Kalendarium

Moby Dick albo wieloryb

październik 18, 2021
18 października 1851 r. w Londynie ukazała się powieść amerykańskiego pisarza Hermana Melville’a zatytułowana "Moby Dick or the Whale" ("Moby Dick albo wieloryb").
Kalejdoskop

Agnieszka Osiecka

październik 10, 2021
Zapraszam na wieczorne spotkanie z muzyką do słów Agnieszki Osieckiej. Spotykamy się w poniedziałek od godziny 20:30 na antenie Radia Istebna Obecność obowiązkowa :)
Informator

Galeria Kukuczka - reaktywacja

październik 09, 2021
Ponad rok temu wydawało się, że to już koniec, a tymczasem... Galeria Kukuczka znowu zaprasza w swoje przestrzenie. Szkoda tylko, że teraz trzeba jechać do Ustronia, zamiast mieć ją u siebie. Więcej o swoich planach opowie jej właściciel - Jan…
Kalendarium

Damski bokser z legitymacją STASI

październik 07, 2021
7 października 1949 r. ogłoszono powstanie Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD). I patrzcie, jaki dziwny zbieg dat! Bo tego samego dnia, tyle że zaledwie trzy lata później urodził się... Władimir Władimirowicz Putin! Dawno, dawno temu pracował jako sowiecki szpieg w NRD…
Informator

Pożegnajmy wakacje na balkonie

sierpień 27, 2021
Balkon, własny czy też nie, to przecież idealne miejsce na takie wydarzenie! Bo do czego służy balkon? A do wielu rzeczy.
Kalendarium

Wehikuł czasu

sierpień 24, 2021
Aż trudno uwierzyć! Książka drukowana liczy sobie juz 565 lat.
Poezja

Jarosław Iwaszkiewicz, Urania

lipiec 23, 2021
Uranio, sosno, siostro – tak ciebie nazywam Bo palcem pnia swojego ukazujesz niebo Wiatr co się w twojej czarnej grzywie zrywa Zacicha dołem. Siostro, wzywam ciebie Jak niegdyś wróże w koronach z jemioły Abyś wytrwała w progu mego domu I…
Kalendarium

Szachy - filmowe opowieści

lipiec 20, 2021
20 lipca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Szachów! Przy tej okazji spójrzcie na obraz "Gra w szachy" Sofonisby Anguissoli ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu.Jak widać, gra w szachy nie była nigdy tylko męską grą wymagającą logiki i umiejętności strategicznych :) Ogladaliście…

Piosenki inspirowane śmiercią

„Ciężko było mi coś zacząć, bo czułem się jakby brakowało tlenu potrzebnego do pisania. Musiałem przez to przejść, zmierzyć się i zmienić trochę kierunek swojej twórczości. Smutek wyzwala niezwykłą szczerość. Jest w nim coś przerażająco pięknego (…) takie wydarzenie zmienia, ale po rozsypce trzeba poskładać się na nowo, w nieco inny sposób” - Nick Cave.

Nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele jest dzieł powstało przez odejście bliskiej osoby. Wielu artystów zmagało się z odejściem najbliższej osoby poprzez sztukę. Nie będę zajmował się wszystkimi dziedzinami, a i muzycznie też tylko cztery przykłady. Może Was zainspiruje do podzielenia się swoimi propozycjami.

 

Eric Clapton, Tears in Heaven
Najpiękniejsza z ballad, jakią zna świat powstała po śmierci dziecka wokalisty - czteroletni syn Claptona wypadł z 53 pietra budynku na Manhattanie.

 

Sinead O’Connor, Nothing compares 2 U
Śmierć matki przebojowej, charyzmatycznej piosenkarki tak mocno wstrząsnęła Sinead, że specjalnie dla mamy nagrała piosenkę, która przyniosła jej największą popularność.

 

Queen, Made In Heaven
W tym przypadku nie jest to muzyczne zmaganie się za stratą najbliższej osoby, a zmaganie się z własnym umieraniem. Freddie doskonale zdawał sobie sprawę, że pozostało mu niewiele czasu wśród żywych i ten utwór jest jego świadectwem bólu i strachu przed śmiercią.

 

Nick Cave & The Bad Seeds, Hollywood
Kończymy najnowszym, wydanym 3 października 2019 roku, albumem Nicka Cave’a "Ghosteen", który jakże odbiega od znanego dotychczasowego Nicka. Nie może być inaczej, bo jak można przejść obojętnie obok smierci syna; kiedy jest się człowiekiem artystycznie spełnionym, cieszącym się rodzinnym szczęściem i nagle brutalnie wkracza śmierć. Przypomnijmy, że 14 kipca 2015 2015 roku piętnastoletni syn artysty spadł z klifu i poniósł śmierć w wyniku doznanych obrażeń. To trudny album i trzeba przesłuchać go kilka razy, a wtedy dojdziemy do tego, że jest to dzieło wybitne.

W ostatnim utworze albumu (Hollywood), Nick Cave śpiewa:„Każdy z nas kogoś traci (...) Teraz czekam, aż nadejdzie mój czas”.

 

Zapraszam do wysłuchania całego albumu, w tych dniach zadumy nad....

 

Komentuj

Józef Michałek

Założyciel Radia Istebna.

kontakt: 515 533 522

Zaloguj się, by skomentować