

maj 12, 2022
Rozmawiałam ostatnio ze znajomą, która jest wykładowcą akademickim, o autorytetach i kulturze. Obie bardzo ubolewałyśmy nad tym, że większość społeczeństwa bardziej liczy się ze zdaniem celebryty bez wykształcenia (lub z wykształceniem podstawowym) niż naukowca.
Kalendarium

"Nie męcz aptek i lekarza, sam znajdź drogę do cmentarza"

maj 12, 2022
Z tomiku "Rymowanki dla dużych dzieci" Wisławy Szymborskiej
Informator

Co myślą Rosjanie, czyli przybysze z „patplanety”

maj 07, 2022
Przez wiele lat myśleliśmy, że istnieje słowiańska dusza i wszyscy Słowianie, w tym Rosjanie, są do siebie podobni. Czy rzeczywiście? Na pewno pod niektórymi względami są, bo umysł kształtuje język, a słowiańskie języki są z jednej grupy. Jednak warto się…
Kalendarium

Dla mądrych jest zawsze dobry czas

maj 07, 2022
"Dla mądrych jest zawsze dobry czas.A kiedyż będzie dla uczciwych?Sza, panie Trawiński, oni mają niebo, po co im dobre czasy." Władysław Stanisław Reymont, Ziemia obiecana
Kalendarium

"Świat stoi na oszustwie, a życie jest złudzeniem."

maj 05, 2022
Henryk Sienkiewicz, Quo vadis
Kalendarium

„Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać”

maj 04, 2022
4 maja 1953 roku Ernest Hemingway  został laureatem Nagrody Pulitzera, którą otrzymał za opowiadanie „Stary człowiek i morze”. Rok później Szwedzka Akademia przyznała mu literacką Nagrodę Nobla.
Informator

Cavatina Hall - tutaj czas zatrzymuje się w miejscu

kwiecień 29, 2022
Zdarzyło się Wam kiedyś stracić poczucie upływającego czasu? Nie?!

Kalendarium Radia Istebna - 11 listopad

Kiedy zapytamy przypadkowo napotkaną osobę w Polsce i zadamy pytanie: z czym ci się kojarzy data 11 listopada? Można mieć pewność, że usłyszymy jedną odpowiedź – odzyskanie niepodległości przez Polskę.

Tymczsem w tym samym dniu, tyle że w 1988 roku umiera Jan Himilsbach – człowiek o niezwykłym życiorysie.

Już samo podejście do swojej daty narodzin „Jeden dzień w tą, jeden dzień w tamtą, co to za różnica?” jest o tyle ciekawe, że podając datę 31 listopada (listopad ma 30 dni) pokazywał jego niebywały charakter.

Dalsze życie też było nietuzinkowe, począwszy od dorastania w towarzystwie ludzi z marginesu, co skończyło się więzieniem w wieku 16 lat, po jego charakterystyczne role filmowe. Jako naturszczyk zagrał w prawie 60 filmach, głównie postacie, które doskonale znał na podstawie swoich doświadczeń, a nie ze szkoły aktorskiej. Pamiętamy jego twarz, charakterystyczny głos, a jego twórczość literacką już jakby mniej, a dał się też poznać jako literat i filozof. Możemy przeczytać jego opwiadania „Monidło”, Przepychanka”, „Łzy sołtysa”.

Znany był też ze swoich złotych myśli, jak choćby: „Picie wódki to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości”. Dlatego może dziś warto sobie przypomnieć sobie jeden z filmów z jego udziałem, a wcześniej jedna z anegdot.

 

Wniebowzięci – 1973

 

11 listopada to również data smierci 82-letniego Leonarda Cohena - kanadyjskiego pieśniarza o polskich korzeniach. O swoim pochodzeniu powiedział kiedyś: "Litwa była częścią Polski. Moja matka pochodziła z Litwy, a gdy w 1925 roku przybyła do Kanady, poznała mojego ojca. Moja prababka ze strony ojca pochodziła z Polski i pojawiła się w Kanadzie w 1865 r. Jestem więc całkowicie Polakiem".

Jego pisenki zna chyba każdy, a jeśli nie, to najwyższa pora zapoznać się z jego bogatą twróczością.