Słuchaj nas: Winamp   Logo20WMP   reaplayer   

Pogadamy?
Recenzje

"Jaśnie pan" Juame Cabre

czerwiec 24, 2018
No i stało się, spotkaliśmy się wreszcie. Dość długo wyczekiwane spotkanie, ale niezwykle owocne, ekscytujące i co tu dużo mówić, bardzo udane.  
Religia

Święty Jan Kanty

czerwiec 24, 2018
Urodził się 24 VI 1390 r. w miasteczku Kęty odległym 30 km od Oświęcimia. Wywodził się z zamożnej rodziny mieszczańskiej.
Proza

Leonard Kamiński Gabriel.

czerwiec 22, 2018
Mowa pogrzebowa Marilyn Monroe.
Ciekawostki Literackie

Inne spojrzenie na literature.

czerwiec 22, 2018
Osiemnastowieczne metody wychowawcze i pomoce szkolne.
Poezja

Iga Malik.

czerwiec 21, 2018
Tryptyk Duński... 
Recenzje

"Hrabia" tom I. Robert Gałka.

czerwiec 19, 2018
Doczekałam się wreszcie. Najpierw się będę chwalić, mam z autografem .  

 

  pozdrowienia sluchaczy moje   zamow utwor moje
 
 program radiowy moje
   

Historia nieodwzajemnionej miłości

09 Paź 2017
1025 razy

Antyczna historia nieodwzajemnionej miłości zaklęta w marmurze - Apollo i Dafne.

Odkrywamy mityczny epizod, który Gianlorenzo (Giovanni Lorenzo Brenini) w mistrzowski sposób, jak zresztą przystało na najwybitniejszego rzeźbiarza baroku, zmaterializował w marmurowym posągu.

Rzeźba z niezwykłym pietyzmem oddaje ponadczasowe przesłanie relacji pomiędzy dwojgiem ludzi: ślepej i nieodwzajemnionej miłości. Bo oto Apollo, najpiękniejszy i najprzystojniejszy z greckich bogów zostaje rażony strzałą Amora, zakochując się w Dafne - córce rzecznego boga Peneusa, i usiłuje wzbudzić w wybrance takie samo gorące uczucie, jakie zapłonęło w sercu opiekuna sztuki i przewodnika muz. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że piękny bóg wcześniej obraził Amora - boga miłości i tym samym naraził się na jego gniew. Obrażony Amor w rewanżu razi go złotą strzałą, a strzała z ołowiu, która daje niemożność pokochania jakiegokolwiek mężczyzny, zostaje skierowana w stronę Dafne. I już wiadomo, że ta miłość nie może się dobrze skończyć.

Zakochany i zaślepiony Apollo bezskutecznie zabiega o względy oziębłej Dafne, ta z kolei wszelkimi możliwymi sposobami stara się unikać nachalnego, choć urodziwego adoratora. Kiedy nawet ojciec odmawia pomocy, nie pozostaje jej nic innego, jak tylko ucieczka, której Apollo stara się zapobiec i podąża za obiektem swojej miłości. W ostateczności miłość ojcowska zwycięża i Peneus zamienia swoją córkę w drzewo laurowe, tym samym uniemożliwiając Apollowi zdobycie córki.

To tyle jeśli chodzi o historię, a teraz przyjrzyjmy się rzeźbie. Bernini wybrał moment z tej historii, kiedy Apollo już prawie dosięga Dafne - dłoń niedoszłego kochanka dotyka boku uciekającej nimfy, u której już dokonuje się przemiana w drzewo oliwne. Dzięki temu, że rzeźba stoi na środku pomieszczenia, mamy możliwość przyjrzenia się jej z każdej strony. Wybierając perspektywę Apolla, widzimy spokój na twarzy, świadczący o tym, że obiekt jego marzeń jest już w zasięgu ręki, i pozostaje nam się tylko domyślać, jak zmieni się wyraz twarzy po odkryciu, że zamiast aksamitnego ciała, obejmuje chropowatą korę. Perspektywa Dafne jest zgoła inna - na jej twarzy maluje się zdziwienie, a być może i przerażenie, bo oto widzi że adorator już ją pojmuje, a na jej ciele odbywa się przemiana - z palców zaczynają wyrastać liście i ciało powoli pokrywa się korą. I może i cicha skarga kierowana do bogów, ze ukarali ją w tak okrutny sposób.

Mistrzostwo kompozycyjne i niezwykle kunsztowne wykonanie naturalnej wielkości, ekspresyjnej rzeźby oraz dbałość o detale stanowią o niekwestionowanym mistrzostwie Berniniego i zdają się w pełni uzasadniać najwyższą pozycję wśród artystów barokowych.

 

Na koniec może tylko wypada podzielić swoistą refleksją: niekiedy długo uganiamy się za obiektem naszych marzeń, mając swoje o nim wyobrażenie, a potem okazuje się, że potrafi on dość znacząco odbiegać od tego obrazu, jaki mieliśmy w tej podróży kiedy podążaliśmy za nim. Może więc lepiej ciągle gonić?

 

Wszystkich przebywających w Rzymie zapraszamy do Galerii Borghese, gdzie można zobaczyć ową rzeźbę, a pozostałych zapraszamy do obejrzenia filmu wideo z opisaną sceną.

 

Ostatnio zmieniany środa, 11 październik 2017 15:52
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Więcej w tej kategorii: DO SOSNY POLSKIEJ »