Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 03 marca

marzec 03, 2021
Wydarzyło się...
LITERATURA - Receznje

Miłość w czasach zarazy - Gabriel García Márquez

luty 02, 2021
Zdecydowanie widać rękę mistrza. Chyba tym można odróżnić naprawdę świetnych pisarzy od całej reszty. Potęgą wyobraźni, odwagą, umiejętności podania kapitalnej historii w cudownej formie. Bo język tej książki to mistrzostwo samo w sobie.
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 27 stycznia

styczeń 27, 2021
Wydarzyło się 27 stycznia...
Kalendarium

Kopia Kalendarium Radia Istebna - 20 stycznia

styczeń 20, 2021
Zobacz co wydarzyło się 20 stycznia.
Informator

Kalejdoskop Radia Istebna - 17.01.2021

styczeń 13, 2021
Pierwszy tegoroczny Kalejdoskop, a w nim rozmowa z pięcioma nietuzinkowymi goścmi. - Lucyną Ligocką-Kohut - Fundacja Koronki Koniakowskiej - prof. dr hab. Ernest Zawada - Dziekan ATH i malarz - Monika Kuczek - managerka muzyczna - Robert Gałka - autor…
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 12 stycznia

styczeń 12, 2021
Wydarzyło się...
Informator

Zanim wynaleziono drony

styczeń 05, 2021
To nie żaden photoshopowy fotomontaż ani też bujda na resorach, to prawdziwe gołębie przysposobione do robienia  lotniczych zdjęć szpiegowskich!
LITERATURA - Receznje

Salman Rushdie "Ziemia pod jej stopami"

grudzień 29, 2020
O jaką ja miałam przeprawę z tą książką, sto razy się poddawałam, i tyle samo razy autor jedną frazą potrafił mnie zanęcić.
Poezja

Kazimierz Wierzyński - Serce z kamienia

grudzień 10, 2020
Będziemy się leczyli na jesień,Na październik, listopad i grudzień,Na wieczory i noce śród nagłychZalęknionych, surowych przebudzeń.Będziemy przysięgali na ptakiI zasiane wiatrami byliny,Że na przyszłą wiosnę na pewnoOdkwitniemy i powrócimy.I będziemy siadali przy stoleZ wiernym psem, co wyciągnie się w nogach,Zatopieni…

2 lutego 1925 r. Pierwsze wydanie "Ulissesa"

"Wczesny ranek. Wyruszyć o świcie. Podróżować dookoła, wyprzedzając słońce, ukraść mu cały dzień. Robić tak bez końca i nie starzeć się ani o dzień."
James Joyce (z książki Ulisses)

Okładka pierwszego wydania2 lutego 1925 r. Sylvia Beach, właścicielka popularnej paryskiej księgarni Shakespeare and Company, wydała w Paryżu powieść "Ulisses" irlandzkiego pisarza Jamesa Joyce’a.
Ciekawe ilu z Was udało się przeczytać to kilkusetstronicowe dzieło, opisujące raptem jeden dzień - 16 czerwca 1904 r., a które zyskało miano arcydzieła modernizmu i jednej z najważniejszych powieści w historii literatury.
"Ulisses" nie był publikowany w Irlandii aż do początku lat 60., a do połowy lat30. również w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Jeszcze w latach 60. dublińscy księgarze unikali tej "ochydnej" książki na swoich półkach, po to, aby teraz w samym Dublinie i kilkunastu miastach całego świata organizować imprezy poświęcone tej powieści - Bloomsday.
Jpyce 4Jest to też bardzo ważna data dla samego pisarza - 16 czerwca 1904 r. jako dwudziestoletni młodzieniec umówił się na pierwszą randkę ze swoją przyszłą żoną - Norą Barnacle.
Dlatego może warto podjąć wyzwanie i przeczytać dzieło Joyce’a? Ja będę próbował po raz trzeci :)

 

 

James Joyce

Komentuj

Zaloguj się, by skomentować