A to ciekawe!

Jak zatrzymać młodość i smukłą sylwetkę

czerwiec 27, 2022
Żyli długo i szczęśliwie, przy tym nadal pięknie wyglądali – taka modyfikacja zakończenia dawnych bajek, która... może kiedyś się spełni.
Informator

Najlepszy zestaw relaksacyjny!

czerwiec 23, 2022
Działa – przetestowałem i mogę z czystym sumieniem polecić każdemu :)  
Malarstwo

„Beksiński na Śląsku” Byłem, zobaczyłem, polecam!

czerwiec 21, 2022
Nie to jest ważne, co się ukazuje, lecz to, co jest ukryte… Jeszcze inaczej: ważne jest to, co ukazuje się naszej duszy, a nie to, co widzą nasze oczy i co możemy nazwać. Wydaje mi się, że to pierwsze można…
Malarstwo

Beksiński na Śląsku

czerwiec 16, 2022
Beksiński - jeden z najciekawszych współczesnych artystów, którego obrazy przez jednych podziwiane, uważane za intrygujące, w innych budzą lęk, niepokój, a nawet przerażenie. Jednak nie sposób przejść obok nich obojętnie. Wszak taka rola sztuki - wzbudzać emocje...
Informator

sklep internetowy JOMIKA

czerwiec 16, 2022
Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele! Nowo powstały sklep internetowy JOMIKA cały dochód ze sprzedaży różności przeznaczy na kulturę, edukację i pomoc społeczną. Tak, właśnie taka jest idea. https://jomika.pl/
Informator

Coco Bombay - z biedy do luksusu?

czerwiec 13, 2022
Czy droga Coco Chanel, rozpoczynająca się od nauki szycia w sierocińcu siostr zakonnych, po kreatorkę mody i finansową niezależność jest do powtorzenia?Nie wiadomo.
Informator

Niedzielny przedświt

czerwiec 12, 2022
Jak jak kocham takie chwile: śpię przy otwartym oknie, orzeźwiające powietrze oplata mnie delikatną powłoką i sprawia, że ulatuję gdzieś w magiczne światy. Synapsy cichutko tykają na niskich częstotliwościach i... słyszę piękny ptasi śpiew. Otwieram powoli jedno, potem drugie oko,…
Informator

Czym jest wolność?

czerwiec 10, 2022
„Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka” – powiedział Alexis de Tocqueville (1805-1859) – francuski myśliciel polityczny, socjolog i polityk.
Informator

Byle dowalić, czyli… niedoceniona umiejętność czytania

czerwiec 06, 2022
Od wielu miesięcy zastanawiam się, co się z nami stało.

Coco Bombay - z biedy do luksusu?

Czy droga Coco Chanel, rozpoczynająca się od nauki szycia w sierocińcu siostr zakonnych, po kreatorkę mody i finansową niezależność jest do powtorzenia?
Nie wiadomo.

Z całą pewnością nie zadają sobie tego pytania kobiety z Coco Bombay - miejsca na ziemi, a bardziej precyzyjnie, w Indiach, gdzie uratowane z handlu żywym towarem kobiety uczą się szyć i żyć.
Historie tych kobiet są tak niepojęte, że aż człowiek zadaje sobie pytanie:
jak to jest możliwe, że w czasach, kiedy technologia rozwija się w zawrotnym tempie, pokonując swoje kolejne ograniczenia, człowieczeństwo utknęło w średniowieczu?
A jednak.
Zapatrzeni w ten szalony pęd ku technologicznym nowinkom, zupełnie nie zuważamy problemu starego jak świat, otóż są kobiety sprzedawane jak przedmioty. I niech nas nie uspokaja to, że to daleko od nas - w Indiach. Na mniejszą skalę, dzieje się to również w nowoczesnej Europie, która z całą potęgą swoich instytucji nie jest w stanie rozwiązać problemu.
Wróćmy jednak do Indii.
Do tych niewielu kobiet los się jednak usmiechnął, a one mają szansę na lepsze życie. Na razie nauczyły się szyć,co jest dla nich szansą na wyrwanie się z zaklętego kręgu niemożności. Lecz umiejętność szycia to jedno, a utrzymanie się z tego to zupełnie inne wyzwanie.
Ale po kolei.
Wielu podróżuje do Indii, upając się egzotyką miejsc, kompletnie niezauważa skrajności, ktore są na każdym kroku. Na całe szczęście są też i tacy, ktorzy patrzą głębiej - bezduszność nie jest wszechobecna, i bardzo dobrze!.
Z tej wrażliwości rodzą się piękne rzeczy, a my możemy im pomóc się rozwinąć.
Nie będzie happy endu jeśli nie połaczymy miłości do Indii pewnej wrażliwej kobiety z naszą wrażliwością.
Zobaczcie na stronę, obejrzyjcie krótki film albo choć polubcie na Fb.


Smuci to, że na Facebooku sklep z odzieżą uszytą przez te kobiety i przeznaczoną na ich pomoc ma niespełna 140 polubień, a strony z byle pierdołami chwalą się tysiącami. Czyżby nadal bardziej wolimy oglądać świecidełka, odwracając głowę od prawdziwych problemów, chociaż tak odległych jak te indyjskich kobiet?

Mam nadzieję, że nie tym razem...

Tutaj macie lkinki:
- https://www.facebook.com/cocobombayfashion
- https://www.cocobombay.com/pages/the-women