Kalendarium

Co za dzień

maj 27, 2020
Każdego dnia coś się zdarza, a po wielu latach staje się wizytówką miejsca, epoki....
Kalendarium

DZIEŃ MATKI

maj 26, 2020
Nie ma chyba takiej córki czy syna, którzy zapomnieliby w maju o Dniu Matki. Nawet zbuntowane nastolatki potrafią złożyć, tradycyjnie lub poprzez SMS czy Messenger, choćby krótką rymowankę. Dlatego też nie musimy przypominać, a tylko dołączamy się do życzeń dla…
FILM - Receznje

BLUE JAY

maj 26, 2020
BLUE JAY (Blue Jay), Reż. Alex Lehmann, Scen. Mark Duplass, Wyk. Mark Duplass, Sarah Paulson, USA, 2016, dostępny na Netflix.
Kalendarium

37. Rocznica śmierci Grzegorza Przemyka - piosenka o młodości brutalnie przerwanej

maj 14, 2020
"Prządki" słowa: Anna Aschenbachmuzyka i wykonanie: Adam Tkaczyk
FILM - Receznje

CRIMINAL

maj 12, 2020
CRIMINAL (Criminal) UK, Pomysłodawcy: Jim Field Smith & George Kay; Wyk. David Tennant, Hayley Atwell, Mark Stanley, Katherine Kelly, Nicholas Pinnock, 2019, Produkcja Netflix.
FILM - Receznje

CO PRZYNIESIE JUTRO

kwiecień 24, 2020
CO PRZYNIESIE JUTRO to kameralny dramat obyczajowy, który doskonale wpisuje się swoją tematyką w czas refleksji nad kwestiami najistotniejszymi… Film z gatunku tych, które lubię szczególnie. Choć skromny w produkcyjnym rozmachu, wzbudza wzruszenie i silnie dotyka emocjonalnie. A to wszystko…

"Boski Wiatr" nie uratował

19 października 1944 rozpoczyna wiać "Boski Wiatr".

Nazwa 神風 (kamikaze, kamukaze, w sinojapońskim czytaniu shinpū), czyli „boski wiatr” (kami – bóg, boski, kaze – wiatr), odnosi się do tajfunów, które dwukrotnie – w latach 1274 i 1281 – zniszczyły inwazyjne floty mongolskie, atakujące Japonię. Japończycy uznali to za dowód opieki bogów (kami) i nazwali tajfun „Boskim Wiatrem” (Wikipedia)

Japończycy mieli nadzieję, że trzeci powiew Boskiego Wiatru ( o dwóch poprzednich można przeczytać pod tym linkiem: https://archeowiesci.pl/2015/04/12/w-poszukiwaniu-sladow-boskiego-wiatru/) znowu uratuje Japonię - tym razem tak się nie stało, a poświęcenie 3913 pilotów, które spowodowało duże straty w marynarce amerykańskiej, nie odmieniły losów wojny.

Nie o tym jednak, a o tym, że poświęcenie własnego życia dla ojczyzny łączy w sposób szczególny bohaterów Powstania Warszawskiego i japońskich pilotów. Zaledwie w 13 dni po upadku zbrojnego zrywu w jednej ze stolic Europy, na innym kontynencie znajdują się ludzie kierujący się tymi samymi zasadami i gotowi ponieść najwyższą ofiarę w imię tych zasad. Historia jednak nigdy nie jest czarno-biała i jednoznaczna. My toczymy spór o sens powstania, a książka Emiko Ohnuki - Tierney "Dzienniki Kamikadze. Poruszające wspomnienia japońskich studentów - pilotów" pokazuje też inne oblicze pilotów-samobójców.

"Ta wzruszająca opowieść przedstawia zapiski pamiętnikarskie i listy członków eskadr tokkotai oraz innych wcielonych do wojska studentów japońskich, którzy otrzymywali rozkazy bojowe skazujące ich na pewną śmierć. Poza Japonią przedstawiano pilotów kamikadze jako fanatycznych szowinistów dobrowolnie ofiarowujących życie za cesarza. Emiko Ohnuki-Tierney przedstawia w swej książce autentyczne zapiski i listy tych pilotów-samobójców, prezentujące ich w zgoła odmiennym świetle. Znaczną liczbę kamikadze stanowili studenci, przymuszeni do ochotniczego zgłaszania się do tych samobójczych zadań, Należeli oni do elity intelektualnej nowoczesnej Japonii, byli wszechstronnie oczytani w piśmiennictwie klasycznym i filozoficznym, wyznawali Kartezjuszowską zasadę "Myślę, więc jestem". Książka Emiko Ohnuki-Tierney dowodzi, że w pamiętnikach i korespondencji z najbliższymi młodzieńcy ci zwierzają się otwarcie ze swego przygnębiającego osamotnienia w obliczu nieuniknionej śmierci, ze swego głębokiego zwątpienia w sens wojny i swej wszechstronnie uargumentowanej niezgody na obowiązujący w ich ojczyźnie nacjonalistyczny imperializm."
(Lubimyczytać.pl)


Sobotni wieczór możemy spędzić na ogladaniu filmu o młodych pilotach-samobójcach.
Zapraszamy

Komentuj

Zaloguj się, by skomentować