Informator

Nigdy nie mów nigdy, czyli każdy bywa naiwny

maj 19, 2022
Gdyby wtedy, gdy miałam naście lat ktoś mi powiedział, że będę ofiarą przemocy zaprzeczałabym. Ja? Nigdy w życiu! A jednak! To gorzkie doświadczenie nauczyło mnie, by nigdy nie mówić nigdy, bo jak pisała Szymborska „tyle o sobie wiemy, ile nas…
Informator

Kalejdoskop Radia Istebna 18.05.2022

maj 18, 2022
Zapraszam do obejrzenia kolejnego Kalejdoskopu.
Informator

Nie patrz w górę, czyli świat lajków

maj 12, 2022
Rozmawiałam ostatnio ze znajomą, która jest wykładowcą akademickim, o autorytetach i kulturze. Obie bardzo ubolewałyśmy nad tym, że większość społeczeństwa bardziej liczy się ze zdaniem celebryty bez wykształcenia (lub z wykształceniem podstawowym) niż naukowca.
Kalendarium

"Nie męcz aptek i lekarza, sam znajdź drogę do cmentarza"

maj 12, 2022
Z tomiku "Rymowanki dla dużych dzieci" Wisławy Szymborskiej
Informator

Co myślą Rosjanie, czyli przybysze z „patplanety”

maj 07, 2022
Przez wiele lat myśleliśmy, że istnieje słowiańska dusza i wszyscy Słowianie, w tym Rosjanie, są do siebie podobni. Czy rzeczywiście? Na pewno pod niektórymi względami są, bo umysł kształtuje język, a słowiańskie języki są z jednej grupy. Jednak warto się…
Kalendarium

Dla mądrych jest zawsze dobry czas

maj 07, 2022
"Dla mądrych jest zawsze dobry czas.A kiedyż będzie dla uczciwych?Sza, panie Trawiński, oni mają niebo, po co im dobre czasy." Władysław Stanisław Reymont, Ziemia obiecana
Kalendarium

"Świat stoi na oszustwie, a życie jest złudzeniem."

maj 05, 2022
Henryk Sienkiewicz, Quo vadis
Kalendarium

„Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać”

maj 04, 2022
4 maja 1953 roku Ernest Hemingway  został laureatem Nagrody Pulitzera, którą otrzymał za opowiadanie „Stary człowiek i morze”. Rok później Szwedzka Akademia przyznała mu literacką Nagrodę Nobla.
Informator

Cavatina Hall - tutaj czas zatrzymuje się w miejscu

kwiecień 29, 2022
Zdarzyło się Wam kiedyś stracić poczucie upływającego czasu? Nie?!

Okazja do świętowania, czy refleksji?

Tak to się jakoś dziwnie układa z tym kalendarzem, że bez zbędnego wysiłku znajdziemy tam niemało dat do hucznego świętowania i radosnego przeżywania, ktore dla innych są raczej  do gorzką refleksją.

Bo cóż na przykład powiedzieć o tym, kiedy trafiamy na datę 12 pażdziernika 1492 roku. Tego właśnie dnia Krzystof Kolumb dopływa na jedną z wysp Bahama, co poźniej przyjmuje się, dziś dość powszechnie podważaną, za datę odkrycia Ameryki. Po dopytaniu miejscowych o pochodzeniu złotych ozdóbek skieruje swoje łodzie na południe, bo tam rzekomo znajduje się złoto. W ten sposób, 28 października 1492 roku Kolumb odkrywa Kubę, którą nazwał Juana, na cześć księcia Austrii Jana.
Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie to, że już w 1511 roku Kuba zostaje podbita przez późniejszego założyciela Hawany - Velázqueza de Cuéllara. Od tego momentu już nie jest tak dobrze. Przez kolejne 50 lat, odkrywcy z gorliwością godną lepszej sprawy, doprowadzają do zagłady tubylców, a na kubańskich polach trzciny cukrowej pojawiają się niewolnicy z Afryki.
To tyle co do historycznych faktów, a teraz może trochę zadumny nad tym, czy odkrycia i postęp są zawsze dobre i jednowymiarowe.
Na przykładzie Kuby widać to bardzo dobitnie, że nie są to oczywiste oczywistości i może warto przemyśleć na nowo sposób obchodzenia niektórych rocznic, tak, aby nie stwarzać złudnego wrażenia o chlubnej karcie historii.
Bo niemal zawsze zwycięstwo jednych okupione jest porażką innych, a koło historii tocząc się przez stulecia, raz wyniesie wysoko tylko po to, aby w nastepnych stuleciach zjechać na sam dół.

Dziś nie odkrywamy juz nowych lądów i nie ma już zbyt wielu białych plam na mapie, za to ciągle odkrywamy coraz to nowsze technologie. Ciekawe ile z nowinek, z wszechobecnym już Facebookiem na czele, odbje się na nas? I oby nie było to tak, jak z odkryciem z 28 października 1492 roku.