Informator

60 lat Wisły

lipiec 13, 2022
Na różne sposoby można celebrować rocznice wydarzeń - jedni czują się dobrze na  rozmaitych sesjach naukowych, inni w trakcie patetycznych akademii, a pewnie większość woli wybrać się na spotkania towarzyskie z muzyką. Najgorzej mają oficjele - muszą być wszędzie :P
A to ciekawe!

Niecodzienne dekoracje

lipiec 12, 2022
Zbierając grzyby albo chrust :) zwróćmy uwagę też na małe kawałki drewna o dziwnych kształtach. W domu z tych kawałków możemy wyczarować takie cudeńka, jak te na zdjęciach. Odrobinka wyobraźni i... satysfakcja gwarantowana!
A to ciekawe!

Miasto, w którym ludzie stają się bogami

lipiec 08, 2022
Jakkolwiek dziwnie to brzmi, wiele gwiazd muzyki, celebrytów i zwykłych Kowalskich, odwiedza jedno z najbardziej imponujących i mistycznych starożytnych stanowisk archeologicznych.  
Informator

Kalejdoskop Radia Awangarda 4.07.2022

lipiec 04, 2022
Dziś, z okazji DNIA NIEPODLEGŁOŚCI w USA zabieram Was w muzyczną podróż po amerykańskich miastach.
Informator

Zaproszenie do Krakowa (ale czy do Krakowa trzeba zapraszać?)

lipiec 03, 2022
Letnie Tanie Kinobranie to niezwykły festiwal filmowy! Dlaczego niezwykły? Ano dlatego, że w Krakowie, że w Kinie Pod Baranami, że będzie trwał prawie dwa miesiące, że zostanie zaprezentowanych ponad 100 filmów w ciągu ośmiu tematycznych tygodni i - co nie…
A to ciekawe!

Saharyjskie temperatury przed nami - jak sobie z nimi radzić?

czerwiec 30, 2022
To tylko kilka przykładów. Może ktoś ma jakiś inny, sprawdzony sposób?
Kalendarium

Tesla czy Rubens?

czerwiec 28, 2022
Najdroższy obraz flamandzkiego mistrza baroku - Petera Paula Rubensa - "Rzeź niewiniątek", zostało sprzedane w domu aukcyjnym Sotheby's za 49,5 mln funtów. Przeliczając funty na dolary po dzisiejszym kursie, wychodzi nam 61 407 750,00 dolarów.  Najdroższy model Tesli (Tesla Model…
A to ciekawe!

Jak zatrzymać młodość i smukłą sylwetkę

czerwiec 27, 2022
Żyli długo i szczęśliwie, przy tym nadal pięknie wyglądali – taka modyfikacja zakończenia dawnych bajek, która... może kiedyś się spełni.
Informator

Najlepszy zestaw relaksacyjny!

czerwiec 23, 2022
Działa – przetestowałem i mogę z czystym sumieniem polecić każdemu :)  

Wernisaż Piotra Jakubczka.

W 38. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego spotkalismy się w Węgierskiej Górce na wernisażu Piotra Jakubczaka. Oczywiście, data poniekąd zdominowała tematykę wieczoru, tym bardziej, że prace Jakubczaka równiez nawiązywały do tematyki patriotycznej. Potretowanie przez Piotra ludzi w sposób bardziej metaforyczny to temat nie całkiem nowyi cykl "Lustra" ma juz kilkuletnia historię, to jednak 100 lecie ozdzyskania Niepodległości przez polskę rozszrzył projekt o portrety osób, które odziaływały i nadal oddziaływują na naszą rzeczywistość. Przykład Olgi Tokarczuk i jej sportretowanie przez Piotra jest tego najlepszym dowodem - uroczyste odsłąnięcie portretu miało miejsce właśnie na tym wernisażu.
Zanim jednak mogliśmy podziwiać płótna mistrza Jakubczaka, mieliśmy okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu kulturalnym, przygotowanym przez animatorów kultury w Węgierskiej Górce.
Rozpoczęło sie od mocnego akcentu. Bo oto Zespół Teatralny „MASKA” ze Szkoły Podstawowej w Węgierskiej Górce przygotował spektakl nawiązujący do wydarzeń sprzed 38 lat i warunków życia w tamtych trudnych czasach. Dopełnieniem świetnie odegranego i poruszającego spektaklu był wykład Pani Anny Kakol, dotyczącym historycznego ujęcia wprowadzenia stanu wojennego.
Kolejnym prelegentem był Michał Kawulok, który przybliżył twórczość Piotra Jakubczaka w kontekscie całego dorobku, z uwypukleniem projektu "Lustra".
Na zakończenie Piotr Rzeźnikiewiczk i Krzysztof Lelek wprowadzili mocnym rokowym brzmieniem uczestników do kontaktu z malarstwem Jakubczaka.
Oczywiście, jak przy tego typu okazjach jest w zwyczaju, byli też włodarze gminy Węgierska Górka oraz zaproszeni goście, ale tych sobie zobaczycie w materiale filmnowym z tego ciekawego wydarzenia.

 

Materiał filmowy podzieliliśmy na kilka odcinków - można obejrzeć w zależności od zainteresowania bądź też wszystkie punkty programu.

Zaczniemy od filmowego przeglądu całego wydarzenia.

 

Kolejny film zaprowadzi nas do lat 80-tych i spektaklu Zaspołu Teatralnego "Maska".

 

Prelekcja Pani Anny Kąkol.

 

Krótki wykład Michała Kawuloka.