Kalendarium

Wybuchowy fundator

październik 21, 2021
21 października 1833 roku urodził się  Alfred Nobel.
Kalendarium

Dzisiaj w nocy będzie się działo!

październik 20, 2021
Szukających niezdrowych sensacji muszę zmartwić - nie będzie nic z tego, co można z wypiekami na twarzy komentować w mediach społecznościowych. Będzie to wieczorno-nocny spektakl na niebie.
Kalendarium

Moby Dick albo wieloryb

październik 18, 2021
18 października 1851 r. w Londynie ukazała się powieść amerykańskiego pisarza Hermana Melville’a zatytułowana "Moby Dick or the Whale" ("Moby Dick albo wieloryb").
Kalejdoskop

Agnieszka Osiecka

październik 10, 2021
Zapraszam na wieczorne spotkanie z muzyką do słów Agnieszki Osieckiej. Spotykamy się w poniedziałek od godziny 20:30 na antenie Radia Istebna Obecność obowiązkowa :)
Informator

Galeria Kukuczka - reaktywacja

październik 09, 2021
Ponad rok temu wydawało się, że to już koniec, a tymczasem... Galeria Kukuczka znowu zaprasza w swoje przestrzenie. Szkoda tylko, że teraz trzeba jechać do Ustronia, zamiast mieć ją u siebie. Więcej o swoich planach opowie jej właściciel - Jan…
Kalendarium

Damski bokser z legitymacją STASI

październik 07, 2021
7 października 1949 r. ogłoszono powstanie Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD). I patrzcie, jaki dziwny zbieg dat! Bo tego samego dnia, tyle że zaledwie trzy lata później urodził się... Władimir Władimirowicz Putin! Dawno, dawno temu pracował jako sowiecki szpieg w NRD…
Informator

Pożegnajmy wakacje na balkonie

sierpień 27, 2021
Balkon, własny czy też nie, to przecież idealne miejsce na takie wydarzenie! Bo do czego służy balkon? A do wielu rzeczy.
Kalendarium

Wehikuł czasu

sierpień 24, 2021
Aż trudno uwierzyć! Książka drukowana liczy sobie juz 565 lat.

Kręcenie jednej sceny

Ile razy trzeba kręcić duble dla jednej sceny?

Wczorajsze urodziny Davida Finchera były okazją do przypomnienia sobie jednego z jego filmów. Tym razem padło na The Social Network. Nie żeby to był wybitny film, ale tak jakoś wyszło i przy okazji miałem mozliwość przyjrzenia się troszkę wnikliwiej od strony technicznej, zamiast skupiać sie na znanej fabule. I co wyszło? A dużo ciekawych rzeczy, które nawet tak znanym reżyserom się przytrafiają. Nie będę tu opisywał wszystkiego i skupię się tylko na jednej scenie, nawet nie całej. Okazuje się bowiem, że dbałość o szczegóły scenografii i późniejszy montaż filmu dają zaskakujące efekty uboczne, kiedy na chwilę spadnie uwaga przy produkcji. Bo ileż mozna kręcić jedną scenę i poskładać ją w całość. A można. To właśnie chcę pokazać na tym jednym króciutkim fragmencie. Najpierw fragment sceny,  potem kilka fotografii, i będziecie mieli taki mały podgląd o kręceniu filmów. To niespełna półtorej minuty z całego filmu. Możecie sobie więc wyobrazić cały proces kręcenia, co, jak się okazuje, nie jest ani takie proste, ani szybkie. Trudno się więc widziwić, że produkcja filmu jest taka droga i czasochłonna.

Dosyć już tego przydługiego wstępu i pora na konkrety.

Najpierw fragment filmu.

Teraz zrzuty ekranu i wszystko jasne. No może nie wszystko, bo jest jeszcze parę detali jako zbawa dla Was. A może by tak spojrzeć w lustro?

 

A niby nic się wielkiego w tej scenie nie działo :)

Józef Michałek

Założyciel Radia Istebna.

kontakt: 515 533 522