LITERATURA - Receznje

Radek Rak "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli"

październik 21, 2020
To jest książka...nieoczywista. I wzbudza przeróżne emocje.Początek otulił mnie, był plastrem na moje udręczone serce, nie wężowe, a szkoda, bo jak się okazuje, daje pewne możliwości. Moje raczej żmijowate, taka dygresja.
Informator

Koncert z okazji XX Dnia Papieskiego - Zespół Regionalny Istebna

październik 12, 2020
Niedzielny wieczór w istebniańskim kościele mogliśmy wysłuchać koncertu ZespołuRegionalnego Istebna, a dla tych z Was, którzy z wiadomych powodów nie mogli w nim uczestniczyć, mamy nagranie z koncertu. Przypomnijmy tylko, że koncert odbył się w ramach pbchodów XX Dnia Papieskiego.…
Informator

Geniusz

wrzesień 20, 2020
Wieczór filmowy
Kalendarium

Korona Himalajów Jerzego Kukuczki

wrzesień 18, 2020
18 września 1987 r. Jerzy Kukuczka, jako drugi człowiek na świecie po Reinholdzie Messnerze, zdobył Koronę Himalajów.
Informator

Zanim zobaczysz na żywo

wrzesień 16, 2020
Yellowstone - zabójcze piękno?
Informator

Zanim zobaczysz na żywo

wrzesień 14, 2020
Wiadukt Glenfinnan - wiadukt Harrego Pottera.
LITERATURA - Receznje

Linda Polman "Laleczki skazańców. Życie z karą śmierci"

wrzesień 10, 2020
Aż dziwne, że w takiej właściwie małej książeczce, skromnej, udało się zmieścić tak wiele. Kapitalnie autorka podeszła do tematu. O owych laleczkach, czyli w większości Europejkach, które korespondują, pomagają czy też wychodzą za mąż za skazańców z cel śmierci w…
Informator

Zanim zobaczysz na żywo

wrzesień 09, 2020
Dziś zapraszamy w okolice wodospadu Horsetail "koński ogon" w Parku Narodowym Yosemite.
Informator

Pomnik anonimowego wspinacza

wrzesień 07, 2020
Góry - słowo-klucz, otwierające naszą pamięć i wyobraźnię na urwiste granie, zapierające dech w piersiach widoki, szczyty osnute mgłą.... piękno zawarte w kamieniu.

Kręcenie jednej sceny

Ile razy trzeba kręcić duble dla jednej sceny?

Wczorajsze urodziny Davida Finchera były okazją do przypomnienia sobie jednego z jego filmów. Tym razem padło na The Social Network. Nie żeby to był wybitny film, ale tak jakoś wyszło i przy okazji miałem mozliwość przyjrzenia się troszkę wnikliwiej od strony technicznej, zamiast skupiać sie na znanej fabule. I co wyszło? A dużo ciekawych rzeczy, które nawet tak znanym reżyserom się przytrafiają. Nie będę tu opisywał wszystkiego i skupię się tylko na jednej scenie, nawet nie całej. Okazuje się bowiem, że dbałość o szczegóły scenografii i późniejszy montaż filmu dają zaskakujące efekty uboczne, kiedy na chwilę spadnie uwaga przy produkcji. Bo ileż mozna kręcić jedną scenę i poskładać ją w całość. A można. To właśnie chcę pokazać na tym jednym króciutkim fragmencie. Najpierw fragment sceny,  potem kilka fotografii, i będziecie mieli taki mały podgląd o kręceniu filmów. To niespełna półtorej minuty z całego filmu. Możecie sobie więc wyobrazić cały proces kręcenia, co, jak się okazuje, nie jest ani takie proste, ani szybkie. Trudno się więc widziwić, że produkcja filmu jest taka droga i czasochłonna.

Dosyć już tego przydługiego wstępu i pora na konkrety.

Najpierw fragment filmu.

Teraz zrzuty ekranu i wszystko jasne. No może nie wszystko, bo jest jeszcze parę detali jako zbawa dla Was. A może by tak spojrzeć w lustro?

 

A niby nic się wielkiego w tej scenie nie działo :)

Komentuj

Józef Michałek

Założyciel Radia Istebna.

kontakt: 515 533 522

Zaloguj się, by skomentować