A to ciekawe!

Jak zatrzymać młodość i smukłą sylwetkę

czerwiec 27, 2022
Żyli długo i szczęśliwie, przy tym nadal pięknie wyglądali – taka modyfikacja zakończenia dawnych bajek, która... może kiedyś się spełni.
Informator

Najlepszy zestaw relaksacyjny!

czerwiec 23, 2022
Działa – przetestowałem i mogę z czystym sumieniem polecić każdemu :)  
Malarstwo

„Beksiński na Śląsku” Byłem, zobaczyłem, polecam!

czerwiec 21, 2022
Nie to jest ważne, co się ukazuje, lecz to, co jest ukryte… Jeszcze inaczej: ważne jest to, co ukazuje się naszej duszy, a nie to, co widzą nasze oczy i co możemy nazwać. Wydaje mi się, że to pierwsze można…
Malarstwo

Beksiński na Śląsku

czerwiec 16, 2022
Beksiński - jeden z najciekawszych współczesnych artystów, którego obrazy przez jednych podziwiane, uważane za intrygujące, w innych budzą lęk, niepokój, a nawet przerażenie. Jednak nie sposób przejść obok nich obojętnie. Wszak taka rola sztuki - wzbudzać emocje...
Informator

sklep internetowy JOMIKA

czerwiec 16, 2022
Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele! Nowo powstały sklep internetowy JOMIKA cały dochód ze sprzedaży różności przeznaczy na kulturę, edukację i pomoc społeczną. Tak, właśnie taka jest idea. https://jomika.pl/
Informator

Coco Bombay - z biedy do luksusu?

czerwiec 13, 2022
Czy droga Coco Chanel, rozpoczynająca się od nauki szycia w sierocińcu siostr zakonnych, po kreatorkę mody i finansową niezależność jest do powtorzenia?Nie wiadomo.
Informator

Niedzielny przedświt

czerwiec 12, 2022
Jak jak kocham takie chwile: śpię przy otwartym oknie, orzeźwiające powietrze oplata mnie delikatną powłoką i sprawia, że ulatuję gdzieś w magiczne światy. Synapsy cichutko tykają na niskich częstotliwościach i... słyszę piękny ptasi śpiew. Otwieram powoli jedno, potem drugie oko,…
Informator

Czym jest wolność?

czerwiec 10, 2022
„Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka” – powiedział Alexis de Tocqueville (1805-1859) – francuski myśliciel polityczny, socjolog i polityk.
Informator

Byle dowalić, czyli… niedoceniona umiejętność czytania

czerwiec 06, 2022
Od wielu miesięcy zastanawiam się, co się z nami stało.

Piosenki inspirowane śmiercią

„Ciężko było mi coś zacząć, bo czułem się jakby brakowało tlenu potrzebnego do pisania. Musiałem przez to przejść, zmierzyć się i zmienić trochę kierunek swojej twórczości. Smutek wyzwala niezwykłą szczerość. Jest w nim coś przerażająco pięknego (…) takie wydarzenie zmienia, ale po rozsypce trzeba poskładać się na nowo, w nieco inny sposób” - Nick Cave.

Nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele jest dzieł powstało przez odejście bliskiej osoby. Wielu artystów zmagało się z odejściem najbliższej osoby poprzez sztukę. Nie będę zajmował się wszystkimi dziedzinami, a i muzycznie też tylko cztery przykłady. Może Was zainspiruje do podzielenia się swoimi propozycjami.

 

Eric Clapton, Tears in Heaven
Najpiękniejsza z ballad, jakią zna świat powstała po śmierci dziecka wokalisty - czteroletni syn Claptona wypadł z 53 pietra budynku na Manhattanie.

 

Sinead O’Connor, Nothing compares 2 U
Śmierć matki przebojowej, charyzmatycznej piosenkarki tak mocno wstrząsnęła Sinead, że specjalnie dla mamy nagrała piosenkę, która przyniosła jej największą popularność.

 

Queen, Made In Heaven
W tym przypadku nie jest to muzyczne zmaganie się za stratą najbliższej osoby, a zmaganie się z własnym umieraniem. Freddie doskonale zdawał sobie sprawę, że pozostało mu niewiele czasu wśród żywych i ten utwór jest jego świadectwem bólu i strachu przed śmiercią.

 

Nick Cave & The Bad Seeds, Hollywood
Kończymy najnowszym, wydanym 3 października 2019 roku, albumem Nicka Cave’a "Ghosteen", który jakże odbiega od znanego dotychczasowego Nicka. Nie może być inaczej, bo jak można przejść obojętnie obok smierci syna; kiedy jest się człowiekiem artystycznie spełnionym, cieszącym się rodzinnym szczęściem i nagle brutalnie wkracza śmierć. Przypomnijmy, że 14 kipca 2015 2015 roku piętnastoletni syn artysty spadł z klifu i poniósł śmierć w wyniku doznanych obrażeń. To trudny album i trzeba przesłuchać go kilka razy, a wtedy dojdziemy do tego, że jest to dzieło wybitne.

W ostatnim utworze albumu (Hollywood), Nick Cave śpiewa:„Każdy z nas kogoś traci (...) Teraz czekam, aż nadejdzie mój czas”.

 

Zapraszam do wysłuchania całego albumu, w tych dniach zadumy nad....

 
Józef Michałek

Założyciel Radia Awangarda.

kontakt: 515 533 522