Informator

WESOŁYCH ŚWIĄT!

kwiecień 03, 2021
Informator

Zanim zobaczysz na żywo - film w 4k

marzec 26, 2021
WAITOMO CAVES
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 15 marca

marzec 15, 2021
Zdarzyło się dzisiaj...
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 11 marca

marzec 11, 2021
Zdarzyło się dzisiaj...
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 03 marca

marzec 03, 2021
Wydarzyło się...
LITERATURA - Receznje

Miłość w czasach zarazy - Gabriel García Márquez

luty 02, 2021
Zdecydowanie widać rękę mistrza. Chyba tym można odróżnić naprawdę świetnych pisarzy od całej reszty. Potęgą wyobraźni, odwagą, umiejętności podania kapitalnej historii w cudownej formie. Bo język tej książki to mistrzostwo samo w sobie.
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 27 stycznia

styczeń 27, 2021
Wydarzyło się 27 stycznia...
Kalendarium

Kopia Kalendarium Radia Istebna - 20 stycznia

styczeń 20, 2021
Zobacz co wydarzyło się 20 stycznia.
Informator

Kalejdoskop Radia Istebna - 17.01.2021

styczeń 13, 2021
Pierwszy tegoroczny Kalejdoskop, a w nim rozmowa z pięcioma nietuzinkowymi goścmi. - Lucyną Ligocką-Kohut - Fundacja Koronki Koniakowskiej - prof. dr hab. Ernest Zawada - Dziekan ATH i malarz - Monika Kuczek - managerka muzyczna - Robert Gałka - autor…

Marek Hłasko 14.01.1934—14.06.1969

Marek Hłasko


Polski prozaik. We wczesnym dzieciństwie stracił ojca. Przez kilka lat pracował jako kierowca samochodowy. Był korespondentem "Trybuny Ludu".

Po sukcesie literackim noweli Baza Sokołowska (1954), którą drukował w prasie, poświęcił się twórczości pisarskiej. Pracował krótko w redakcji studenckiego tygodnika "Po prostu" (redaktor działu prozy). W 1958 wyjechał do Berlina Zachodniego, z podróży tej już do Polski nie powrócił. Przebywał w różnych krajach, miastach, regionach świata (Izrael, Berlin Zach., Paryż, Niemcy, Kalifornia, gdzie uzyskał licencję pilota), pracę pisarską łączył z zarobkowymi zajęciami fizycznymi. Współpracował z paryską kulturą. Zmarł na skutek przedawkowania leków nasennych. W 1975 jego prochy sprowadzono do kraju.

W Polsce Hłasko opublikował zbiór opowiadań Pierwszy krok w chmurach (1956), za który otrzymał nagrodę literacką Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (1958). Na emigracji nakładem Biblioteki "Kultury" w Paryżu wydano m. in. tomy opowiadań: Cmentarze. Następny do raju (1958), Wszyscy byli odwróceni. Brudne czyny (1964), wspomnienia Piękni dwudziestoletni (1966), powieść Sowa, córka piekarza (1967). W kraju wydano pośrednie pośmiertnie Opowiadania (1976), Namiętności (1982), Sonatę marymoncką (1982), Palcie ryż każdego dnia (1983), Nawrócony w Jaffie (1989), Utwory wybrane (t. 1-5 1989).

Był pisarzem, który świadomie budował swoją legendę i wizerunek buntownika. Bohaterowie, których kreował zazwyczaj ponoszą klęskę. Ich uczucia i ideały nie wytrzymują zderzenia z brutalną rzeczywistością.
Jestem jego wielbicielką od dawna - pokolenie takie mój tata jest jego fanem jak tylko pojawił się w polskiej literaturze. Szedł śladami jego twórczości i jego życia i chyba zostałam „zakażona”. Moja ulubiona książka „Następny do raju” i film „Baza ludzi umarłych” na jej podstawie, ale z ekranizacji jego utworów bardzo podoba mi się również „Pętla” i „Ósmy dzień tygodnia” Natomiast jak czytałam „Sowę”, to nie mogłam wytrzymać ze śmiechu. Hłasko świetnie łączył pewnego rodzaju groteskę i tragedię. Polecam przeczytać zarówno „Wilka” jak i „Palcie ryż...” choć powieść drugą czyta się naprawdę ciężko. Te dwa dzieła uznaję za model wewnętrznej przemiany, jakiej nikomu nie życzę, ale która niestety często zachodzi w człowieku z biegiem czasu, kolejnych załamań i porażek.

 

Podsumowując. Tak ciekawej i zarazem kontrowersyjnej postaci nasza literatura jeszcze nie posiadała. Był on człowiekiem pokroju Himilsbacha i Maklakiewicza. Łączył ich stosunek do życia i do ówczesnej rzeczywistości. Właśnie tak barwne postaci tworzą piękno i niepowtarzalność w sztuce. Szkoda tylko że o Marku Hłasce tak mało ludzi chce dyskutować, czy poznawać jego twórczość.

 

To wielka szkoda!

Komentuj

Zaloguj się, by skomentować