Informator

60 lat Wisły

lipiec 13, 2022
Na różne sposoby można celebrować rocznice wydarzeń - jedni czują się dobrze na  rozmaitych sesjach naukowych, inni w trakcie patetycznych akademii, a pewnie większość woli wybrać się na spotkania towarzyskie z muzyką. Najgorzej mają oficjele - muszą być wszędzie :P
A to ciekawe!

Niecodzienne dekoracje

lipiec 12, 2022
Zbierając grzyby albo chrust :) zwróćmy uwagę też na małe kawałki drewna o dziwnych kształtach. W domu z tych kawałków możemy wyczarować takie cudeńka, jak te na zdjęciach. Odrobinka wyobraźni i... satysfakcja gwarantowana!
A to ciekawe!

Miasto, w którym ludzie stają się bogami

lipiec 08, 2022
Jakkolwiek dziwnie to brzmi, wiele gwiazd muzyki, celebrytów i zwykłych Kowalskich, odwiedza jedno z najbardziej imponujących i mistycznych starożytnych stanowisk archeologicznych.  
Informator

Kalejdoskop Radia Awangarda 4.07.2022

lipiec 04, 2022
Dziś, z okazji DNIA NIEPODLEGŁOŚCI w USA zabieram Was w muzyczną podróż po amerykańskich miastach.
Informator

Zaproszenie do Krakowa (ale czy do Krakowa trzeba zapraszać?)

lipiec 03, 2022
Letnie Tanie Kinobranie to niezwykły festiwal filmowy! Dlaczego niezwykły? Ano dlatego, że w Krakowie, że w Kinie Pod Baranami, że będzie trwał prawie dwa miesiące, że zostanie zaprezentowanych ponad 100 filmów w ciągu ośmiu tematycznych tygodni i - co nie…
A to ciekawe!

Saharyjskie temperatury przed nami - jak sobie z nimi radzić?

czerwiec 30, 2022
To tylko kilka przykładów. Może ktoś ma jakiś inny, sprawdzony sposób?
Kalendarium

Tesla czy Rubens?

czerwiec 28, 2022
Najdroższy obraz flamandzkiego mistrza baroku - Petera Paula Rubensa - "Rzeź niewiniątek", zostało sprzedane w domu aukcyjnym Sotheby's za 49,5 mln funtów. Przeliczając funty na dolary po dzisiejszym kursie, wychodzi nam 61 407 750,00 dolarów.  Najdroższy model Tesli (Tesla Model…
A to ciekawe!

Jak zatrzymać młodość i smukłą sylwetkę

czerwiec 27, 2022
Żyli długo i szczęśliwie, przy tym nadal pięknie wyglądali – taka modyfikacja zakończenia dawnych bajek, która... może kiedyś się spełni.
Informator

Najlepszy zestaw relaksacyjny!

czerwiec 23, 2022
Działa – przetestowałem i mogę z czystym sumieniem polecić każdemu :)  

Dom z kamienia

Zbudowaliśmy wokół nas krąg, kamień po kamieniu, beton i chrust, barierę ochronną, niczym ramę wokół obrazu, który naszym zdaniem ma wartość i który chcemy chronić. Zbudowaliśmy zamknięty świat, bez otwarcia, nawet pęknięcia. Chowamy się i czujemy się bezpieczni, z tej dziury rzucamy kamieniami ile się da, bez zrozumienia, bez celu w dobro i zło, w białych i czarnych, w religijnych i ateistów. Jesteśmy po stronie wszystkich i nikogo, zgodnie z wiatrami, prądami, modami.

 

Nie jesteśmy źli i nie jesteśmy dobrzy, mamy pomysły odzyskane tu i ówdzie, usłyszane, przeczytane, wyreklamowane przez kogoś, komu wierzymy, że jest na poziomie, który udaje intelektualistę w wielkich okularach kogoś, kto dużo czyta i wie. Obrazy nas niepokoją, poruszają, rzucamy apele, kajdany, smażone i załamywane hasła, nigdy nie wąchając krwi, tej prawdziwej, nigdy nie odczuwając bólu, tej prawdziwej. Jesteśmy kamiennymi kręgami pełnymi frazesów i nieprawdziwych wieści, które pijemy jak kawę każdego ranka, bierzemy obiema rękami, aby je w kawie zanurzyć, emocje innych, których nie żyjemy sami, wymuszoni jak my w tym kamiennym kręgu. Bierzemy wszystko takim, jakim jest, na emocję chwili, bez oceniania, kontrolowania, bez myślenia.

Oto problem, bez zastanowienia. Bez myślenia. Bez zrozumienia. Bierzemy myśli i emocje innych i czynimy je naszymi własnymi, jakbyśmy byli maszynami bez serca i głowy, w obawie przed byciem nieadekwatnym, z tłumu, z mody. Musimy być dobrymi lub złymi, tak jakby wszystko było dobre lub złe, bez oceny płci, bez wyjątków, bez myślenia. Wszyscy musimy mieć etykietę, która wyróżnia nas jako „dobrych lub złych”. I na siebie w niekończącej się wojnie na słowa. Bez celu, przerażającej bezużyteczności, a może tylko dla pozoru. Bez myślenia za siebie.

Giuliana Campisi