A to ciekawe!

Jak zatrzymać młodość i smukłą sylwetkę

czerwiec 27, 2022
Żyli długo i szczęśliwie, przy tym nadal pięknie wyglądali – taka modyfikacja zakończenia dawnych bajek, która... może kiedyś się spełni.
Informator

Najlepszy zestaw relaksacyjny!

czerwiec 23, 2022
Działa – przetestowałem i mogę z czystym sumieniem polecić każdemu :)  
Malarstwo

„Beksiński na Śląsku” Byłem, zobaczyłem, polecam!

czerwiec 21, 2022
Nie to jest ważne, co się ukazuje, lecz to, co jest ukryte… Jeszcze inaczej: ważne jest to, co ukazuje się naszej duszy, a nie to, co widzą nasze oczy i co możemy nazwać. Wydaje mi się, że to pierwsze można…
Malarstwo

Beksiński na Śląsku

czerwiec 16, 2022
Beksiński - jeden z najciekawszych współczesnych artystów, którego obrazy przez jednych podziwiane, uważane za intrygujące, w innych budzą lęk, niepokój, a nawet przerażenie. Jednak nie sposób przejść obok nich obojętnie. Wszak taka rola sztuki - wzbudzać emocje...
Informator

sklep internetowy JOMIKA

czerwiec 16, 2022
Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele! Nowo powstały sklep internetowy JOMIKA cały dochód ze sprzedaży różności przeznaczy na kulturę, edukację i pomoc społeczną. Tak, właśnie taka jest idea. https://jomika.pl/
Informator

Coco Bombay - z biedy do luksusu?

czerwiec 13, 2022
Czy droga Coco Chanel, rozpoczynająca się od nauki szycia w sierocińcu siostr zakonnych, po kreatorkę mody i finansową niezależność jest do powtorzenia?Nie wiadomo.
Informator

Niedzielny przedświt

czerwiec 12, 2022
Jak jak kocham takie chwile: śpię przy otwartym oknie, orzeźwiające powietrze oplata mnie delikatną powłoką i sprawia, że ulatuję gdzieś w magiczne światy. Synapsy cichutko tykają na niskich częstotliwościach i... słyszę piękny ptasi śpiew. Otwieram powoli jedno, potem drugie oko,…
Informator

Czym jest wolność?

czerwiec 10, 2022
„Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka” – powiedział Alexis de Tocqueville (1805-1859) – francuski myśliciel polityczny, socjolog i polityk.
Informator

Byle dowalić, czyli… niedoceniona umiejętność czytania

czerwiec 06, 2022
Od wielu miesięcy zastanawiam się, co się z nami stało.

Byle dowalić, czyli… niedoceniona umiejętność czytania

Od wielu miesięcy zastanawiam się, co się z nami stało.

Jesteśmy nieżyczliwi. To zresztą łagodne określenie. Powinnam napisać: jesteśmy WSTRĘTNI! Nienawidzimy siebie nawzajem, krytykujemy wszystkich, czepiamy się wszystkiego. Widzimy źdźbła w oczach innych nie widząc belek w swoich. Przykład? Proszę bardzo!

Jakiś czas temu na grupie lokalnej zamieściłam post o następującej treści:

Sąsiedzi! Oddam! Mąż kupił w Auchan, bo nie doczytał, że to bez laktozy. (tu nazwa ulicy) Kto odbierze? Zniosę na dół i podam przez furtkę.

Tekstowi towarzyszyło poniższe zdjęcie.

IMG 3324 scaled


Pozornie niewinny post, którego celem było oddanie mleka sąsiadom, wygenerował niesamowite emocje. W większości dziwne. Pouczano mnie, że to mleko lepsze od normalnego, że tak samo smakuje. Czepiano się, że jestem głupia, nie znam się itd. Pisano, że mleko jest w ogóle dla dzieci i dorosły nie powinien pić i tak dalej. Dopiero 74 komentarz jakiegoś internauty ostudził emocje. Niestety tylko na chwilę. Komentarz brzmiał: „Ludzie! Wy tak na serio? Przecież babka chciała tylko oddać mleko.”

Oczywiście moje retoryczne pytania do całej tej sytuacji brzmią: Czy ja nie mam prawa nie chcieć mleka? Czy nie ma prawa mi to konkretne mleko nie smakować? Czy nie mam prawa chcieć komuś oddać swój karton z mlekiem?

Ale podobnych historii jest więcej.

Na grupie dotyczącej PRL ktoś zamieścił zdjęcie z programu Tele-echo. Pytanie brzmiało: „kto pamięta ten program?” Ale jeden z internautów skomentował, że widoczna na nim Irena Dziedzic to komunistka, współpracownica SB i tym podobne informacje. Po co? Przecież pytanie było, kto pamięta program. Nikt nie pytał kim była prowadząca i nikt nie prosił o ocenę moralną Ireny Dziedzic, która na dodatek już nie żyje. Rozpętało się jednak swoiste polskie piekiełko. Potem niektórzy kasowali komentarze.

Gdy w Katowicach pod kołami autobusu zginęła dziewiętnastoletnia matka dwójki dzieci internetowi trolle wypisywali nie tylko w komentarzach pod informacją o jej śmierci, ale nawet na jej internetowym profilu teksty, które wołały o pomstę do nieba. Oceniali jej postawę, dywagowali co robiła o tej porze na ulicy. Oceniali jak się prowadziła. Kto im dał prawo? Na dodatek przy tak skąpych informacjach?

To tylko trzy przykłady bezinteresownej złości, nienawiści do ludzi, a mogłabym ich podać o wiele, wiele więcej. Po mojej historii z mlekiem mam wniosek taki: chyba lepiej wylać takie mleko do zlewu. Nikt by nie wiedział. Najwyżej by się zmarnowało, a ja miałabym spokój. Ale co z resztą tekstów wyzwalających w ludziach najgorsze instynkty?

Kiedyś umiejętność czytania i pisania była przywilejem elit. Dziś jest inaczej. Bo wprawdzie na świecie analfabetyzmem objęty jest dość duży procent społeczeństwa, ale nie dotyczy to Polski, w której analfabetów jest podobno niecały 1%, choć są to dane z 1978. W Europie analfabetów jest 3%, w Ameryce Pd. – 15%, w Azji – 33%, a w Afryce – 50%. Dlatego uważam, że nasze społeczeństwo chyba nie docenia jakim skarbem jest umiejętność czytania i pisania, zaś fakt, że wykorzystuje tę umiejętność w tak niecnym celu jakim jest słowne kopanie bliźniego uważam za hańbiący.