Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 17 luty

luty 17, 2020
Co jeszcze wydarzyło się 17 lutego?
LITERATURA - Receznje

Jaume Cabre "Agonia dźwięków"

luty 16, 2020
To jest jedna z książek, która nie dość, że pozostaje w pamięci, to jeszcze skłania do myślenia.
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 16 luty

luty 16, 2020
Co wydarzyło się 16 lutego?
FILM - Receznje

KŁAMSTEWKO

luty 15, 2020
KŁAMSTEWKO (The Farewell). Reż & Scen. Lulu Wang, Wyk. Awkwafina, Zhao Shuzhen, Tzi Ma, Diana Lin, Chiny / USA, 2019
Kalendarium

Historia z książką w tle

luty 13, 2020
Kolejne historyczne wydarzenie, może nie tak wielkiej wagi dla historii, że będą o nim pisać za sto lat, ale ze względu na wielkość ludzkiego serca, było bardzo znamiennym. 
FILM - Receznje

ELLA FITZGERALD. Just One of Those Things

luty 10, 2020
ELLA FITZGERALD. Just One of those Things. (Ella Fitzgerald. Just One of those things). Reż. Leslie Woodhead; Wyst. Ray Brown, Patti Austin, Tonny Bennett, Jamie Cullum, Itzhak Perlman, André Previn, USA, 2019

Jerzy Waldorff 4.05.1910 - 29.12.1999

29 grudnia 1999 roku w Warszawie zmarł z powodu zapalenia płuc Jerzy Waldorff - publicysta, prawnik, pisarz, krytyk muzyczny, twórca audycji muzycznych w Polskim Radiu i Telewizji, felietonista w ,,Polityce''.

Był inicjatorem ratowania niszczejących i zabytkowych nagrobków na Starych Powązkach i przewodniczącym Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami.
Kolejna zbiórka na wykup willi ,,Atma'' w Zakopanem, w której powstało później Muzeum Karola Szymanowskiego, to również jego inicjatywa
Zresztą to nie jedyne inicjatywy Waldorffa. Przypomnijmy choćby: powstnie Muzeum Teatralnego w Warszawie czy odrestaurowanie pałacu książąt Radziwiłłów w Antoninie, sprowadzenie do Polski szczątków króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dzięki niemu wybudowano dwa pomniki Ignacego Paderewskiego i marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
O wielu ciekawych i nieznanych faktach z życia Waldorffa przeczytacie w książce Mariusza Urbaniaka pt. Waldorff. Ostatni baron Peerelu (dostępna na Chomikuj).
Teraz natomiast zapraszam na krótką rozmowę.

 

 

Dla bardziej zainteresowanych dłuższa rozmowa z Tomaszem Raczkiem.

Komentuj

Zaloguj się, by skomentować