Informator

60 lat Wisły

lipiec 13, 2022
Na różne sposoby można celebrować rocznice wydarzeń - jedni czują się dobrze na  rozmaitych sesjach naukowych, inni w trakcie patetycznych akademii, a pewnie większość woli wybrać się na spotkania towarzyskie z muzyką. Najgorzej mają oficjele - muszą być wszędzie :P
A to ciekawe!

Niecodzienne dekoracje

lipiec 12, 2022
Zbierając grzyby albo chrust :) zwróćmy uwagę też na małe kawałki drewna o dziwnych kształtach. W domu z tych kawałków możemy wyczarować takie cudeńka, jak te na zdjęciach. Odrobinka wyobraźni i... satysfakcja gwarantowana!
A to ciekawe!

Miasto, w którym ludzie stają się bogami

lipiec 08, 2022
Jakkolwiek dziwnie to brzmi, wiele gwiazd muzyki, celebrytów i zwykłych Kowalskich, odwiedza jedno z najbardziej imponujących i mistycznych starożytnych stanowisk archeologicznych.  
Informator

Kalejdoskop Radia Awangarda 4.07.2022

lipiec 04, 2022
Dziś, z okazji DNIA NIEPODLEGŁOŚCI w USA zabieram Was w muzyczną podróż po amerykańskich miastach.
Informator

Zaproszenie do Krakowa (ale czy do Krakowa trzeba zapraszać?)

lipiec 03, 2022
Letnie Tanie Kinobranie to niezwykły festiwal filmowy! Dlaczego niezwykły? Ano dlatego, że w Krakowie, że w Kinie Pod Baranami, że będzie trwał prawie dwa miesiące, że zostanie zaprezentowanych ponad 100 filmów w ciągu ośmiu tematycznych tygodni i - co nie…
A to ciekawe!

Saharyjskie temperatury przed nami - jak sobie z nimi radzić?

czerwiec 30, 2022
To tylko kilka przykładów. Może ktoś ma jakiś inny, sprawdzony sposób?
Kalendarium

Tesla czy Rubens?

czerwiec 28, 2022
Najdroższy obraz flamandzkiego mistrza baroku - Petera Paula Rubensa - "Rzeź niewiniątek", zostało sprzedane w domu aukcyjnym Sotheby's za 49,5 mln funtów. Przeliczając funty na dolary po dzisiejszym kursie, wychodzi nam 61 407 750,00 dolarów.  Najdroższy model Tesli (Tesla Model…
A to ciekawe!

Jak zatrzymać młodość i smukłą sylwetkę

czerwiec 27, 2022
Żyli długo i szczęśliwie, przy tym nadal pięknie wyglądali – taka modyfikacja zakończenia dawnych bajek, która... może kiedyś się spełni.
Informator

Najlepszy zestaw relaksacyjny!

czerwiec 23, 2022
Działa – przetestowałem i mogę z czystym sumieniem polecić każdemu :)  

Kalendarium Radia Istebna - 11 listopad

Kiedy zapytamy przypadkowo napotkaną osobę w Polsce i zadamy pytanie: z czym ci się kojarzy data 11 listopada? Można mieć pewność, że usłyszymy jedną odpowiedź – odzyskanie niepodległości przez Polskę.

Tymczsem w tym samym dniu, tyle że w 1988 roku umiera Jan Himilsbach – człowiek o niezwykłym życiorysie.

Już samo podejście do swojej daty narodzin „Jeden dzień w tą, jeden dzień w tamtą, co to za różnica?” jest o tyle ciekawe, że podając datę 31 listopada (listopad ma 30 dni) pokazywał jego niebywały charakter.

Dalsze życie też było nietuzinkowe, począwszy od dorastania w towarzystwie ludzi z marginesu, co skończyło się więzieniem w wieku 16 lat, po jego charakterystyczne role filmowe. Jako naturszczyk zagrał w prawie 60 filmach, głównie postacie, które doskonale znał na podstawie swoich doświadczeń, a nie ze szkoły aktorskiej. Pamiętamy jego twarz, charakterystyczny głos, a jego twórczość literacką już jakby mniej, a dał się też poznać jako literat i filozof. Możemy przeczytać jego opwiadania „Monidło”, Przepychanka”, „Łzy sołtysa”.

Znany był też ze swoich złotych myśli, jak choćby: „Picie wódki to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości”. Dlatego może dziś warto sobie przypomnieć sobie jeden z filmów z jego udziałem, a wcześniej jedna z anegdot.

 

Wniebowzięci – 1973

 

11 listopada to również data smierci 82-letniego Leonarda Cohena - kanadyjskiego pieśniarza o polskich korzeniach. O swoim pochodzeniu powiedział kiedyś: "Litwa była częścią Polski. Moja matka pochodziła z Litwy, a gdy w 1925 roku przybyła do Kanady, poznała mojego ojca. Moja prababka ze strony ojca pochodziła z Polski i pojawiła się w Kanadzie w 1865 r. Jestem więc całkowicie Polakiem".

Jego pisenki zna chyba każdy, a jeśli nie, to najwyższa pora zapoznać się z jego bogatą twróczością.