Informator

Nigdy nie mów nigdy, czyli każdy bywa naiwny

maj 19, 2022
Gdyby wtedy, gdy miałam naście lat ktoś mi powiedział, że będę ofiarą przemocy zaprzeczałabym. Ja? Nigdy w życiu! A jednak! To gorzkie doświadczenie nauczyło mnie, by nigdy nie mówić nigdy, bo jak pisała Szymborska „tyle o sobie wiemy, ile nas…
Informator

Kalejdoskop Radia Istebna 18.05.2022

maj 18, 2022
Zapraszam do obejrzenia kolejnego Kalejdoskopu.
Informator

Nie patrz w górę, czyli świat lajków

maj 12, 2022
Rozmawiałam ostatnio ze znajomą, która jest wykładowcą akademickim, o autorytetach i kulturze. Obie bardzo ubolewałyśmy nad tym, że większość społeczeństwa bardziej liczy się ze zdaniem celebryty bez wykształcenia (lub z wykształceniem podstawowym) niż naukowca.
Kalendarium

"Nie męcz aptek i lekarza, sam znajdź drogę do cmentarza"

maj 12, 2022
Z tomiku "Rymowanki dla dużych dzieci" Wisławy Szymborskiej
Informator

Co myślą Rosjanie, czyli przybysze z „patplanety”

maj 07, 2022
Przez wiele lat myśleliśmy, że istnieje słowiańska dusza i wszyscy Słowianie, w tym Rosjanie, są do siebie podobni. Czy rzeczywiście? Na pewno pod niektórymi względami są, bo umysł kształtuje język, a słowiańskie języki są z jednej grupy. Jednak warto się…
Kalendarium

Dla mądrych jest zawsze dobry czas

maj 07, 2022
"Dla mądrych jest zawsze dobry czas.A kiedyż będzie dla uczciwych?Sza, panie Trawiński, oni mają niebo, po co im dobre czasy." Władysław Stanisław Reymont, Ziemia obiecana
Kalendarium

"Świat stoi na oszustwie, a życie jest złudzeniem."

maj 05, 2022
Henryk Sienkiewicz, Quo vadis
Kalendarium

„Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać”

maj 04, 2022
4 maja 1953 roku Ernest Hemingway  został laureatem Nagrody Pulitzera, którą otrzymał za opowiadanie „Stary człowiek i morze”. Rok później Szwedzka Akademia przyznała mu literacką Nagrodę Nobla.
Informator

Cavatina Hall - tutaj czas zatrzymuje się w miejscu

kwiecień 29, 2022
Zdarzyło się Wam kiedyś stracić poczucie upływającego czasu? Nie?!

Pokochać poniedziałek

Poniedziałki większości osób kojarzą się z początkiem tygodnia i z kolejnymi obowiązkami.

Zaczyna się szkoła, praca i każdy czeka tylko na wymarzony weekend. Jeżeli uważasz, że poniedziałki są do dupy polecam ci przeczytać ten wpis. Być może zmienisz swoje podejście i zaczniesz podchodzić do nowego tygodnia jak ja.

Na początek standardowo zastanówmy się dlaczego nie lubimy poniedziałków? Aby do tego dojść musimy cofnąć się do weekendu. Zazwyczaj czas ten mija na słodkim lenistwie i „nic nie robieniu”. Gdy porządnie się rozleniwimy to nie chce nam się ruszać znów do pracy. Przecież jest tak słodko. Ponadto chciałbym zwrócić uwagę na pewien aspekt. Zazwyczaj w niedzielę śpimy długo, do południa. Potem jemy obiad, leżymy przed telewizorem i kładziemy się spać. Nie robisz wiec nic co mogłoby cię zmęczyć i masz… problemy z zasypianiem. Idziesz później wstać, rano jesteś zmęczony. Potrzebujesz snu, pijesz kawę, potem kolejną i tak to wszystko się kręci. Co więc proponuje zmienić, aby poniedziałki były fajne?

Po pierwsze nie zatrzymuj się. Nie trać weekendu na długie spanie, na siedzenie przed telewizorem. Zrób coś dla siebie. To twój wolny czas, który możesz kreatywnie wykorzystać. Człowiek to taka lokomotywa. Gdy zatrzyma się, aby „odpocząć” potem ciężko ruszyć wszystkie wagony. Unikaj więc zbyt długich przerw. Nie chodzi o to abyś cały czas pracował tylko o to, aby w wolnym czasie zrobił coś przyjemnego i pożytecznego. Co możesz więc zrobić w niedzielne popołudnie?

Jechać na basen. Ruch w wodzie dobrze ci zrobi.

Pojechać za miasto. Pospacerować po lesie, powdychać świeże powietrze

Poczuć się języka obcego.

Nauczyć się robić zdjęcia i w weekendy organizować małe plenery. Nawet nie wiesz ile satysfakcji daje dobrze zrobione zdjęcie.

A może nauczysz się rysować?

Poukładaj rzeczy na swoje miejsce, książki i płyty odłóż na półkę.

- Spędź więcej czasu z rodziną, przyjaciółmi, bliskimi ...

Oczywiście to takie przykłady, które możesz wykorzystać lub wymyślić swoje. Zaplanuj niedziele tak, aby była ona bardziej kreatywna niż do tej pory.

Po drugie zaplanuj co zrobisz w poniedziałek. Wyobrażaj sobie ten dzień jako coś wspaniałego, jako początek czegoś nowego, początek zmian. Zacznij nowy tydzień z energią do życia, efektywnie. Afirmuj jak wstajesz z uśmiecham na twarzy, wykonujesz kolejne obowiązki z radością a cały dzień realizujesz z pasją i zadowoleniem. Nawet nie wiesz ile może zmienić pozytywne nastawienie.

Po trzecie… uśmiechnij się. Bo życie jest piękne.