Kalendarium

Co za dzień

maj 27, 2020
Każdego dnia coś się zdarza, a po wielu latach staje się wizytówką miejsca, epoki....
Kalendarium

DZIEŃ MATKI

maj 26, 2020
Nie ma chyba takiej córki czy syna, którzy zapomnieliby w maju o Dniu Matki. Nawet zbuntowane nastolatki potrafią złożyć, tradycyjnie lub poprzez SMS czy Messenger, choćby krótką rymowankę. Dlatego też nie musimy przypominać, a tylko dołączamy się do życzeń dla…
FILM - Receznje

BLUE JAY

maj 26, 2020
BLUE JAY (Blue Jay), Reż. Alex Lehmann, Scen. Mark Duplass, Wyk. Mark Duplass, Sarah Paulson, USA, 2016, dostępny na Netflix.
Kalendarium

37. Rocznica śmierci Grzegorza Przemyka - piosenka o młodości brutalnie przerwanej

maj 14, 2020
"Prządki" słowa: Anna Aschenbachmuzyka i wykonanie: Adam Tkaczyk
FILM - Receznje

CRIMINAL

maj 12, 2020
CRIMINAL (Criminal) UK, Pomysłodawcy: Jim Field Smith & George Kay; Wyk. David Tennant, Hayley Atwell, Mark Stanley, Katherine Kelly, Nicholas Pinnock, 2019, Produkcja Netflix.
FILM - Receznje

CO PRZYNIESIE JUTRO

kwiecień 24, 2020
CO PRZYNIESIE JUTRO to kameralny dramat obyczajowy, który doskonale wpisuje się swoją tematyką w czas refleksji nad kwestiami najistotniejszymi… Film z gatunku tych, które lubię szczególnie. Choć skromny w produkcyjnym rozmachu, wzbudza wzruszenie i silnie dotyka emocjonalnie. A to wszystko…

Kalendarium Radia Istebna - 19 marca

Wydarzyło się dzisiaj...

z kubiak Leopold Tyrmand Józef Ignacy Kraszewski kuncewicz jurandotjerzy janusz rzeszewski Krystyna Tkacz 00144 Elzbieta dzikowska 01 Jerzy mechoffer

Dzisiaj obchodzimy 15 rocznicę (2004 r.), śmierci człowieka, dla którego kultura antyczna nie miała tajemnic, a jednocześnie autora przybliżającego nam początki naszej kultury w książce „Mitologia Greków i Rzymian” - prof. Zygmunta Kubiaka. Polska literatura w tym samym dniu, 34 lata wcześniej (1985 r.) utraciła na Florydzie Leopolda Tyrmanda, prozaika, publicystę, autora m.in. powieści „Zły”, „Życie towarzyskie i uczuciowe” oraz „Dziennika 1954”, które być może mieliście okazję przeczytać. Kolejna śmierć i kolejna rocznica związana z datą 19 marca. Tym razem przenosimy się do Genewy, tam bowiem umiera Ignacy Kraszewski (1887 r.), pisarz publicysta, wydawca, autor największej liczby wydanych książek i wierszy w historii literatury polskiej, z których pewnie doskonale znacie „Starą baśń” czy „Za Sasów”.

Z drugiej strony mamy też narodziny pisarza i poety Piotra Kuncewicza (1936 r.) oraz Jerzego Jurandota (1911 r.), poety, satyryka, założyciela i kierownika literackiego Teatru Syrena.

Spośród wielu wydarzeń literacki, związanych z datą 19 marca, znajdziemy wzmiankę o tym, ze w tygodniku „Wędrowiec” ukazał się pierwszy odcinek powieści Bolesława Prusa „Placówka”.

Przechodzimy teraz do X Muzy, a tam mamy premierę filmu „Lata dwudzieste lata trzydzieste w reżyserii Janusza Rzeszewskiego (1984 r.). Natomiast jeśli oglądaliście choćby jeden odcinek serialu „Życie Kamila Kuranta” czy „Alternatywy 4”, będziecie kojarzyli Krystynę Tkacz, aktorkę filmową i teatralną, która przyszła na świat we Wrocławiu dokładnie 72 lata temu - 19 marca 1947 roku. Z telewizją, aczkolwiek nie jako aktorka, a w roli operatorki i reżyserki filmów dokumentalnych, kojarzona jest Elżbieta Dzikowska - autorka i prowadząca znany program „Pieprz i Wanilia”. Z wykształcenia historyk sztuki i sinolog, z zamiłowania podróżniczka, która wraz z Tony Halikiem zrealizowała około 300 filmów dokumentalnych ze wszystkich kontynentów.

Pod datą 19 marca znajdziemy tez informację o urodzinach Jerzego Mehoffera, który zajmował się rysunkiem, grafiką,malarstwem, a także projektował wnętrza i meble, nie wspominając już o znanych witrażach.

Dzisiejsze kalendarium zamykamy muzycznie zespołem Myslowitz, który 19 marca 2001 roku odebrał dwie nagrody Fryderyk za utwór „Chłopcy” i za klip do numeru „Dla Ciebie”.

Tymczasem to wszystko i zapraszamy do śledzenia kolejnych dat naszego Kalendarium.

Komentuj

Zaloguj się, by skomentować