Informator

60 lat Wisły

lipiec 13, 2022
Na różne sposoby można celebrować rocznice wydarzeń - jedni czują się dobrze na  rozmaitych sesjach naukowych, inni w trakcie patetycznych akademii, a pewnie większość woli wybrać się na spotkania towarzyskie z muzyką. Najgorzej mają oficjele - muszą być wszędzie :P
A to ciekawe!

Niecodzienne dekoracje

lipiec 12, 2022
Zbierając grzyby albo chrust :) zwróćmy uwagę też na małe kawałki drewna o dziwnych kształtach. W domu z tych kawałków możemy wyczarować takie cudeńka, jak te na zdjęciach. Odrobinka wyobraźni i... satysfakcja gwarantowana!
A to ciekawe!

Miasto, w którym ludzie stają się bogami

lipiec 08, 2022
Jakkolwiek dziwnie to brzmi, wiele gwiazd muzyki, celebrytów i zwykłych Kowalskich, odwiedza jedno z najbardziej imponujących i mistycznych starożytnych stanowisk archeologicznych.  
Informator

Kalejdoskop Radia Awangarda 4.07.2022

lipiec 04, 2022
Dziś, z okazji DNIA NIEPODLEGŁOŚCI w USA zabieram Was w muzyczną podróż po amerykańskich miastach.
Informator

Zaproszenie do Krakowa (ale czy do Krakowa trzeba zapraszać?)

lipiec 03, 2022
Letnie Tanie Kinobranie to niezwykły festiwal filmowy! Dlaczego niezwykły? Ano dlatego, że w Krakowie, że w Kinie Pod Baranami, że będzie trwał prawie dwa miesiące, że zostanie zaprezentowanych ponad 100 filmów w ciągu ośmiu tematycznych tygodni i - co nie…
A to ciekawe!

Saharyjskie temperatury przed nami - jak sobie z nimi radzić?

czerwiec 30, 2022
To tylko kilka przykładów. Może ktoś ma jakiś inny, sprawdzony sposób?
Kalendarium

Tesla czy Rubens?

czerwiec 28, 2022
Najdroższy obraz flamandzkiego mistrza baroku - Petera Paula Rubensa - "Rzeź niewiniątek", zostało sprzedane w domu aukcyjnym Sotheby's za 49,5 mln funtów. Przeliczając funty na dolary po dzisiejszym kursie, wychodzi nam 61 407 750,00 dolarów.  Najdroższy model Tesli (Tesla Model…
A to ciekawe!

Jak zatrzymać młodość i smukłą sylwetkę

czerwiec 27, 2022
Żyli długo i szczęśliwie, przy tym nadal pięknie wyglądali – taka modyfikacja zakończenia dawnych bajek, która... może kiedyś się spełni.
Informator

Najlepszy zestaw relaksacyjny!

czerwiec 23, 2022
Działa – przetestowałem i mogę z czystym sumieniem polecić każdemu :)  

Piosenki inspirowane śmiercią

„Ciężko było mi coś zacząć, bo czułem się jakby brakowało tlenu potrzebnego do pisania. Musiałem przez to przejść, zmierzyć się i zmienić trochę kierunek swojej twórczości. Smutek wyzwala niezwykłą szczerość. Jest w nim coś przerażająco pięknego (…) takie wydarzenie zmienia, ale po rozsypce trzeba poskładać się na nowo, w nieco inny sposób” - Nick Cave.

Nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele jest dzieł powstało przez odejście bliskiej osoby. Wielu artystów zmagało się z odejściem najbliższej osoby poprzez sztukę. Nie będę zajmował się wszystkimi dziedzinami, a i muzycznie też tylko cztery przykłady. Może Was zainspiruje do podzielenia się swoimi propozycjami.

 

Eric Clapton, Tears in Heaven
Najpiękniejsza z ballad, jakią zna świat powstała po śmierci dziecka wokalisty - czteroletni syn Claptona wypadł z 53 pietra budynku na Manhattanie.

 

Sinead O’Connor, Nothing compares 2 U
Śmierć matki przebojowej, charyzmatycznej piosenkarki tak mocno wstrząsnęła Sinead, że specjalnie dla mamy nagrała piosenkę, która przyniosła jej największą popularność.

 

Queen, Made In Heaven
W tym przypadku nie jest to muzyczne zmaganie się za stratą najbliższej osoby, a zmaganie się z własnym umieraniem. Freddie doskonale zdawał sobie sprawę, że pozostało mu niewiele czasu wśród żywych i ten utwór jest jego świadectwem bólu i strachu przed śmiercią.

 

Nick Cave & The Bad Seeds, Hollywood
Kończymy najnowszym, wydanym 3 października 2019 roku, albumem Nicka Cave’a "Ghosteen", który jakże odbiega od znanego dotychczasowego Nicka. Nie może być inaczej, bo jak można przejść obojętnie obok smierci syna; kiedy jest się człowiekiem artystycznie spełnionym, cieszącym się rodzinnym szczęściem i nagle brutalnie wkracza śmierć. Przypomnijmy, że 14 kipca 2015 2015 roku piętnastoletni syn artysty spadł z klifu i poniósł śmierć w wyniku doznanych obrażeń. To trudny album i trzeba przesłuchać go kilka razy, a wtedy dojdziemy do tego, że jest to dzieło wybitne.

W ostatnim utworze albumu (Hollywood), Nick Cave śpiewa:„Każdy z nas kogoś traci (...) Teraz czekam, aż nadejdzie mój czas”.

 

Zapraszam do wysłuchania całego albumu, w tych dniach zadumy nad....

 
Józef Michałek

Założyciel Radia Awangarda.

kontakt: 515 533 522