Słuchaj nas: Winamp   Logo20WMP   reaplayer   

Pogadamy?
Recenzje

"Jaśnie pan" Juame Cabre

czerwiec 24, 2018
No i stało się, spotkaliśmy się wreszcie. Dość długo wyczekiwane spotkanie, ale niezwykle owocne, ekscytujące i co tu dużo mówić, bardzo udane.  
Religia

Święty Jan Kanty

czerwiec 24, 2018
Urodził się 24 VI 1390 r. w miasteczku Kęty odległym 30 km od Oświęcimia. Wywodził się z zamożnej rodziny mieszczańskiej.
Proza

Leonard Kamiński Gabriel.

czerwiec 22, 2018
Mowa pogrzebowa Marilyn Monroe.
Ciekawostki Literackie

Inne spojrzenie na literature.

czerwiec 22, 2018
Osiemnastowieczne metody wychowawcze i pomoce szkolne.
Poezja

Iga Malik.

czerwiec 21, 2018
Tryptyk Duński... 
Recenzje

"Hrabia" tom I. Robert Gałka.

czerwiec 19, 2018
Doczekałam się wreszcie. Najpierw się będę chwalić, mam z autografem .  

 

  pozdrowienia sluchaczy moje   zamow utwor moje
 
 program radiowy moje
   

Otwarcie i poświęcenie Drogi Różańcowej ze Stecówki

11 Paź 2017

Na granicy Istebnej i Wisły powstał nowy szlak  - jest to Droga Różańcowa, która połączyła Stecówkę i Przysłop.

W sobotę 7 października w Parafii Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce tuż po Mszy Świętej o godzinie 11.00 Ksiądz Proboszcz Grzegorz Kotarba dokonał uroczystego otwarcia i poświęcenia nowo powstałej Drogi Różańcowej wiodącej od Kapliczki Matki Boskiej Częstochowskiej na Stecówce po kaplicę na Przysłopiu. W wydarzeniu tym udział wzięli nie tylko parafianie, ale także liczna grupa gości związanych ze środowiskiem pomysłodawców nowego szlaku sakralnego. Ksiądz Proboszcz wraz z odmawiającymi różaniec wiernymi przeszedł całą drogę dokonując poświęcenia każdej z kapliczek, wygłosił on również ciekawe rozważania poszczególnych tajemnic.

Budowa Drogi Różańcowej zainicjowana została przez trójkę przyjaciół i miłośników gór, którzy wokół wymyślonego przez siebie projektu zgromadzili liczne grono ludzi dobrej woli zarówno z kraju jak i zagranicy. Realizacja Drogi nie byłaby możliwa, gdyby nie przychylność Księdza Proboszcza oraz parafian, a także Nadleśnictwa Wisła, przez którego lasy przebiega nowy szlak. Droga Różańcowa składa się z dwudziestu drewnianych kapliczek nadrzewnych, w których zamieszczono płaskorzeźby autorstwa Grzegorza Kuśnierza, przedstawiające poszczególne tajemnice radosne, światła, bolesne i chwalebne. Klamrą niejako spinającą cała drogę są dwie istniejące już od lat kapliczki wolnostojące – na Stecówce oraz Przysłopiu. Teraz, gdy trakt został już poświęcony serdecznie zapraszamy do jego przejścia w atmosferze religijnej kontemplacji i modlitwy. Nie bez znaczenia są też widokowe i turystyczne walory szlaku. W zamyśle inicjatorów początek całej Drogi Różańcowej powinien stanowić Kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce. Niedługo minie rok  od chwili kiedy został on otwarty po trwającej blisko trzy lata odbudowie po tragicznym pożarze w grudniu 2013 r. Kościół, będąc związanym z Panią Fatimską, zwaną tez często Różańcową jest doskonałym początkiem drogi. Ciekawostką jest fakt, że znajdująca się w świątyni Droga Krzyżowa także wyszła spod dłuta rzeźbiarza z Ciśca. Kolejnym punktem naszej wędrówki powinna być Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej znajdująca się niemalże na rozstaju dróg wiodących na Kubalonkę, do Wisły Czarnego oraz do istebniańskiego przysiółku Skała. Zaraz obok na drzewie zobaczymy też pierwszą z kapliczek przedstawiającą I Tajemnicę Radosną , kolejne z nich odnajdziemy podążając szlakiem czerwonym w kierunku rozstajów nad Pietroszonką, gdzie pojawia się nam szlak czarny wiodący ku Karolówce i to właśnie nim powinniśmy dalej podążać. Po skończeniu się szlaku czarnego drogę kontynuujemy połączeniem szlaków zielonego i niebieskiego zmierzając w kierunku Przysłopia. Tutaj, tuż obok kaplicy z XIX wiecznym krucyfiksem kończy się nasza Droga Różańcowa. Utrudzonym pątnikom i turystom polecamy jednak przejście nieco dalej do Schroniska PTTK na Przysłopie pod Baranią Górą, gdzie czeka na nich urozmaicona oferta gastronomiczna, pamiątki, a nawet miejsca noclegowe. Na Drogę Różańcową, oprócz co oczywiste różańca i książeczki z rozważaniami jego tajemnic warto zabrać względnie odporne na wilgoć buty, bowiem trakt miejscami bywa dość silnie zawilgocony. Szlak jest bardzo łagodny i nawet początkujący turyści nie powinni się go obawiać, a wszystkie podmokle miejsca można z łatwością ominąć leśnymi poboczami.

 

Za udostępnienie zdjęć z wydarzenia dziękujemy Panu Henrykowi Cinal.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Partnerzy Radia Istebna

LOGO GALERII KUKUCZKA logo istebna.jpg  polineo1