Informator

Rekord Polski pobity w Restauracji Złoty Groń w Istebnej!

styczeń 16, 2022
16 stycznia w Złoty Groń Resort & Spa został oficjalnie osiągnięty rekord Polski na największą na świecie serwetę z koronki koniakowskiej, który został zatwierdzony przez Biuro Rekordów.
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 10 stycznia

styczeń 10, 2022
Wydarzyło się 10 stycznia...
Malarstwo

Reinkarnacja sztuki

grudzień 29, 2021
Alla Mingalyova to urodzona na Krymie ukraińska artystka, obecnie mieszkająca w Erewaniu. Niedawno natknąłem się na jej grafiki przedstawiające postacie z klasycznych obrazów wklejonych do nowoczesnych wnętrz i po prostu nie mogłem ich nie pokazać!
Informator

WESOŁYCH ŚWIĄT!

grudzień 24, 2021
Informator

"Opowieść wigilijna" po góralsku

grudzień 22, 2021
Nadchodzące święta Bożego Narodzenia niech będą czasem spędzonym w gronie najbliższych, wyciszenia i odkrywania wartości wspólnego dzielenia się: miłością, obecnością i radością.Do życzeń dołączamy "Opowieść wiigilijną" Janka Szkawrana - naszego małego lokalnego Dickensa :)
Informator

Rozmowa z Natalią Hatalską

grudzień 13, 2021
Natalia Hatalska – analityczka trendów, publicystka, założycielka i prezeska instytutu badań nad przyszłością infuture.institute. Zaliczana do dziesięciu najważniejszych autorytetów polskiego biznesu. Nagrodzona tytułem Digital Shaper w kategorii wizjoner – przyznawanym osobom, które mają ponadprzeciętny wkład w rozwój gospodarki cyfrowej w…
Kalendarium

40. rocznica stanu wojennego

grudzień 13, 2021
40 lat temu nie było nam do śmiechu w grudniowy poranek - 13 grudnia 1981 ogłoszono stan wojenny.W jedną noc bezpieka i milicja aresztowały 2874 osoby.Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku.
Informator

Kalejdoskop Radia Istebna

grudzień 06, 2021
Mikołajkowy Kalejdoskop Radia Istebna - zapraszam do wysłuchania i do zobaczenia w nastepny poniedziałek!
Informator

Licytacja obrazów dla Piotrusia

grudzień 05, 2021
Serdecznie zapraszam do licytacji obrazów Jana Żyrka i Roberta Heczko! Pieniążki z licytacji przeznaczamy na leczenie Piotrusia.

Krawiec noblistą

„Mnie być w terminie, mnie krawiectwo w głowie,
Mnie, co ma dusza klasyczna w połowie?!
I oni by mnie krawczykiem może nazwać chcieli,
Mnie – Czy ci ludzie znów nie zidiocieli?”

Po takich słowach trudno się dziwić, że terminujący krawiec w przyszłości zostanie laureatem Nagrody Nobla z dziedziny literatury!
Nieważne co dziś robisz - ważne, co chcesz robić w przyszłości i jaki ślad po sobie zostawisz.

94 lata temu, 13 listopada 1924, Władysław Reymont dostał Literacką Nagrodę Nobla za swoją powieść "Chłopi".

A teraz czas na ciekawostki. Pewnie niewielu wie o tym, że "Chłopi" Reymonta byli lekturą obowiązkową w niemieckim wojsku.
Ha! Pewnie niewielu :)
A było to tak...
Kiedy w 1912 roku wydano "Chłopów" w języku niemieckim, wydawca liczył na zysk ze sprzedaży i mocno się przeliczył. Z całego nakładu sprzedano niecałe sto sztuk!
Wtedy przyszła na odsiecz armia, a konkretnie ktoś odpowiedzialny za działalność kulturalną w sztabie generała Paula von Hindenburga. Przekonał dowództwo, że "Chłopi" będą doskonałym przewodnikiem po "duszy" polskiej wsi i tym samym spowodował wyczerpanie całego nakładu :) Ciekawy jestem, co teraz czytają nasi oficerowie?

Na tym jednak nie koniec niesamowitej drogi "Chłopów" do Nagrody Nobla. Przy okazji powiem tylko, że francuski oficer - jeniec w czasie wojny, zaznajomił się z powieścią i później ją przetłumaczył na francuski. Idziemy dalej, bo tu robi się coraz ciekawiej.
Kiedy zastanawiano się nad wyborem noblisty za rok 1924, powieść Reymontas nie była jeszcze w całości przetłumaczona na szwedzki! Przekład na francuski jeszcze się nie ukazał, tak samo jak angielski. Wiec na jakiej podstawie Akademia Szwedzka miała dokonać wyboru? Ano na podstawie dostarczonego wydania w wersji nienieckiej!!!
Co za ironia losu. Nagroda Nobla była ukłonem w stronę niepodległego państwa, nawet jeśli z jego literaturą musieli się zapoznać w języku niemieckim.
No cóż, dziwne bywają koleje losu ludzi i książek.

A tak przy okazji, zapraszam do odwiedzenia prywatnego Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta - Bielsku-Białej - naprawdę ciekawe miejsce :)

 

 

A teraz już dość pisania i trzeba się zabrać za sobotnie zajęcia w terenie :)
Udanej soboty!