Receznje

Stefan Chwin "Zwodnicze piękno. Esej o pięknie, dobru i wolności"

sierpień 16, 2019
Jeżeli jest coś, co naprawdę warto przeczytać - z całą pewnością jest to „Zwodnicze piękno” Stefana Chwina.
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 16 sierpnia

sierpień 16, 2019
Zdarzyło się...
Receznje

Władysław Tatarkiewicz "O szczęściu"

sierpień 16, 2019
To będzie jedna z najtrudniejszych opinii, jakie przyszło mi sklecić, bo i mętlik mam w głowie większy niż zwykle po tej lekturze, a sięgałam po nią z nadzieją i wiarą, że wreszcie znajdę odpowiedź, sposób aby urzeczywistnić moje prywatne, osobiste…
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 14 sierpnia

sierpień 14, 2019
Zdarzyło się...
Receznje

Fiodor Dostojewski "Dzieła wybrane"

sierpień 13, 2019
"Skrzywdzeni i poniżeni"W zasadzie moje pierwsze spotkanie z Dostojewskim, bo kilka lat temu zaczęłam "Zbrodnię i karę" ale nie przebrnęłam. Być może nie byłam na nią gotowa, emocjonalnie, intelektualnie. Teraz, po lekturze, dalej utrzymuję, że gotowa na Dostojewskiego nie jestem…
Informator

Najstarszy wiersz erotyczny jest starszy niż sądzono.

sierpień 12, 2019
Pierwszy wiersz erotyczny napisany około 200 lat wcześniej.

Kalendarium Radia Istebna - 06 czerwca

Wydarzyło się dzisiaj...

 

Sznuk1994 r.

Na antenie TVP2 wyemitowano premierowe wydanie teleturnieju ,,Jeden z dziesięciu''.
„Jeden z dziesięciu” cieszy się od 1994 roku nieustającą sympatią widzów, miedzy innymi dzięki wysokiemu poziomowi wiedzy zawodników oraz subtelnemu i eleganckiemu stylowi prowadzenia programu przez Tadeusza Sznuka. Oglądanie zmagań dziesięciu zawodników, dążących do zakwalifikowania się najpierw do finałowej trójki, a później do grona osób, które wezmą udział w „Wielkim Finale" jest zarazem czasem relaksu, jak i intelektualnego wyzwania dla widza. To teleturniej edukacyjny, w którym najważniejsza jest erudycja, obejmująca niemal wszystkie dziedziny wiedzy, połączona z refleksem i umiejętnością strategicznego myślenia.

 

tetris1984 r. 

Na rynku radzieckim pojawiła się kultowa gra komputerowa Tetris autorstwa Aleksieja Pażytnowa. Wkrótce (po roku 1986) sama gra i jej liczne odmiany opanowała cały świat. Batalia o prawa autorskie do tej gry, to cały cyrk. W końcu najmniej na tym zarobił oczywiście autor.

 

 

Jarocin1980 r.

Rozpoczął się pierwszy Festiwal Muzyki Rockowej w Jarocinie. Trwał on do do 9 czerwca. Na scenie pojawili się m.in. Maanam, Kombi, Krzak. Jarocińskie rockowiska ppoprzedziły organizowane w latach70. Wielkopolskie Rytmy Młodych.
Festiwal w Jarocinie był największym muzycznym młodzieżowym festiwalem rockowym w państwach bloku wschodniego.
Tutaj na przestrzeni lat rozpoczynały swoje kariery takie zespoły jak: Dżem, T.Love, TSA, Armia, Hey. Jednym z filarów Jarocina był zespół Dezerter, który na deskach legendarnego amfiteatru zadebiutował w 1982 roku jako SS-20.
" To była eksplozja rock'n'rolla – wspomina Muniek Staszczyk. - Niby już w latach sześćdziesiątych był w Polsce rock'n'roll, ale nie poruszał takich tematów. Wcześniej śpiewało się piosenki typu 'ej dziewczyno pójdziemy do kina'. A na Jarocinie była ostra jazda" – opowiada Muniek, który na jarocińskim festiwalu stawiał pierwsze kroki.

 

 

  

maluch1  maluch LPT  maluch kombi 

1973 r.

Powstały w Polsce pierwsze Fiaty 126 zmontowane z włoskich części, natomiast oficjalne rozpoczęcie produkcji nastąpiło 22 lipca tego samego roku. Kosztował 69 tys. złotych (średnie miesięczne zarobki w owym czasie wynosiły ok. 3,5 tys. złotych).

 

Inka1945 r.

Danuta Siedzikówna. "Inka" wstąpiła jako sanitariuszka do oddziału podporucznika Stanisława Wołoncieja „Konusa”. Tego dnia "Inka" została uwolniona przez oddział 5 Wileńskiej Brygady AK pod dowództwem Stanisława Wołoncieja „Konusa”, z konwoju aresztantów (pracowników Lasów Państwowych), przewożonych z Narewki do Urzędu Bezpieczeństwa w Białymstoku. Krótko potem przydzielono ją do oddziału 1. kompanii szturmowej pod dowództwem porucznika Jana Mazura "Piasta".

 

Wilhelmi Roman1936 r.

W Poznaniu urodził się Roman Wilhelmi, aktor przez wiele lat związany z warszawskim Teatrem Ateneum, a następnie z Teatrem Nowym; znany z ról w serialach "Czterej pancerni i pies", "Alternatywy 4" oraz "Kariera Nikodema Dyzmy", a także z kreacji w filmach "Zaklęte rewiry", "Dzieje grzechu, "Aria dla atlety" i "Ćma".

 

Chmielewski Henryk1923 r.

Urodził się w Warszawie Henryk Jerzy Chmielewski, znany jako Papcio Chmiel – polski grafik, rysownik i publicysta, uczestnik powstania warszawskiego w 7 Pułku Piechoty AK „Garłuch” pod pseudonimem Jupiter (st. strzelec), odznaczony Warszawskim Krzyżem Powstańczym, autor serii komiksowej „Tytus, Romek i A’Tomek”, kawaler Orderu Uśmiechu.

 

Orzeszkowa Eliza1841 r.

W Miłkowszczyźnie koło Grodna urodziła się Eliza Orzeszkowa, pisarka, publicystka, autorka powieści "Nad Niemnem", "Meir Ezofowicz", "Marta"; jedna z pierwszych polskich kobiet, które publicznie zabierały głos w sprawie emancypacji.

 

Puszkin Aleksander1799 r. 

W Moskwie urodził się Aleksander Puszkin, poeta, dramaturg, prozaik.

 

 

 

 

Współpraca: https://www.facebook.com/historia.polski.dzien.po.dniu/

 

Komentuj

Zaloguj się, by skomentować