Informator

Ożywianie obrazów dzięki sztucznej inteligencji – DeepFake.

lipiec 09, 2020
Czy zdajecie sobie sprawę, że powoli zbliża się dzień, kiedy w stare zdjęcia z albumów babci tchniemy nowe życie?
Informator

Twarz jak dzieło sztuki

lipiec 03, 2020
Nie do wiary, co można zrobić ze swoją twarzą.
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna 2 lipiec

lipiec 02, 2020
Zdarzyło się...
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 29 czerwiec

czerwiec 29, 2020
Wydarzyło się...
LITERATURA - Receznje

Anna Kamińska "Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak"

czerwiec 29, 2020
Piękna. W swojej prostocie, nie doszukiwaniu się i skupianiu na skandalach, opowieść o niezwykłej kobiecie, postaci niejednoznacznej tak w świecie nauki jak i w środowisku, w którym żyła.
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 22 czerwiec

czerwiec 22, 2020
Wydarzyło się...

Co za dzień

Każdego dnia coś się zdarza, a po wielu latach staje się wizytówką miejsca, epoki....

Nie inaczej jest z datą 27 maja. W tym dniu miało miejsce kilka ciekawych wydarzeń, kóre nam współczesnym są doskonale znane, nawet jeśli nie pamietamy daty, bo przecież nie o to chodzi.

Więc zacznijmy od najstarszego wydarzenia, jakim była śmierć "pierwszego komunisty w 1525 roku!
Tak, tak... wtedy to właśnie ścięto głowę Thomasowi Müntzerowi, ktory głosił zniesienie stosunków feudalnych, odebranie panom i duchownym dóbr i ogłoszenie całkowitej równości.
Mało tego, w tym samym dniu roku 1797 we Francuskim Vendôme zgilotynowano Françoisa-Noëla Babeufa - podobnie jak jego niemiecki poprzednik chciał rozdać ziemię chłopom, znieść własność prywatną i prawo dziedziczenia.
Teraz może coś bardziej budującego.
Mamy 27 maja 1703 r. i car Piotr I rozpoczyna budowę Sankt-Petersburga. O Petresburgu poczytamy w książce Joanny Czeczot "Petersburg miasto snu", natomiast rozmowę z autorką książki w Radiu Istebna możecie posłuchać po kliknięciu: https://soundcloud.com/radio-istebna/joanna-czeczott-petersburg-miasto-snu-rozmowa-o-ksiazce
Teraz coś z naszego podwórka, a bardziej konkretnie, z Ogrodu Saskiego. Kiedy Sankt Petersburg liczy sobie już 24 lata w Warszawie zostaje otwarty dla mieszkańców ogród, który tym samym stał się jednym z pierwszych parków publicznych w Polsce.
Jeszcze tylko szybki przeskok na kontynent amerykański, tam bowiem pod datą 27 maja 1937 r. znajdziemy informację o otwarciu Golden Gate Bridge - mostu łączącego San Francisco z hrabstwem Marin, który uchodzi za najsłynniejszą tego typu kontrukcję świata.


To tyle na dziś z ciekawostek historycznych :)

Komentuj

Zaloguj się, by skomentować