Informator

60 lat Wisły

lipiec 13, 2022
Na różne sposoby można celebrować rocznice wydarzeń - jedni czują się dobrze na  rozmaitych sesjach naukowych, inni w trakcie patetycznych akademii, a pewnie większość woli wybrać się na spotkania towarzyskie z muzyką. Najgorzej mają oficjele - muszą być wszędzie :P
A to ciekawe!

Niecodzienne dekoracje

lipiec 12, 2022
Zbierając grzyby albo chrust :) zwróćmy uwagę też na małe kawałki drewna o dziwnych kształtach. W domu z tych kawałków możemy wyczarować takie cudeńka, jak te na zdjęciach. Odrobinka wyobraźni i... satysfakcja gwarantowana!
A to ciekawe!

Miasto, w którym ludzie stają się bogami

lipiec 08, 2022
Jakkolwiek dziwnie to brzmi, wiele gwiazd muzyki, celebrytów i zwykłych Kowalskich, odwiedza jedno z najbardziej imponujących i mistycznych starożytnych stanowisk archeologicznych.  
Informator

Kalejdoskop Radia Awangarda 4.07.2022

lipiec 04, 2022
Dziś, z okazji DNIA NIEPODLEGŁOŚCI w USA zabieram Was w muzyczną podróż po amerykańskich miastach.
Informator

Zaproszenie do Krakowa (ale czy do Krakowa trzeba zapraszać?)

lipiec 03, 2022
Letnie Tanie Kinobranie to niezwykły festiwal filmowy! Dlaczego niezwykły? Ano dlatego, że w Krakowie, że w Kinie Pod Baranami, że będzie trwał prawie dwa miesiące, że zostanie zaprezentowanych ponad 100 filmów w ciągu ośmiu tematycznych tygodni i - co nie…
A to ciekawe!

Saharyjskie temperatury przed nami - jak sobie z nimi radzić?

czerwiec 30, 2022
To tylko kilka przykładów. Może ktoś ma jakiś inny, sprawdzony sposób?
Kalendarium

Tesla czy Rubens?

czerwiec 28, 2022
Najdroższy obraz flamandzkiego mistrza baroku - Petera Paula Rubensa - "Rzeź niewiniątek", zostało sprzedane w domu aukcyjnym Sotheby's za 49,5 mln funtów. Przeliczając funty na dolary po dzisiejszym kursie, wychodzi nam 61 407 750,00 dolarów.  Najdroższy model Tesli (Tesla Model…
A to ciekawe!

Jak zatrzymać młodość i smukłą sylwetkę

czerwiec 27, 2022
Żyli długo i szczęśliwie, przy tym nadal pięknie wyglądali – taka modyfikacja zakończenia dawnych bajek, która... może kiedyś się spełni.
Informator

Najlepszy zestaw relaksacyjny!

czerwiec 23, 2022
Działa – przetestowałem i mogę z czystym sumieniem polecić każdemu :)  

Okazja do świętowania, czy refleksji?

Tak to się jakoś dziwnie układa z tym kalendarzem, że bez zbędnego wysiłku znajdziemy tam niemało dat do hucznego świętowania i radosnego przeżywania, ktore dla innych są raczej  do gorzką refleksją.

Bo cóż na przykład powiedzieć o tym, kiedy trafiamy na datę 12 pażdziernika 1492 roku. Tego właśnie dnia Krzystof Kolumb dopływa na jedną z wysp Bahama, co poźniej przyjmuje się, dziś dość powszechnie podważaną, za datę odkrycia Ameryki. Po dopytaniu miejscowych o pochodzeniu złotych ozdóbek skieruje swoje łodzie na południe, bo tam rzekomo znajduje się złoto. W ten sposób, 28 października 1492 roku Kolumb odkrywa Kubę, którą nazwał Juana, na cześć księcia Austrii Jana.
Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie to, że już w 1511 roku Kuba zostaje podbita przez późniejszego założyciela Hawany - Velázqueza de Cuéllara. Od tego momentu już nie jest tak dobrze. Przez kolejne 50 lat, odkrywcy z gorliwością godną lepszej sprawy, doprowadzają do zagłady tubylców, a na kubańskich polach trzciny cukrowej pojawiają się niewolnicy z Afryki.
To tyle co do historycznych faktów, a teraz może trochę zadumny nad tym, czy odkrycia i postęp są zawsze dobre i jednowymiarowe.
Na przykładzie Kuby widać to bardzo dobitnie, że nie są to oczywiste oczywistości i może warto przemyśleć na nowo sposób obchodzenia niektórych rocznic, tak, aby nie stwarzać złudnego wrażenia o chlubnej karcie historii.
Bo niemal zawsze zwycięstwo jednych okupione jest porażką innych, a koło historii tocząc się przez stulecia, raz wyniesie wysoko tylko po to, aby w nastepnych stuleciach zjechać na sam dół.

Dziś nie odkrywamy juz nowych lądów i nie ma już zbyt wielu białych plam na mapie, za to ciągle odkrywamy coraz to nowsze technologie. Ciekawe ile z nowinek, z wszechobecnym już Facebookiem na czele, odbje się na nas? I oby nie było to tak, jak z odkryciem z 28 października 1492 roku.