Informator

60 lat Wisły

lipiec 13, 2022
Na różne sposoby można celebrować rocznice wydarzeń - jedni czują się dobrze na  rozmaitych sesjach naukowych, inni w trakcie patetycznych akademii, a pewnie większość woli wybrać się na spotkania towarzyskie z muzyką. Najgorzej mają oficjele - muszą być wszędzie :P
A to ciekawe!

Niecodzienne dekoracje

lipiec 12, 2022
Zbierając grzyby albo chrust :) zwróćmy uwagę też na małe kawałki drewna o dziwnych kształtach. W domu z tych kawałków możemy wyczarować takie cudeńka, jak te na zdjęciach. Odrobinka wyobraźni i... satysfakcja gwarantowana!
A to ciekawe!

Miasto, w którym ludzie stają się bogami

lipiec 08, 2022
Jakkolwiek dziwnie to brzmi, wiele gwiazd muzyki, celebrytów i zwykłych Kowalskich, odwiedza jedno z najbardziej imponujących i mistycznych starożytnych stanowisk archeologicznych.  
Informator

Kalejdoskop Radia Awangarda 4.07.2022

lipiec 04, 2022
Dziś, z okazji DNIA NIEPODLEGŁOŚCI w USA zabieram Was w muzyczną podróż po amerykańskich miastach.
Informator

Zaproszenie do Krakowa (ale czy do Krakowa trzeba zapraszać?)

lipiec 03, 2022
Letnie Tanie Kinobranie to niezwykły festiwal filmowy! Dlaczego niezwykły? Ano dlatego, że w Krakowie, że w Kinie Pod Baranami, że będzie trwał prawie dwa miesiące, że zostanie zaprezentowanych ponad 100 filmów w ciągu ośmiu tematycznych tygodni i - co nie…
A to ciekawe!

Saharyjskie temperatury przed nami - jak sobie z nimi radzić?

czerwiec 30, 2022
To tylko kilka przykładów. Może ktoś ma jakiś inny, sprawdzony sposób?
Kalendarium

Tesla czy Rubens?

czerwiec 28, 2022
Najdroższy obraz flamandzkiego mistrza baroku - Petera Paula Rubensa - "Rzeź niewiniątek", zostało sprzedane w domu aukcyjnym Sotheby's za 49,5 mln funtów. Przeliczając funty na dolary po dzisiejszym kursie, wychodzi nam 61 407 750,00 dolarów.  Najdroższy model Tesli (Tesla Model…
A to ciekawe!

Jak zatrzymać młodość i smukłą sylwetkę

czerwiec 27, 2022
Żyli długo i szczęśliwie, przy tym nadal pięknie wyglądali – taka modyfikacja zakończenia dawnych bajek, która... może kiedyś się spełni.
Informator

Najlepszy zestaw relaksacyjny!

czerwiec 23, 2022
Działa – przetestowałem i mogę z czystym sumieniem polecić każdemu :)  
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 615

Nocne niebo zaśmiecone światłem

19 Paź 2017

 Połowa Polski nie widzi Drogi Mlecznej

 Dziś gwiazdozbiory coraz bardziej przypominają gatunki zwierząt zagrożone wyginięciem. Tylko mieszkańcy najciemniejszych zakątków Ziemi mogą podziwiać piękno nieba.

Winne są powszechna elektryczność i rozświetlające noc łuny sztucznego światła z iluminacji budynków, neonów czy ulicznych latarni. Aż połowa ludności Polski nie ma szans dostrzec Drogi Mlecznej, a dla 14 proc. populacji naszego kraju nocne niebo jest tak jasne, że wzrok przez całą dobę pozostaje w dziennym trybie widzenia. 


Światło na SMS

Niemieckie miasteczko Dörentrup wprowadziło jeszcze inne rozwiązanie. O godzinie 11 wieczorem gasną tam wszystkie uliczne latarnie, ale nocne marki nie muszą tam błądzić w ciemnościach - każda ulica może się chwilowo rozjaśnić na żądanie, wystarczy wysłać SMS-a. Po wprowadzeniu tego programu okazało się, że w niewielkim, dziewięciotysięcznym miasteczku każda ulica jest rozświetlana średnio trzy razy w ciągu nocy, co oznaczało zmniejszenie czasu wykorzystywania oświetlenia z kilku godzin do kilku minut.

W Polsce najbliżej spełnienia kryteriów Międzynarodowego Stowarzyszenia Ciemnego Nieba jest Sopotnia Wielka na Żywiecczyźnie, gdzie członkowie stowarzyszenia Polaris - OPP od lat prowadzą walkę z zanieczyszczeniem świetlnym.

Potrzeba mroku …

Mrok jest potrzebny wielu zwierzętom prowadzącym nocny tryb życia, zbyt rozświetlone niebo zaburza dobowy rytm "jasno - ciemno". Sztuczne światło przeszkadza nocnym owadom w zapylaniu kwiatów. Szkodzi to m.in. ptakom wędrownym, które korzystają z gwiezdnej nawigacji, a także człowiekowi - właśnie w nocnej ciemności wytwarzamy melatoninę, hormon, dzięki któremu nie tylko lepiej śpimy, ale który także wzmacnia naszą odporność. Na bezsenność uskarża się już 25 proc. populacji.

Rozgwieżdżone niebo zawsze było również inspiracją dla filozofów i artystów …

Może warto pomyśleć jak go zachować dla naszych dzieci ...

Autorzy tekstu: Weronika Śliwa i Piotr Cieśliński

Pełny tekst artykułu dostepny na stronie: http://wyborcza.pl/7,75400,22533566,nocne-niebo-zasmiecone-swiatlem-polowa-polski-nie-ma-szans.html