Pogadamy?
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 22 luty

luty 22, 2019
Wydarzyło się dzisiaj...
Poezja

Czesław Miłosz "Moja wierna mowo"

luty 21, 2019
Moja wierna mowo,służyłem tobie.Co noc stawiałem przed tobą miseczki z kolorami,żebyś miała i brzozę i konika polnego i gilazachowanych w mojej pamięci.
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 20 luty

luty 20, 2019
Wydarzyło się dzisiaj...
Receznje

Jan Tomasz Gross "Sąsiedzi"

luty 19, 2019
Prawdą jest, że jedna książka pociąga za sobą drugą, ta kolejną i kolejną. Są jak myszy, wpuścić jedną do domu, lezą już bez opamiętania. Takim sposobem trafiła do mnie ta. Czytając inną, koniecznie musiałam sprawdzić o co tyle szumu.
Informator

XVII ZAWODY FURMANÓW - ISTEBNA 2019

luty 17, 2019
Zapraszamy do obejrzenia filmowej relacji z zmagań furmanów na boiski w Istebnej.
Receznje

Erick Maria Remarque "Cienie w raju"

luty 16, 2019
Remarque. I tyle powinno wystarczyć, jako komentarz do tej pozycji. Ale nie byłabym sobą, ze swoim nużącym mnie samą czasem swoim gadulstwem.

2 lutego 1925 r. Pierwsze wydanie "Ulissesa"

"Wczesny ranek. Wyruszyć o świcie. Podróżować dookoła, wyprzedzając słońce, ukraść mu cały dzień. Robić tak bez końca i nie starzeć się ani o dzień."
James Joyce (z książki Ulisses)

Okładka pierwszego wydania2 lutego 1925 r. Sylvia Beach, właścicielka popularnej paryskiej księgarni Shakespeare and Company, wydała w Paryżu powieść "Ulisses" irlandzkiego pisarza Jamesa Joyce’a.
Ciekawe ilu z Was udało się przeczytać to kilkusetstronicowe dzieło, opisujące raptem jeden dzień - 16 czerwca 1904 r., a które zyskało miano arcydzieła modernizmu i jednej z najważniejszych powieści w historii literatury.
"Ulisses" nie był publikowany w Irlandii aż do początku lat 60., a do połowy lat30. również w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Jeszcze w latach 60. dublińscy księgarze unikali tej "ochydnej" książki na swoich półkach, po to, aby teraz w samym Dublinie i kilkunastu miastach całego świata organizować imprezy poświęcone tej powieści - Bloomsday.
Jpyce 4Jest to też bardzo ważna data dla samego pisarza - 16 czerwca 1904 r. jako dwudziestoletni młodzieniec umówił się na pierwszą randkę ze swoją przyszłą żoną - Norą Barnacle.
Dlatego może warto podjąć wyzwanie i przeczytać dzieło Joyce’a? Ja będę próbował po raz trzeci :)

 

 

James Joyce

Komentuj

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zaloguj się, by skomentować