Fotografia

Jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów

listopad 12, 2019
Ale czy zawsze wiesz, że to, co tak naprawdę widzisz, jest tym, co przedstawia zdjęcie? Czy czasem nie zostałeś poddany kolejnej manipulacji?  
Ludzie kina

GRACE KELLY 12.11.1929 - 14.09.1982

listopad 12, 2019
12 listopada 1929 roku urodziła się Grace Kelly. Aktorskie szlify zdobywała w Amerykańskiej Szkole Teatralnej, a potem na deskach teatru. Zarabiała również jako modelka.
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 11 listopad

listopad 11, 2019
Kiedy zapytamy przypadkowo napotkaną osobę w Polsce i zadamy pytanie: z czym ci się kojarzy data 11 listopada? Można mieć pewność, że usłyszymy jedną odpowiedź – odzyskanie niepodległości przez Polskę.
Malarstwo

TRIO BESKIDZKIE

listopad 11, 2019
Ekspresja - Kontemplacja - Oniryczność
Malarstwo

Stanisław Mazuś

listopad 10, 2019
„Do obrony Piękna używam jak najprostszych środków: farby i pędzla (...) Staram się w sposób prosty i czytelny z odrobiną metafory i symboliki, przekazać odbiorcom wieloznaczność myśli, pobudzając do refleksji z prowokacją do wielokrotnego obcowania z obrazami, które emanują pozytywną…
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 08 listopad

listopad 08, 2019
Alain Delon, Margaret Mitchell, Krzysztof Litwin, Hanna Skarżanka, Iwan Bunin, Tadeusz Nowakowski,  John Milton.

"Boski Wiatr" nie uratował

19 października 1944 rozpoczyna wiać "Boski Wiatr".

Nazwa 神風 (kamikaze, kamukaze, w sinojapońskim czytaniu shinpū), czyli „boski wiatr” (kami – bóg, boski, kaze – wiatr), odnosi się do tajfunów, które dwukrotnie – w latach 1274 i 1281 – zniszczyły inwazyjne floty mongolskie, atakujące Japonię. Japończycy uznali to za dowód opieki bogów (kami) i nazwali tajfun „Boskim Wiatrem” (Wikipedia)

Japończycy mieli nadzieję, że trzeci powiew Boskiego Wiatru ( o dwóch poprzednich można przeczytać pod tym linkiem: https://archeowiesci.pl/2015/04/12/w-poszukiwaniu-sladow-boskiego-wiatru/) znowu uratuje Japonię - tym razem tak się nie stało, a poświęcenie 3913 pilotów, które spowodowało duże straty w marynarce amerykańskiej, nie odmieniły losów wojny.

Nie o tym jednak, a o tym, że poświęcenie własnego życia dla ojczyzny łączy w sposób szczególny bohaterów Powstania Warszawskiego i japońskich pilotów. Zaledwie w 13 dni po upadku zbrojnego zrywu w jednej ze stolic Europy, na innym kontynencie znajdują się ludzie kierujący się tymi samymi zasadami i gotowi ponieść najwyższą ofiarę w imię tych zasad. Historia jednak nigdy nie jest czarno-biała i jednoznaczna. My toczymy spór o sens powstania, a książka Emiko Ohnuki - Tierney "Dzienniki Kamikadze. Poruszające wspomnienia japońskich studentów - pilotów" pokazuje też inne oblicze pilotów-samobójców.

"Ta wzruszająca opowieść przedstawia zapiski pamiętnikarskie i listy członków eskadr tokkotai oraz innych wcielonych do wojska studentów japońskich, którzy otrzymywali rozkazy bojowe skazujące ich na pewną śmierć. Poza Japonią przedstawiano pilotów kamikadze jako fanatycznych szowinistów dobrowolnie ofiarowujących życie za cesarza. Emiko Ohnuki-Tierney przedstawia w swej książce autentyczne zapiski i listy tych pilotów-samobójców, prezentujące ich w zgoła odmiennym świetle. Znaczną liczbę kamikadze stanowili studenci, przymuszeni do ochotniczego zgłaszania się do tych samobójczych zadań, Należeli oni do elity intelektualnej nowoczesnej Japonii, byli wszechstronnie oczytani w piśmiennictwie klasycznym i filozoficznym, wyznawali Kartezjuszowską zasadę "Myślę, więc jestem". Książka Emiko Ohnuki-Tierney dowodzi, że w pamiętnikach i korespondencji z najbliższymi młodzieńcy ci zwierzają się otwarcie ze swego przygnębiającego osamotnienia w obliczu nieuniknionej śmierci, ze swego głębokiego zwątpienia w sens wojny i swej wszechstronnie uargumentowanej niezgody na obowiązujący w ich ojczyźnie nacjonalistyczny imperializm."
(Lubimyczytać.pl)


Sobotni wieczór możemy spędzić na ogladaniu filmu o młodych pilotach-samobójcach.
Zapraszamy

Komentuj

Zaloguj się, by skomentować