Informator

Nigdy nie mów nigdy, czyli każdy bywa naiwny

maj 19, 2022
Gdyby wtedy, gdy miałam naście lat ktoś mi powiedział, że będę ofiarą przemocy zaprzeczałabym. Ja? Nigdy w życiu! A jednak! To gorzkie doświadczenie nauczyło mnie, by nigdy nie mówić nigdy, bo jak pisała Szymborska „tyle o sobie wiemy, ile nas…
Informator

Kalejdoskop Radia Istebna 18.05.2022

maj 18, 2022
Zapraszam do obejrzenia kolejnego Kalejdoskopu.
Informator

Nie patrz w górę, czyli świat lajków

maj 12, 2022
Rozmawiałam ostatnio ze znajomą, która jest wykładowcą akademickim, o autorytetach i kulturze. Obie bardzo ubolewałyśmy nad tym, że większość społeczeństwa bardziej liczy się ze zdaniem celebryty bez wykształcenia (lub z wykształceniem podstawowym) niż naukowca.
Kalendarium

"Nie męcz aptek i lekarza, sam znajdź drogę do cmentarza"

maj 12, 2022
Z tomiku "Rymowanki dla dużych dzieci" Wisławy Szymborskiej
Informator

Co myślą Rosjanie, czyli przybysze z „patplanety”

maj 07, 2022
Przez wiele lat myśleliśmy, że istnieje słowiańska dusza i wszyscy Słowianie, w tym Rosjanie, są do siebie podobni. Czy rzeczywiście? Na pewno pod niektórymi względami są, bo umysł kształtuje język, a słowiańskie języki są z jednej grupy. Jednak warto się…
Kalendarium

Dla mądrych jest zawsze dobry czas

maj 07, 2022
"Dla mądrych jest zawsze dobry czas.A kiedyż będzie dla uczciwych?Sza, panie Trawiński, oni mają niebo, po co im dobre czasy." Władysław Stanisław Reymont, Ziemia obiecana
Kalendarium

"Świat stoi na oszustwie, a życie jest złudzeniem."

maj 05, 2022
Henryk Sienkiewicz, Quo vadis
Kalendarium

„Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać”

maj 04, 2022
4 maja 1953 roku Ernest Hemingway  został laureatem Nagrody Pulitzera, którą otrzymał za opowiadanie „Stary człowiek i morze”. Rok później Szwedzka Akademia przyznała mu literacką Nagrodę Nobla.
Informator

Cavatina Hall - tutaj czas zatrzymuje się w miejscu

kwiecień 29, 2022
Zdarzyło się Wam kiedyś stracić poczucie upływającego czasu? Nie?!

Kalendarium Radia Istebna - 06 czerwca

Wydarzyło się dzisiaj...

 

Sznuk1994 r.

Na antenie TVP2 wyemitowano premierowe wydanie teleturnieju ,,Jeden z dziesięciu''.
„Jeden z dziesięciu” cieszy się od 1994 roku nieustającą sympatią widzów, miedzy innymi dzięki wysokiemu poziomowi wiedzy zawodników oraz subtelnemu i eleganckiemu stylowi prowadzenia programu przez Tadeusza Sznuka. Oglądanie zmagań dziesięciu zawodników, dążących do zakwalifikowania się najpierw do finałowej trójki, a później do grona osób, które wezmą udział w „Wielkim Finale" jest zarazem czasem relaksu, jak i intelektualnego wyzwania dla widza. To teleturniej edukacyjny, w którym najważniejsza jest erudycja, obejmująca niemal wszystkie dziedziny wiedzy, połączona z refleksem i umiejętnością strategicznego myślenia.

 

tetris1984 r. 

Na rynku radzieckim pojawiła się kultowa gra komputerowa Tetris autorstwa Aleksieja Pażytnowa. Wkrótce (po roku 1986) sama gra i jej liczne odmiany opanowała cały świat. Batalia o prawa autorskie do tej gry, to cały cyrk. W końcu najmniej na tym zarobił oczywiście autor.

 

 

Jarocin1980 r.

Rozpoczął się pierwszy Festiwal Muzyki Rockowej w Jarocinie. Trwał on do do 9 czerwca. Na scenie pojawili się m.in. Maanam, Kombi, Krzak. Jarocińskie rockowiska ppoprzedziły organizowane w latach70. Wielkopolskie Rytmy Młodych.
Festiwal w Jarocinie był największym muzycznym młodzieżowym festiwalem rockowym w państwach bloku wschodniego.
Tutaj na przestrzeni lat rozpoczynały swoje kariery takie zespoły jak: Dżem, T.Love, TSA, Armia, Hey. Jednym z filarów Jarocina był zespół Dezerter, który na deskach legendarnego amfiteatru zadebiutował w 1982 roku jako SS-20.
" To była eksplozja rock'n'rolla – wspomina Muniek Staszczyk. - Niby już w latach sześćdziesiątych był w Polsce rock'n'roll, ale nie poruszał takich tematów. Wcześniej śpiewało się piosenki typu 'ej dziewczyno pójdziemy do kina'. A na Jarocinie była ostra jazda" – opowiada Muniek, który na jarocińskim festiwalu stawiał pierwsze kroki.

 

 

  

maluch1  maluch LPT  maluch kombi 

1973 r.

Powstały w Polsce pierwsze Fiaty 126 zmontowane z włoskich części, natomiast oficjalne rozpoczęcie produkcji nastąpiło 22 lipca tego samego roku. Kosztował 69 tys. złotych (średnie miesięczne zarobki w owym czasie wynosiły ok. 3,5 tys. złotych).

 

Inka1945 r.

Danuta Siedzikówna. "Inka" wstąpiła jako sanitariuszka do oddziału podporucznika Stanisława Wołoncieja „Konusa”. Tego dnia "Inka" została uwolniona przez oddział 5 Wileńskiej Brygady AK pod dowództwem Stanisława Wołoncieja „Konusa”, z konwoju aresztantów (pracowników Lasów Państwowych), przewożonych z Narewki do Urzędu Bezpieczeństwa w Białymstoku. Krótko potem przydzielono ją do oddziału 1. kompanii szturmowej pod dowództwem porucznika Jana Mazura "Piasta".

 

Wilhelmi Roman1936 r.

W Poznaniu urodził się Roman Wilhelmi, aktor przez wiele lat związany z warszawskim Teatrem Ateneum, a następnie z Teatrem Nowym; znany z ról w serialach "Czterej pancerni i pies", "Alternatywy 4" oraz "Kariera Nikodema Dyzmy", a także z kreacji w filmach "Zaklęte rewiry", "Dzieje grzechu, "Aria dla atlety" i "Ćma".

 

Chmielewski Henryk1923 r.

Urodził się w Warszawie Henryk Jerzy Chmielewski, znany jako Papcio Chmiel – polski grafik, rysownik i publicysta, uczestnik powstania warszawskiego w 7 Pułku Piechoty AK „Garłuch” pod pseudonimem Jupiter (st. strzelec), odznaczony Warszawskim Krzyżem Powstańczym, autor serii komiksowej „Tytus, Romek i A’Tomek”, kawaler Orderu Uśmiechu.

 

Orzeszkowa Eliza1841 r.

W Miłkowszczyźnie koło Grodna urodziła się Eliza Orzeszkowa, pisarka, publicystka, autorka powieści "Nad Niemnem", "Meir Ezofowicz", "Marta"; jedna z pierwszych polskich kobiet, które publicznie zabierały głos w sprawie emancypacji.

 

Puszkin Aleksander1799 r. 

W Moskwie urodził się Aleksander Puszkin, poeta, dramaturg, prozaik.

 

 

 

 

Współpraca: https://www.facebook.com/historia.polski.dzien.po.dniu/