A to ciekawe!

Jak zatrzymać młodość i smukłą sylwetkę

czerwiec 27, 2022
Żyli długo i szczęśliwie, przy tym nadal pięknie wyglądali – taka modyfikacja zakończenia dawnych bajek, która... może kiedyś się spełni.
Informator

Najlepszy zestaw relaksacyjny!

czerwiec 23, 2022
Działa – przetestowałem i mogę z czystym sumieniem polecić każdemu :)  
Malarstwo

„Beksiński na Śląsku” Byłem, zobaczyłem, polecam!

czerwiec 21, 2022
Nie to jest ważne, co się ukazuje, lecz to, co jest ukryte… Jeszcze inaczej: ważne jest to, co ukazuje się naszej duszy, a nie to, co widzą nasze oczy i co możemy nazwać. Wydaje mi się, że to pierwsze można…
Malarstwo

Beksiński na Śląsku

czerwiec 16, 2022
Beksiński - jeden z najciekawszych współczesnych artystów, którego obrazy przez jednych podziwiane, uważane za intrygujące, w innych budzą lęk, niepokój, a nawet przerażenie. Jednak nie sposób przejść obok nich obojętnie. Wszak taka rola sztuki - wzbudzać emocje...
Informator

sklep internetowy JOMIKA

czerwiec 16, 2022
Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele! Nowo powstały sklep internetowy JOMIKA cały dochód ze sprzedaży różności przeznaczy na kulturę, edukację i pomoc społeczną. Tak, właśnie taka jest idea. https://jomika.pl/
Informator

Coco Bombay - z biedy do luksusu?

czerwiec 13, 2022
Czy droga Coco Chanel, rozpoczynająca się od nauki szycia w sierocińcu siostr zakonnych, po kreatorkę mody i finansową niezależność jest do powtorzenia?Nie wiadomo.
Informator

Niedzielny przedświt

czerwiec 12, 2022
Jak jak kocham takie chwile: śpię przy otwartym oknie, orzeźwiające powietrze oplata mnie delikatną powłoką i sprawia, że ulatuję gdzieś w magiczne światy. Synapsy cichutko tykają na niskich częstotliwościach i... słyszę piękny ptasi śpiew. Otwieram powoli jedno, potem drugie oko,…
Informator

Czym jest wolność?

czerwiec 10, 2022
„Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka” – powiedział Alexis de Tocqueville (1805-1859) – francuski myśliciel polityczny, socjolog i polityk.
Informator

Byle dowalić, czyli… niedoceniona umiejętność czytania

czerwiec 06, 2022
Od wielu miesięcy zastanawiam się, co się z nami stało.

"Hrabia" tom I. Robert Gałka.

Doczekałam się wreszcie. Najpierw się będę chwalić, mam z autografem .

 

Ta powieść to spin off "Skazańca", jeszcze nie czytałam, ale kiedyś na pewno. Od razu polecam miłośnikom tego pierwszego.
Książka poświęcona Hrabiemu, Henrykowi Duszańskiemu. Jego poczatkom, jego "karierze" w złodziejskim rzemiośle. Ale jak napisana. Zaznaczam, że to debiut autora. I jak taki początek kariery w pisarskim rzemiośle, to... chylę czoła.


Od pierwszej strony wpada się w ten świat. Tak barwnie, tak plastycznie przedstawiony, że...wybaczcie, ja nie czytałam, ja razem z tą ekipą żyłam, uczyłam się, obserwowałam. Po tych targach się włóczyłam i w kieszenie zaglądałam. I u ekonoma pod oknem też czatowałam. I w tych karczmach, spelunach się bawiłam. I z Żydami handlowałam. Zresztą prawie u siebie, bo rzecz się dzieje w Staszowie i okolicach,pod zaborem rosyjskim. Cudownie przedstawiony świat, żywy, realistyczny. Nic, tylko się tam zanurzyć.
I tę ekipę złodziejską nie sposób nie polubić. Bo mimo, że to, bądź co bądź przestępcy, to z zasadami, lojalni wobec siebie, mający swój etos pracy. A wyszkoleni...zresztą książka to przednia instrukcja, jak zostać złodziejem. Wspólna praca zbliża do siebie członków szajki, rodzi się przyjaźń, ale taka, co to konie można razem kraść, w tym przypadku nie tylko .
No i nasz Hrabia. Obserwujemy go, jak z ucznia staje się wytrawnym złodziejaszkiem. Nie bez bólu, potu i krwi. Ale to w gruncie rzeczy dobry chłopak. Ciekawy świata, sprytny, lojalny, odważny. Zapadł mi Heniek w serce jednym słowem.

Bogaty język, te gwarowe powiedzonka wplecione umiejętnie i niezwykle subtelnie w powieść tylko nadają jej smaku i realizmu. Wszystko jest tak wyważone, prywatne perypetie i praca zawodowa chłopaków świetnie się uzupełniają. Niczego za dużo, niczego za mało, jak na wadze jubilerskiej albo aptecznej odmierzone.
Powieść pełna humoru, rzutkich dialogów, nie sposób się nudzić. Do dziś się śmieję z jednego powiedzonka: "Heniu, przyjacielu... W wodzie kijanki mieszkają. Chcesz, żebym im dom wypił? Przynieś bracie piwa..." A takich smaczków mnóstwo.
Tylko żeby ten Hrabia śmiałości do kobiet jeszcze nabrał .

 

Polecam bardzo, czyta się świetnie. Towar jak to mówią prima sort.

Ps. Artur Gałka, świetne zdjęcie na okładkę.

Jeśli ktoś czuje niedosyt, warto posłuchać wywiadu z autorem. Mówi, tak jak pisze, z lekką melancholią, jakby sam ciągle był w tamtym świecie. Jakby Hrabia został jego alter ego. Zaraża wykreowanym światem ale mówi też o sobie, o procesie twórczym. Brawo dla debiutanta. I dla nieocenionego redaktora.