Kalendarium

Korona Himalajów Jerzego Kukuczki

wrzesień 18, 2020
18 września 1987 r. Jerzy Kukuczka, jako drugi człowiek na świecie po Reinholdzie Messnerze, zdobył Koronę Himalajów.
Informator

Zanim zobaczysz na żywo

wrzesień 16, 2020
Yellowstone - zabójcze piękno?
Informator

Zanim zobaczysz na żywo

wrzesień 14, 2020
Wiadukt Glenfinnan - wiadukt Harrego Pottera.
LITERATURA - Receznje

Linda Polman "Laleczki skazańców. Życie z karą śmierci"

wrzesień 10, 2020
Aż dziwne, że w takiej właściwie małej książeczce, skromnej, udało się zmieścić tak wiele. Kapitalnie autorka podeszła do tematu. O owych laleczkach, czyli w większości Europejkach, które korespondują, pomagają czy też wychodzą za mąż za skazańców z cel śmierci w…
Informator

Zanim zobaczysz na żywo

wrzesień 09, 2020
Dziś zapraszamy w okolice wodospadu Horsetail "koński ogon" w Parku Narodowym Yosemite.
Informator

Pomnik anonimowego wspinacza

wrzesień 07, 2020
Góry - słowo-klucz, otwierające naszą pamięć i wyobraźnię na urwiste granie, zapierające dech w piersiach widoki, szczyty osnute mgłą.... piękno zawarte w kamieniu.
Inne

Smartfonem można skopiować... klucz do zamka w Twoich drzwiach!

sierpień 26, 2020
Wydaje się, że dla przestępców nie ma rzeczy niemożliwych. Bo jak nazwać to, że na podstawie dźwięku klucza wkładanego do zamka, potrafią go skopiować, wydrukować na drukarce 3D i bez problemu otworzyć Twoje drzwi. Cały "patent" polega prześledzeniu czasu przesuwania między…
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna 26 sierpnia

sierpień 26, 2020
Zdarzyło się...
Informator

Biblioteka Przyszłości - niesamowity projekt!

sierpień 21, 2020
Wbrew temu, co w dzisiejszym świecie się liczy - szybkość, sukces, rozpoznawalność, nazwisko - powstaje projekt, który ujrzy światło dzienne dopiero w 2114 roku!

Jerzy Waldorff 4.05.1910 - 29.12.1999

29 grudnia 1999 roku w Warszawie zmarł z powodu zapalenia płuc Jerzy Waldorff - publicysta, prawnik, pisarz, krytyk muzyczny, twórca audycji muzycznych w Polskim Radiu i Telewizji, felietonista w ,,Polityce''.

Był inicjatorem ratowania niszczejących i zabytkowych nagrobków na Starych Powązkach i przewodniczącym Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami.
Kolejna zbiórka na wykup willi ,,Atma'' w Zakopanem, w której powstało później Muzeum Karola Szymanowskiego, to również jego inicjatywa
Zresztą to nie jedyne inicjatywy Waldorffa. Przypomnijmy choćby: powstnie Muzeum Teatralnego w Warszawie czy odrestaurowanie pałacu książąt Radziwiłłów w Antoninie, sprowadzenie do Polski szczątków króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dzięki niemu wybudowano dwa pomniki Ignacego Paderewskiego i marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
O wielu ciekawych i nieznanych faktach z życia Waldorffa przeczytacie w książce Mariusza Urbaniaka pt. Waldorff. Ostatni baron Peerelu (dostępna na Chomikuj).
Teraz natomiast zapraszam na krótką rozmowę.

 

 

Dla bardziej zainteresowanych dłuższa rozmowa z Tomaszem Raczkiem.

Komentuj

Zaloguj się, by skomentować