Informator

Rekord Polski pobity w Restauracji Złoty Groń w Istebnej!

styczeń 16, 2022
16 stycznia w Złoty Groń Resort & Spa został oficjalnie osiągnięty rekord Polski na największą na świecie serwetę z koronki koniakowskiej, który został zatwierdzony przez Biuro Rekordów.
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 10 stycznia

styczeń 10, 2022
Wydarzyło się 10 stycznia...
Malarstwo

Reinkarnacja sztuki

grudzień 29, 2021
Alla Mingalyova to urodzona na Krymie ukraińska artystka, obecnie mieszkająca w Erewaniu. Niedawno natknąłem się na jej grafiki przedstawiające postacie z klasycznych obrazów wklejonych do nowoczesnych wnętrz i po prostu nie mogłem ich nie pokazać!
Informator

WESOŁYCH ŚWIĄT!

grudzień 24, 2021
Informator

"Opowieść wigilijna" po góralsku

grudzień 22, 2021
Nadchodzące święta Bożego Narodzenia niech będą czasem spędzonym w gronie najbliższych, wyciszenia i odkrywania wartości wspólnego dzielenia się: miłością, obecnością i radością.Do życzeń dołączamy "Opowieść wiigilijną" Janka Szkawrana - naszego małego lokalnego Dickensa :)
Informator

Rozmowa z Natalią Hatalską

grudzień 13, 2021
Natalia Hatalska – analityczka trendów, publicystka, założycielka i prezeska instytutu badań nad przyszłością infuture.institute. Zaliczana do dziesięciu najważniejszych autorytetów polskiego biznesu. Nagrodzona tytułem Digital Shaper w kategorii wizjoner – przyznawanym osobom, które mają ponadprzeciętny wkład w rozwój gospodarki cyfrowej w…
Kalendarium

40. rocznica stanu wojennego

grudzień 13, 2021
40 lat temu nie było nam do śmiechu w grudniowy poranek - 13 grudnia 1981 ogłoszono stan wojenny.W jedną noc bezpieka i milicja aresztowały 2874 osoby.Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku.
Informator

Kalejdoskop Radia Istebna

grudzień 06, 2021
Mikołajkowy Kalejdoskop Radia Istebna - zapraszam do wysłuchania i do zobaczenia w nastepny poniedziałek!
Informator

Licytacja obrazów dla Piotrusia

grudzień 05, 2021
Serdecznie zapraszam do licytacji obrazów Jana Żyrka i Roberta Heczko! Pieniążki z licytacji przeznaczamy na leczenie Piotrusia.

Otwarcie i poświęcenie Drogi Różańcowej ze Stecówki

11 Paź 2017

Na granicy Istebnej i Wisły powstał nowy szlak  - jest to Droga Różańcowa, która połączyła Stecówkę i Przysłop.

W sobotę 7 października w Parafii Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce tuż po Mszy Świętej o godzinie 11.00 Ksiądz Proboszcz Grzegorz Kotarba dokonał uroczystego otwarcia i poświęcenia nowo powstałej Drogi Różańcowej wiodącej od Kapliczki Matki Boskiej Częstochowskiej na Stecówce po kaplicę na Przysłopiu. W wydarzeniu tym udział wzięli nie tylko parafianie, ale także liczna grupa gości związanych ze środowiskiem pomysłodawców nowego szlaku sakralnego. Ksiądz Proboszcz wraz z odmawiającymi różaniec wiernymi przeszedł całą drogę dokonując poświęcenia każdej z kapliczek, wygłosił on również ciekawe rozważania poszczególnych tajemnic.

Budowa Drogi Różańcowej zainicjowana została przez trójkę przyjaciół i miłośników gór, którzy wokół wymyślonego przez siebie projektu zgromadzili liczne grono ludzi dobrej woli zarówno z kraju jak i zagranicy. Realizacja Drogi nie byłaby możliwa, gdyby nie przychylność Księdza Proboszcza oraz parafian, a także Nadleśnictwa Wisła, przez którego lasy przebiega nowy szlak. Droga Różańcowa składa się z dwudziestu drewnianych kapliczek nadrzewnych, w których zamieszczono płaskorzeźby autorstwa Grzegorza Kuśnierza, przedstawiające poszczególne tajemnice radosne, światła, bolesne i chwalebne. Klamrą niejako spinającą cała drogę są dwie istniejące już od lat kapliczki wolnostojące – na Stecówce oraz Przysłopiu. Teraz, gdy trakt został już poświęcony serdecznie zapraszamy do jego przejścia w atmosferze religijnej kontemplacji i modlitwy. Nie bez znaczenia są też widokowe i turystyczne walory szlaku. W zamyśle inicjatorów początek całej Drogi Różańcowej powinien stanowić Kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce. Niedługo minie rok  od chwili kiedy został on otwarty po trwającej blisko trzy lata odbudowie po tragicznym pożarze w grudniu 2013 r. Kościół, będąc związanym z Panią Fatimską, zwaną tez często Różańcową jest doskonałym początkiem drogi. Ciekawostką jest fakt, że znajdująca się w świątyni Droga Krzyżowa także wyszła spod dłuta rzeźbiarza z Ciśca. Kolejnym punktem naszej wędrówki powinna być Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej znajdująca się niemalże na rozstaju dróg wiodących na Kubalonkę, do Wisły Czarnego oraz do istebniańskiego przysiółku Skała. Zaraz obok na drzewie zobaczymy też pierwszą z kapliczek przedstawiającą I Tajemnicę Radosną , kolejne z nich odnajdziemy podążając szlakiem czerwonym w kierunku rozstajów nad Pietroszonką, gdzie pojawia się nam szlak czarny wiodący ku Karolówce i to właśnie nim powinniśmy dalej podążać. Po skończeniu się szlaku czarnego drogę kontynuujemy połączeniem szlaków zielonego i niebieskiego zmierzając w kierunku Przysłopia. Tutaj, tuż obok kaplicy z XIX wiecznym krucyfiksem kończy się nasza Droga Różańcowa. Utrudzonym pątnikom i turystom polecamy jednak przejście nieco dalej do Schroniska PTTK na Przysłopie pod Baranią Górą, gdzie czeka na nich urozmaicona oferta gastronomiczna, pamiątki, a nawet miejsca noclegowe. Na Drogę Różańcową, oprócz co oczywiste różańca i książeczki z rozważaniami jego tajemnic warto zabrać względnie odporne na wilgoć buty, bowiem trakt miejscami bywa dość silnie zawilgocony. Szlak jest bardzo łagodny i nawet początkujący turyści nie powinni się go obawiać, a wszystkie podmokle miejsca można z łatwością ominąć leśnymi poboczami.

 

Za udostępnienie zdjęć z wydarzenia dziękujemy Panu Henrykowi Cinal.