Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 03 marca

marzec 03, 2021
Wydarzyło się...
LITERATURA - Receznje

Miłość w czasach zarazy - Gabriel García Márquez

luty 02, 2021
Zdecydowanie widać rękę mistrza. Chyba tym można odróżnić naprawdę świetnych pisarzy od całej reszty. Potęgą wyobraźni, odwagą, umiejętności podania kapitalnej historii w cudownej formie. Bo język tej książki to mistrzostwo samo w sobie.
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 27 stycznia

styczeń 27, 2021
Wydarzyło się 27 stycznia...
Kalendarium

Kopia Kalendarium Radia Istebna - 20 stycznia

styczeń 20, 2021
Zobacz co wydarzyło się 20 stycznia.
Informator

Kalejdoskop Radia Istebna - 17.01.2021

styczeń 13, 2021
Pierwszy tegoroczny Kalejdoskop, a w nim rozmowa z pięcioma nietuzinkowymi goścmi. - Lucyną Ligocką-Kohut - Fundacja Koronki Koniakowskiej - prof. dr hab. Ernest Zawada - Dziekan ATH i malarz - Monika Kuczek - managerka muzyczna - Robert Gałka - autor…
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 12 stycznia

styczeń 12, 2021
Wydarzyło się...
Informator

Zanim wynaleziono drony

styczeń 05, 2021
To nie żaden photoshopowy fotomontaż ani też bujda na resorach, to prawdziwe gołębie przysposobione do robienia  lotniczych zdjęć szpiegowskich!
LITERATURA - Receznje

Salman Rushdie "Ziemia pod jej stopami"

grudzień 29, 2020
O jaką ja miałam przeprawę z tą książką, sto razy się poddawałam, i tyle samo razy autor jedną frazą potrafił mnie zanęcić.
Poezja

Kazimierz Wierzyński - Serce z kamienia

grudzień 10, 2020
Będziemy się leczyli na jesień,Na październik, listopad i grudzień,Na wieczory i noce śród nagłychZalęknionych, surowych przebudzeń.Będziemy przysięgali na ptakiI zasiane wiatrami byliny,Że na przyszłą wiosnę na pewnoOdkwitniemy i powrócimy.I będziemy siadali przy stoleZ wiernym psem, co wyciągnie się w nogach,Zatopieni…

Kalendarium Radia Istebna - 14 luty

Zdarzyło się dzisiaj...

2018 r.

Antoni KrauzeW Warszawie zmarł Antoni Krauze, reżyser i scenarzysta, twórca takich filmów jak "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" i "Smoleńsk"

 

2010 r.

Jerzy TurekW Warszawie zmarł Jerzy Turek, aktor, przez wiele lat związany z warszawskim Teatrem Kwadrat; odtwórca wielu ról filmowych, m.in. trenera Wacława Jarząbka w komedii "Miś" Stanisława Barei.

 

2005 r.

YTUruchomiono serwis internetowy YouTube. Poniżej prezentujemy pierwszy film z tego serwisu.

 

 

1989 r.
James BondŚmierć Bonda. W Filadelfii zmarł ornitolog James Bond, specjalista od karaibskich ptaków, autor książki "Birds of the West Indies". Ian Fleming, który szukał nazwiska dla bohatera swej pierwszej powieści szpiegowskiej "Casino Royale" - "możliwie jak najbardziej zwyczajnego", uzyskał zgodę prawdziwego Bonda, a w jednej ze scen "Śmierć nadejdzie jutro" widzimy agenta 007 przeglądającego książkę ornitologa.

1989 r.

Szatanskie wersetyFatwa na Rushdiego. Wskutek fatwy Chomeiniego zamordowany został japoński tłumacz książki, włoski tłumacz był kilkakrotnie pchnięty nożem, a jej autor, brytyjski pisarz Salman Rushdie, przez kilka lat żył w ukryciu pod ochroną policji.

 

Wywiad Jacka Żakowskiego z Salmanem Rushdiehttps://ninateka.pl/film/kultura-glupcze-18-09-2012-odc-specjalny-salman-rushdie

 

 

 

 

 

 

 

1985 r.

Whitney HoustonW Stanach Zjednoczonych ukazał się pierwsza płyta Whitney Houston, zatytułowana po prostu... "Whitney Houston".

 

1981 r.

billy idol bulliesBrytyjski wokalista Billy Idol rozpoczął karierę solową, po rozpadzie jego grupy Generation X.

 

1978 r.

Dire strBrytyjski zespół Dire Straits rozpoczął nagrywanie pierwszego albumu.

 

1942 r.

Piotr SzczepanikW Lublinie urodził się Piotr Szczepanik, piosenkarz, gitarzysta; wykonawca takich przebojów jak "Żółte kalendarze", "Kochać" i "Goniąc kormorany".

 

1936 r.

Anna GermanW Urgenczu w Uzbekistanie urodziła się Anna German, piosenkarka, kompozytorka, aktorka: laureatka wielu festiwali, m.in. w Monte Carlo, a także pierwsza Polka, która wystąpiła w San Remo.

 

1935 r.

Krystyna Sienkiewicz1W Ostrowi Mazowieckiej urodziła się Krystyna Sienkiewicz, aktorka, związana z warszawskimi teatrami Ateneum i Syrena; występowała w Kabarecie Olgi Lipińskiej; zagrała m.in. w filmach "Rzeczpospolita babska", "Lekarstwo na miłość" oraz serialu "Rodzina Leśniewskich".

 

1929 r.

Roman KłosowskiW Białej Podlaskiej urodził się Roman Kłosowski, aktor związany m.in. z Teatrem Syrena w Warszawie; niezapomniany Maliniak z serialu telewizyjnego „Czterdziestolatek”, wystąpił także w filmach "Zamach", "Hydrozagadka", "Eroica", "Baza ludzi umarłych", "Kramarz", "Czy jest tu panna na wydaniu?"; w latach 1976-1981 dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Powszechnego w Łodzi.

 

1817 r.

Onufry KopczyńskiW Warszawie zmarł Onufry Kopczyński, pijar, poeta, językoznawca, autor pierwszego podręcznika gramatyki języka polskiego.

 

Stworzenie Grammatyki dla szkół narodowychpoprzedziły wieloletnie przygotowania i lektury dzieł gramatycznych i filozoficznych. Wśród czytanych przez Kopczyńskiego autorów znaleźli się między innymi: Platon, Arystoteles, Bacon, Kartezjusz, Locke i Condillac [por. Kopczyński 1785, 6]. Podobnie jak Bacon wiązał Kopczyński gramatykę z filozofią i traktował je jako dwie uzupełniające się wzajemnie dziedziny wiedzy i opisu rzeczywistości: „Grammatyka bez filozofii obejśdź się nie potrafi” [Kopczyński 1781, (3)”

 

koniugacje

 

 

 

Komentuj

Zaloguj się, by skomentować