A to ciekawe!

Jak zatrzymać młodość i smukłą sylwetkę

czerwiec 27, 2022
Żyli długo i szczęśliwie, przy tym nadal pięknie wyglądali – taka modyfikacja zakończenia dawnych bajek, która... może kiedyś się spełni.
Informator

Najlepszy zestaw relaksacyjny!

czerwiec 23, 2022
Działa – przetestowałem i mogę z czystym sumieniem polecić każdemu :)  
Malarstwo

„Beksiński na Śląsku” Byłem, zobaczyłem, polecam!

czerwiec 21, 2022
Nie to jest ważne, co się ukazuje, lecz to, co jest ukryte… Jeszcze inaczej: ważne jest to, co ukazuje się naszej duszy, a nie to, co widzą nasze oczy i co możemy nazwać. Wydaje mi się, że to pierwsze można…
Malarstwo

Beksiński na Śląsku

czerwiec 16, 2022
Beksiński - jeden z najciekawszych współczesnych artystów, którego obrazy przez jednych podziwiane, uważane za intrygujące, w innych budzą lęk, niepokój, a nawet przerażenie. Jednak nie sposób przejść obok nich obojętnie. Wszak taka rola sztuki - wzbudzać emocje...
Informator

sklep internetowy JOMIKA

czerwiec 16, 2022
Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele! Nowo powstały sklep internetowy JOMIKA cały dochód ze sprzedaży różności przeznaczy na kulturę, edukację i pomoc społeczną. Tak, właśnie taka jest idea. https://jomika.pl/
Informator

Coco Bombay - z biedy do luksusu?

czerwiec 13, 2022
Czy droga Coco Chanel, rozpoczynająca się od nauki szycia w sierocińcu siostr zakonnych, po kreatorkę mody i finansową niezależność jest do powtorzenia?Nie wiadomo.
Informator

Niedzielny przedświt

czerwiec 12, 2022
Jak jak kocham takie chwile: śpię przy otwartym oknie, orzeźwiające powietrze oplata mnie delikatną powłoką i sprawia, że ulatuję gdzieś w magiczne światy. Synapsy cichutko tykają na niskich częstotliwościach i... słyszę piękny ptasi śpiew. Otwieram powoli jedno, potem drugie oko,…
Informator

Czym jest wolność?

czerwiec 10, 2022
„Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka” – powiedział Alexis de Tocqueville (1805-1859) – francuski myśliciel polityczny, socjolog i polityk.
Informator

Byle dowalić, czyli… niedoceniona umiejętność czytania

czerwiec 06, 2022
Od wielu miesięcy zastanawiam się, co się z nami stało.

„Beksiński na Śląsku” Byłem, zobaczyłem, polecam!

Nie to jest ważne, co się ukazuje, lecz to, co jest ukryte… Jeszcze inaczej: ważne jest to, co ukazuje się naszej duszy, a nie to, co widzą nasze oczy i co możemy nazwać. Wydaje mi się, że to pierwsze można próbować przekazać za pomocą sztuki, szukając po omacku takiej wizji, obrazu, kombinacji dźwięków, który nagle wytwarza w nas samych jakby słabe echo tych momentów, w których dane nam było doznawać w sobie tego co nienazwane.

Odnaleźć w sercu i pod powiekami” rozmowa Henryka Brzozowskiego

W ślad za informacją o wystawie w Tichauer Art Gallery w Tychach prac Zbigniewa Beksińskiego, odwiedziłem ją i... jestem pod ogromnym wrażeniem.

Na wystawie można obejrzeć 50 prac, które osobiście uważał za najlepsze oraz 5 obrazów z prywatnej „kolekcji japońskiej”, do niedawna traktowanych jako zaginione. Mało tego, wystawie w Tichauer Art Gallery dostępna jest też niezwykła wystawa multimedialna „Beksiński Multimedia Exhibition - Human Condition” - multimedialna podróż przez twórczość artysty, kompilacja dźwięku i obrazu na sześciu wielkoformatowych ekranach. Muszę powiedzieć, że pierwszy raz widziałem coś tak pięknego. Siadłem i chłonąłem to wszystko - 6 projektorów, sześć ekranów - złączone, tworzą niezwykłą harmonię słów i obrazów Beksińskiego, doprawione nastrojowym brzmieniem. Efekt zniewalający!

Zrobiłem kilka zdjęć i nagrałem kilkunastosekundowy fragment z pokazu multimedialnego, a to tylko po to, aby zachęcić Was do jej obejrzenia na żywo.

Zdjęcia, tak samo jak obrazy oglądane w internecie, nie oddają w pełni doznań, jakie przeszywają człowieka, kiedy może stanąć kilka centymetrów przed obrazem, w dopatrywaniu szczegółów, a później z większej odległości objąć wzrokiem całość. Oglądaniu obrazów towarzyszy również nastrojowa muzyka, a to tylko potęguje fantastyczne doznanie obcowania z Mistrzem.

Naprawdę, naprawdę bardzo gorąco polecam!

A teraz filmik, jako inspiracja do odwiedzenia wystawy. Macie czas do 24 września, ale nie odkładajcie wyjścia na później. To trzeba zobaczyć!

O samym Beksińskim nawet nie wypada tu mówić – artysta, który stworzył swój niezwykle oryginalny i sugestywny styl, w opozycji do obowiązujących mód malowania, jest przecież doskonale znany i to nie tylko w Polsce. Dlatego wiedzę o nim możecie sobie uzupełnić w internecie, a jest tego naprawdę dużo, do tego dochodzi też kilka książek i... zdjęcia jego autorstwa, które również zobaczymy na wystawie.

Teraz pora na migawki z wystawy

 

 

Józef Michałek

Założyciel Radia Awangarda.

kontakt: 515 533 522

Więcej w tej kategorii: « Beksiński na Śląsku