A to ciekawe!

Jak zatrzymać młodość i smukłą sylwetkę

czerwiec 27, 2022
Żyli długo i szczęśliwie, przy tym nadal pięknie wyglądali – taka modyfikacja zakończenia dawnych bajek, która... może kiedyś się spełni.
Informator

Najlepszy zestaw relaksacyjny!

czerwiec 23, 2022
Działa – przetestowałem i mogę z czystym sumieniem polecić każdemu :)  
Malarstwo

„Beksiński na Śląsku” Byłem, zobaczyłem, polecam!

czerwiec 21, 2022
Nie to jest ważne, co się ukazuje, lecz to, co jest ukryte… Jeszcze inaczej: ważne jest to, co ukazuje się naszej duszy, a nie to, co widzą nasze oczy i co możemy nazwać. Wydaje mi się, że to pierwsze można…
Malarstwo

Beksiński na Śląsku

czerwiec 16, 2022
Beksiński - jeden z najciekawszych współczesnych artystów, którego obrazy przez jednych podziwiane, uważane za intrygujące, w innych budzą lęk, niepokój, a nawet przerażenie. Jednak nie sposób przejść obok nich obojętnie. Wszak taka rola sztuki - wzbudzać emocje...
Informator

sklep internetowy JOMIKA

czerwiec 16, 2022
Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele! Nowo powstały sklep internetowy JOMIKA cały dochód ze sprzedaży różności przeznaczy na kulturę, edukację i pomoc społeczną. Tak, właśnie taka jest idea. https://jomika.pl/
Informator

Coco Bombay - z biedy do luksusu?

czerwiec 13, 2022
Czy droga Coco Chanel, rozpoczynająca się od nauki szycia w sierocińcu siostr zakonnych, po kreatorkę mody i finansową niezależność jest do powtorzenia?Nie wiadomo.
Informator

Niedzielny przedświt

czerwiec 12, 2022
Jak jak kocham takie chwile: śpię przy otwartym oknie, orzeźwiające powietrze oplata mnie delikatną powłoką i sprawia, że ulatuję gdzieś w magiczne światy. Synapsy cichutko tykają na niskich częstotliwościach i... słyszę piękny ptasi śpiew. Otwieram powoli jedno, potem drugie oko,…
Informator

Czym jest wolność?

czerwiec 10, 2022
„Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka” – powiedział Alexis de Tocqueville (1805-1859) – francuski myśliciel polityczny, socjolog i polityk.
Informator

Byle dowalić, czyli… niedoceniona umiejętność czytania

czerwiec 06, 2022
Od wielu miesięcy zastanawiam się, co się z nami stało.

"Wilczyce" Helen Castor

Jak ja uwielbiam książki od Astry. Mam ich sporo. Potężna dawka wiedzy na temat historii, przystępny język i arcyciekawe.

Refleksja. Rzeczywistość potrafi bardziej zaskakiwać niż niejedna wymyślona historia. Bywa również często dużo ciekawsza, no i dreszczyk, że to się naprawdę zdarzyło, niezwykłe.

Prawdę mówiąc spodziewałam się raczej, że głównymi bohaterkami tej publikacji będą chyba najsławniejsze i powszechnie znane brytyjskie królowe, bo o władczyniach tego kraju mowa, Maria Tudor zwana Krwawą i Elżbieta I. Sławne córki jeszcze sławniejszego ojca. Jakież było moje zaskoczenie, kiedy się okazało, że będę miała okazję poznać sylwetki ich poprzedniczek, które w pewnym sensie utorowały drogę do tronu swoim następczyniom. Wszystkie te kobiety, począwszy od Matyldy, przez Eleonorę Akwitańską, Izabelę Francuską i Małgorzatę Andegawańską, stały u steru władzy, ale... I tu pojawia się warunek, którego musiały przestrzegać, z różnym skutkiem. Tolerowane były jako władczynie, z realną władzą o ile nie kwestionowały otwarcie męskiego autorytetu. Były to matki, żony, córki królów. I ta męska korona legitymizowala ich władzę. Szare eminencje, wilczyce, które nie wahały się podejmować decyzji i sięgać po tron, bo koronę już miały, dla siebie, swoich dzieci. W zastępstwie synów walczących gdzieś w świecie, nieudolnych mężów lub mężów tyranów. Były zdeterminowane, cierpliwe, pamiętliwe, bezwzględne. Bywało, że nie ustrzegły się błędów, klątwa władzy je dosięgała, stawały się aroganckie, butne. Ale przecież przecierały ścieżki przyszłym królowym, które już nie potrzebowały męża, aby świat uznał je jako autonomiczne, samodzielne władczynie. Te cztery kobiety nosiły koronę w czasach, kiedy pozycja społeczna kobiety, nawet tej koronowanej, sprowadzała się do rodzenia dzieci, trwania u boku męża, wspierania go, ale trudno było możnym zaakceptować je jako samodzielne królowe. Nie mniej pokazały, że można, że są tak samo sprawne, inteligentne, błyskotliwe, gotowe poświęcić wiele, znające tajniki polityki, potrafiące zjednywać sobie sojuszników.

Niezwykłe historie czterech kobiet, którym los podarował angielską koronę z całym "dobrodziejstwem inwentarza". Żyły w czasach trudnych, pełnych konfliktów na arenie międzynarodowej i na swoim własnym podwórku. Nie mniej nie wahały się podjąć rękawicy. Nigdy jednak nie zostały uznane za samodzielne królowe, ale ich rola jest nie do przecenienia dla przyszłych królowych, które założyły koronę bez oparcia na męskim ramieniu.

Miłośnikom historii, zwłaszcza Anglii polecam bardzo. Ale nie tylko. Czyta się jak powieść, nie męczy.

Świetna książka.