Informator

Twarz jak dzieło sztuki

lipiec 03, 2020
Nie do wiary, co można zrobić ze swoją twarzą.
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna 2 lipiec

lipiec 02, 2020
Zdarzyło się...
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 29 czerwiec

czerwiec 29, 2020
Wydarzyło się...
LITERATURA - Receznje

Anna Kamińska "Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak"

czerwiec 29, 2020
Piękna. W swojej prostocie, nie doszukiwaniu się i skupianiu na skandalach, opowieść o niezwykłej kobiecie, postaci niejednoznacznej tak w świecie nauki jak i w środowisku, w którym żyła.
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 22 czerwiec

czerwiec 22, 2020
Wydarzyło się...
Poezja

Robert Frost - Droga nie wybrana

czerwiec 22, 2020
Dwie drogi w żółtym lesie szły w dwie różne strony:Żałując, że się nie da jechać dwiema narazI być jednym podróżnym, stałem, zapatrzonyW głąb pierwszej z dróg, aż po jej zakręt oddalony,Gdzie widok niknął w gęstych krzakach i konarach;

Kalendarium Radia Istebna - 06 czerwca

Wydarzyło się dzisiaj...

 

Sznuk1994 r.

Na antenie TVP2 wyemitowano premierowe wydanie teleturnieju ,,Jeden z dziesięciu''.
„Jeden z dziesięciu” cieszy się od 1994 roku nieustającą sympatią widzów, miedzy innymi dzięki wysokiemu poziomowi wiedzy zawodników oraz subtelnemu i eleganckiemu stylowi prowadzenia programu przez Tadeusza Sznuka. Oglądanie zmagań dziesięciu zawodników, dążących do zakwalifikowania się najpierw do finałowej trójki, a później do grona osób, które wezmą udział w „Wielkim Finale" jest zarazem czasem relaksu, jak i intelektualnego wyzwania dla widza. To teleturniej edukacyjny, w którym najważniejsza jest erudycja, obejmująca niemal wszystkie dziedziny wiedzy, połączona z refleksem i umiejętnością strategicznego myślenia.

 

tetris1984 r. 

Na rynku radzieckim pojawiła się kultowa gra komputerowa Tetris autorstwa Aleksieja Pażytnowa. Wkrótce (po roku 1986) sama gra i jej liczne odmiany opanowała cały świat. Batalia o prawa autorskie do tej gry, to cały cyrk. W końcu najmniej na tym zarobił oczywiście autor.

 

 

Jarocin1980 r.

Rozpoczął się pierwszy Festiwal Muzyki Rockowej w Jarocinie. Trwał on do do 9 czerwca. Na scenie pojawili się m.in. Maanam, Kombi, Krzak. Jarocińskie rockowiska ppoprzedziły organizowane w latach70. Wielkopolskie Rytmy Młodych.
Festiwal w Jarocinie był największym muzycznym młodzieżowym festiwalem rockowym w państwach bloku wschodniego.
Tutaj na przestrzeni lat rozpoczynały swoje kariery takie zespoły jak: Dżem, T.Love, TSA, Armia, Hey. Jednym z filarów Jarocina był zespół Dezerter, który na deskach legendarnego amfiteatru zadebiutował w 1982 roku jako SS-20.
" To była eksplozja rock'n'rolla – wspomina Muniek Staszczyk. - Niby już w latach sześćdziesiątych był w Polsce rock'n'roll, ale nie poruszał takich tematów. Wcześniej śpiewało się piosenki typu 'ej dziewczyno pójdziemy do kina'. A na Jarocinie była ostra jazda" – opowiada Muniek, który na jarocińskim festiwalu stawiał pierwsze kroki.

 

 

  

maluch1  maluch LPT  maluch kombi 

1973 r.

Powstały w Polsce pierwsze Fiaty 126 zmontowane z włoskich części, natomiast oficjalne rozpoczęcie produkcji nastąpiło 22 lipca tego samego roku. Kosztował 69 tys. złotych (średnie miesięczne zarobki w owym czasie wynosiły ok. 3,5 tys. złotych).

 

Inka1945 r.

Danuta Siedzikówna. "Inka" wstąpiła jako sanitariuszka do oddziału podporucznika Stanisława Wołoncieja „Konusa”. Tego dnia "Inka" została uwolniona przez oddział 5 Wileńskiej Brygady AK pod dowództwem Stanisława Wołoncieja „Konusa”, z konwoju aresztantów (pracowników Lasów Państwowych), przewożonych z Narewki do Urzędu Bezpieczeństwa w Białymstoku. Krótko potem przydzielono ją do oddziału 1. kompanii szturmowej pod dowództwem porucznika Jana Mazura "Piasta".

 

Wilhelmi Roman1936 r.

W Poznaniu urodził się Roman Wilhelmi, aktor przez wiele lat związany z warszawskim Teatrem Ateneum, a następnie z Teatrem Nowym; znany z ról w serialach "Czterej pancerni i pies", "Alternatywy 4" oraz "Kariera Nikodema Dyzmy", a także z kreacji w filmach "Zaklęte rewiry", "Dzieje grzechu, "Aria dla atlety" i "Ćma".

 

Chmielewski Henryk1923 r.

Urodził się w Warszawie Henryk Jerzy Chmielewski, znany jako Papcio Chmiel – polski grafik, rysownik i publicysta, uczestnik powstania warszawskiego w 7 Pułku Piechoty AK „Garłuch” pod pseudonimem Jupiter (st. strzelec), odznaczony Warszawskim Krzyżem Powstańczym, autor serii komiksowej „Tytus, Romek i A’Tomek”, kawaler Orderu Uśmiechu.

 

Orzeszkowa Eliza1841 r.

W Miłkowszczyźnie koło Grodna urodziła się Eliza Orzeszkowa, pisarka, publicystka, autorka powieści "Nad Niemnem", "Meir Ezofowicz", "Marta"; jedna z pierwszych polskich kobiet, które publicznie zabierały głos w sprawie emancypacji.

 

Puszkin Aleksander1799 r. 

W Moskwie urodził się Aleksander Puszkin, poeta, dramaturg, prozaik.

 

 

 

 

Współpraca: https://www.facebook.com/historia.polski.dzien.po.dniu/

 

Komentuj

Zaloguj się, by skomentować