Informator

60 lat Wisły

lipiec 13, 2022
Na różne sposoby można celebrować rocznice wydarzeń - jedni czują się dobrze na  rozmaitych sesjach naukowych, inni w trakcie patetycznych akademii, a pewnie większość woli wybrać się na spotkania towarzyskie z muzyką. Najgorzej mają oficjele - muszą być wszędzie :P
A to ciekawe!

Niecodzienne dekoracje

lipiec 12, 2022
Zbierając grzyby albo chrust :) zwróćmy uwagę też na małe kawałki drewna o dziwnych kształtach. W domu z tych kawałków możemy wyczarować takie cudeńka, jak te na zdjęciach. Odrobinka wyobraźni i... satysfakcja gwarantowana!
A to ciekawe!

Miasto, w którym ludzie stają się bogami

lipiec 08, 2022
Jakkolwiek dziwnie to brzmi, wiele gwiazd muzyki, celebrytów i zwykłych Kowalskich, odwiedza jedno z najbardziej imponujących i mistycznych starożytnych stanowisk archeologicznych.  
Informator

Kalejdoskop Radia Awangarda 4.07.2022

lipiec 04, 2022
Dziś, z okazji DNIA NIEPODLEGŁOŚCI w USA zabieram Was w muzyczną podróż po amerykańskich miastach.
Informator

Zaproszenie do Krakowa (ale czy do Krakowa trzeba zapraszać?)

lipiec 03, 2022
Letnie Tanie Kinobranie to niezwykły festiwal filmowy! Dlaczego niezwykły? Ano dlatego, że w Krakowie, że w Kinie Pod Baranami, że będzie trwał prawie dwa miesiące, że zostanie zaprezentowanych ponad 100 filmów w ciągu ośmiu tematycznych tygodni i - co nie…
A to ciekawe!

Saharyjskie temperatury przed nami - jak sobie z nimi radzić?

czerwiec 30, 2022
To tylko kilka przykładów. Może ktoś ma jakiś inny, sprawdzony sposób?
Kalendarium

Tesla czy Rubens?

czerwiec 28, 2022
Najdroższy obraz flamandzkiego mistrza baroku - Petera Paula Rubensa - "Rzeź niewiniątek", zostało sprzedane w domu aukcyjnym Sotheby's za 49,5 mln funtów. Przeliczając funty na dolary po dzisiejszym kursie, wychodzi nam 61 407 750,00 dolarów.  Najdroższy model Tesli (Tesla Model…
A to ciekawe!

Jak zatrzymać młodość i smukłą sylwetkę

czerwiec 27, 2022
Żyli długo i szczęśliwie, przy tym nadal pięknie wyglądali – taka modyfikacja zakończenia dawnych bajek, która... może kiedyś się spełni.
Informator

Najlepszy zestaw relaksacyjny!

czerwiec 23, 2022
Działa – przetestowałem i mogę z czystym sumieniem polecić każdemu :)  

Kalendarium Radia Istebna - 14 luty

Zdarzyło się dzisiaj...

2018 r.

Antoni KrauzeW Warszawie zmarł Antoni Krauze, reżyser i scenarzysta, twórca takich filmów jak "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" i "Smoleńsk"

 

2010 r.

Jerzy TurekW Warszawie zmarł Jerzy Turek, aktor, przez wiele lat związany z warszawskim Teatrem Kwadrat; odtwórca wielu ról filmowych, m.in. trenera Wacława Jarząbka w komedii "Miś" Stanisława Barei.

 

2005 r.

YTUruchomiono serwis internetowy YouTube. Poniżej prezentujemy pierwszy film z tego serwisu.

 

 

1989 r.
James BondŚmierć Bonda. W Filadelfii zmarł ornitolog James Bond, specjalista od karaibskich ptaków, autor książki "Birds of the West Indies". Ian Fleming, który szukał nazwiska dla bohatera swej pierwszej powieści szpiegowskiej "Casino Royale" - "możliwie jak najbardziej zwyczajnego", uzyskał zgodę prawdziwego Bonda, a w jednej ze scen "Śmierć nadejdzie jutro" widzimy agenta 007 przeglądającego książkę ornitologa.

1989 r.

Szatanskie wersetyFatwa na Rushdiego. Wskutek fatwy Chomeiniego zamordowany został japoński tłumacz książki, włoski tłumacz był kilkakrotnie pchnięty nożem, a jej autor, brytyjski pisarz Salman Rushdie, przez kilka lat żył w ukryciu pod ochroną policji.

 

Wywiad Jacka Żakowskiego z Salmanem Rushdiehttps://ninateka.pl/film/kultura-glupcze-18-09-2012-odc-specjalny-salman-rushdie

 

 

 

 

 

 

 

1985 r.

Whitney HoustonW Stanach Zjednoczonych ukazał się pierwsza płyta Whitney Houston, zatytułowana po prostu... "Whitney Houston".

 

1981 r.

billy idol bulliesBrytyjski wokalista Billy Idol rozpoczął karierę solową, po rozpadzie jego grupy Generation X.

 

1978 r.

Dire strBrytyjski zespół Dire Straits rozpoczął nagrywanie pierwszego albumu.

 

1942 r.

Piotr SzczepanikW Lublinie urodził się Piotr Szczepanik, piosenkarz, gitarzysta; wykonawca takich przebojów jak "Żółte kalendarze", "Kochać" i "Goniąc kormorany".

 

1936 r.

Anna GermanW Urgenczu w Uzbekistanie urodziła się Anna German, piosenkarka, kompozytorka, aktorka: laureatka wielu festiwali, m.in. w Monte Carlo, a także pierwsza Polka, która wystąpiła w San Remo.

 

1935 r.

Krystyna Sienkiewicz1W Ostrowi Mazowieckiej urodziła się Krystyna Sienkiewicz, aktorka, związana z warszawskimi teatrami Ateneum i Syrena; występowała w Kabarecie Olgi Lipińskiej; zagrała m.in. w filmach "Rzeczpospolita babska", "Lekarstwo na miłość" oraz serialu "Rodzina Leśniewskich".

 

1929 r.

Roman KłosowskiW Białej Podlaskiej urodził się Roman Kłosowski, aktor związany m.in. z Teatrem Syrena w Warszawie; niezapomniany Maliniak z serialu telewizyjnego „Czterdziestolatek”, wystąpił także w filmach "Zamach", "Hydrozagadka", "Eroica", "Baza ludzi umarłych", "Kramarz", "Czy jest tu panna na wydaniu?"; w latach 1976-1981 dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Powszechnego w Łodzi.

 

1817 r.

Onufry KopczyńskiW Warszawie zmarł Onufry Kopczyński, pijar, poeta, językoznawca, autor pierwszego podręcznika gramatyki języka polskiego.

 

Stworzenie Grammatyki dla szkół narodowychpoprzedziły wieloletnie przygotowania i lektury dzieł gramatycznych i filozoficznych. Wśród czytanych przez Kopczyńskiego autorów znaleźli się między innymi: Platon, Arystoteles, Bacon, Kartezjusz, Locke i Condillac [por. Kopczyński 1785, 6]. Podobnie jak Bacon wiązał Kopczyński gramatykę z filozofią i traktował je jako dwie uzupełniające się wzajemnie dziedziny wiedzy i opisu rzeczywistości: „Grammatyka bez filozofii obejśdź się nie potrafi” [Kopczyński 1781, (3)”

 

koniugacje