Informator

Geniusz

wrzesień 20, 2020
Wieczór filmowy
Kalendarium

Korona Himalajów Jerzego Kukuczki

wrzesień 18, 2020
18 września 1987 r. Jerzy Kukuczka, jako drugi człowiek na świecie po Reinholdzie Messnerze, zdobył Koronę Himalajów.
Informator

Zanim zobaczysz na żywo

wrzesień 16, 2020
Yellowstone - zabójcze piękno?
Informator

Zanim zobaczysz na żywo

wrzesień 14, 2020
Wiadukt Glenfinnan - wiadukt Harrego Pottera.
LITERATURA - Receznje

Linda Polman "Laleczki skazańców. Życie z karą śmierci"

wrzesień 10, 2020
Aż dziwne, że w takiej właściwie małej książeczce, skromnej, udało się zmieścić tak wiele. Kapitalnie autorka podeszła do tematu. O owych laleczkach, czyli w większości Europejkach, które korespondują, pomagają czy też wychodzą za mąż za skazańców z cel śmierci w…
Informator

Zanim zobaczysz na żywo

wrzesień 09, 2020
Dziś zapraszamy w okolice wodospadu Horsetail "koński ogon" w Parku Narodowym Yosemite.
Informator

Pomnik anonimowego wspinacza

wrzesień 07, 2020
Góry - słowo-klucz, otwierające naszą pamięć i wyobraźnię na urwiste granie, zapierające dech w piersiach widoki, szczyty osnute mgłą.... piękno zawarte w kamieniu.
Inne

Smartfonem można skopiować... klucz do zamka w Twoich drzwiach!

sierpień 26, 2020
Wydaje się, że dla przestępców nie ma rzeczy niemożliwych. Bo jak nazwać to, że na podstawie dźwięku klucza wkładanego do zamka, potrafią go skopiować, wydrukować na drukarce 3D i bez problemu otworzyć Twoje drzwi. Cały "patent" polega prześledzeniu czasu przesuwania między…
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna 26 sierpnia

sierpień 26, 2020
Zdarzyło się...

Co za dzień

Każdego dnia coś się zdarza, a po wielu latach staje się wizytówką miejsca, epoki....

Nie inaczej jest z datą 27 maja. W tym dniu miało miejsce kilka ciekawych wydarzeń, kóre nam współczesnym są doskonale znane, nawet jeśli nie pamietamy daty, bo przecież nie o to chodzi.

Więc zacznijmy od najstarszego wydarzenia, jakim była śmierć "pierwszego komunisty w 1525 roku!
Tak, tak... wtedy to właśnie ścięto głowę Thomasowi Müntzerowi, ktory głosił zniesienie stosunków feudalnych, odebranie panom i duchownym dóbr i ogłoszenie całkowitej równości.
Mało tego, w tym samym dniu roku 1797 we Francuskim Vendôme zgilotynowano Françoisa-Noëla Babeufa - podobnie jak jego niemiecki poprzednik chciał rozdać ziemię chłopom, znieść własność prywatną i prawo dziedziczenia.
Teraz może coś bardziej budującego.
Mamy 27 maja 1703 r. i car Piotr I rozpoczyna budowę Sankt-Petersburga. O Petresburgu poczytamy w książce Joanny Czeczot "Petersburg miasto snu", natomiast rozmowę z autorką książki w Radiu Istebna możecie posłuchać po kliknięciu: https://soundcloud.com/radio-istebna/joanna-czeczott-petersburg-miasto-snu-rozmowa-o-ksiazce
Teraz coś z naszego podwórka, a bardziej konkretnie, z Ogrodu Saskiego. Kiedy Sankt Petersburg liczy sobie już 24 lata w Warszawie zostaje otwarty dla mieszkańców ogród, który tym samym stał się jednym z pierwszych parków publicznych w Polsce.
Jeszcze tylko szybki przeskok na kontynent amerykański, tam bowiem pod datą 27 maja 1937 r. znajdziemy informację o otwarciu Golden Gate Bridge - mostu łączącego San Francisco z hrabstwem Marin, który uchodzi za najsłynniejszą tego typu kontrukcję świata.


To tyle na dziś z ciekawostek historycznych :)

Komentuj

Zaloguj się, by skomentować