Słuchaj nas: Winamp   Logo20WMP   reaplayer   

Pogadamy?
Recenzje

"Moich 12 żon"- Olgierd Świerzewski

wrzesień 22, 2018
Nie, nie i jeszcze raz nie. To nie jest książka dla mnie.Z czy dla Ciebie czytelniku zdecyduj sam. 
Recenzje

"Opowiadania kołymskie" Warłam Szałamow

wrzesień 13, 2018
"Porzućcie wszelką nadzieję,  wy, którzy tu wchodzicie".
Muzyka

Lady Pank.

wrzesień 11, 2018
Kalendarium. 
Informator

Narodowe Czytanie 2018 - Istebna

wrzesień 07, 2018
Tegoroczna edycja Narodowego Czytania kieruje nas do Przedwiośnia Stefana Żeromskiego.
Poezja słuchaczy

Więc jesteś...

wrzesień 04, 2018
więc jesteśi to wystarczy
Poezja

Maria Konopnicka.

sierpień 31, 2018
Do kobiety...

 

  pozdrowienia sluchaczy moje   zamow utwor moje
 
program radiowy moje    wejdz na czat moje 
   

Urszula Gruszka

"Słowa góralskiego hymnu potwierdzają, że tak jak nasi pradziadowie nadal pilnie strzeżemy dziedzictwa przodków i przekazujemy je dzieciom i wnukom.

To nasz obowiązek. Istniejące w Koniakowie zespoły regionalne dbają o to, aby nie zaginęła koniakowska muzyka i pieśniczka, a wraz z nią mowa ojców. Na potrzeby tego albumu, który niechaj będzie dla Was rodzajem rodzinnej pamiątki wielu lat pracy w zespołach, prezentujemy prywatne i muzealne bogate zbiory dawnej fotografii, pozwalające nam cofnąć się w czasie, przywrócić twarze naszych rodziców, dziadków – członków zespołów i ożywić w pamięci jeden z wielu aspektów historii koniakowskich zespołów regionalnych, którą dziś dodatkowo utrwalamy piórem ... " - pisze Pani Urszula Gruszka we wstępie do albumu " Dziedzictwo Kóniakowian ".

Tancerka i śpiewaczka z Koniakowa. Laureatka Nagrody Kolberga w 2003 r. Osiągnięcia artystyczne i twórcza pasja Pani Urszuli Gruszki, znakomitej tancerki i śpiewaczki wynikają z jej wieloletniej działalności w Regionalnym Zespole "Koniaków" z Koniakowa - jej wsi rodzinnej.Koniaków to rozległa miejscowość w Beskidzie Śląskim. Wraz z Istebną i Jaworzynką leży w regionie istebniańskim, w najdalej na zachód wysuniętej części polskich Karpat. 
Zamieszkuje go grupa etnograficzna górali śląskich, zasiedlająca obie strony Olzy. Od 1932 r. działa w Koniakowie Zespół Regionalny skupiający miłośników rodzimej kultury i oryginalnego folkloru górali śląskich – tancerzy, śpiewaków, muzyków. Osiągnięcia zespołu zostały uhonorowane Nagrodą im. Oskara Kolberga, przyznaną w 1991 roku. Powstał z inicjatywy Marii Gwarek, działali w nim wybitni artyści: Małgorzata Kukuczka, Jan Kukuczka, Leszek Gwarek, Zuzanna Gwarek, Zuzanna Kawulok, Jan Kawulok.Kontynuatorką ich dzieła jest Urszula Gruszka - doskonała solistka, tancerka i śpiewaczka, choreografka i kierownik artystyczny. Z zespołem jest związana od 1962 r. Początkowo tańczyła w Dziecięcym Zespole Regionalnym "Mały Koniaków", w 1967 r. przeszła do zespołu dorosłych. 
W swoim dorobku ma wiele indywidualnych nagród i wyróżnień zdobytych na festiwalach i konkursach folklorystycznych (w Żywcu, Toruniu, Kazimierzu).W 1987 r. otrzymała odznakę Zasłużonego Działacza Kultury. Od 1992 r. jest kierownikiem artystycznym Dziecięcego Zespołu Regionalnego "Mały Koniaków" działającego przy Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Koniakowie. Od 1994 r. kieruje Regionalnym Zespołem "Koniaków" z Koniakowa. Tworzy nowe programy i widowiska obrzędowe: "Szkubaczki", "Na starodownej muzyce", "Na sałaszu", "Góralski wieszieli", "Mikołaji". Opracowuje i poszerza repertuar zespołu o stare powinszowania i archaiczne kolędy, rekonstruuje strój regionalny. Zespoły pod jej kierownictwem prezentują wysoki poziom artystyczny. Ich praca wieńczona jest licznymi nagrodami. "Mały Koniaków" zdobył nagrody i wyróżnienia w Wojewódzkim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych (w latach 1993-96). Zespół "Koniaków" otrzymał m.in. Srebrną Ciupagę (1996) i Nagrodę im. Prof. Romana Reinfussa (2001) na Międzynarodowym Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem.Zespoły uczestniczą w różnych formach prezentacji i popularyzacji rodzimej kultury - w regionalnych i międzynarodowych festiwalach i przeglądach (Festiwal Folkloru Górali Ziem Polskich w Żywcu, Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej, Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych "Żywieckie Gody", w Karnawale Góralskim w Bukowinie Tatrzańskiej). Ich działalność artystyczna popularyzowana jest również w programach telewizji ogólnopolskiej i regionalnej.

Dokumentacja prowadzonych przez Urszulę Gruszkę zespołów znajduje się w Regionalnym Ośrodku Kultury w Bielsku-Białej.Pani Urszula Gruszka jest inicjatorką powołania Stowarzyszenia Miłośników Beskidzkiego Folkloru, Muzyki i Tańca "Pod Ochodzitą", które działa na rzecz grup folklorystycznych, stwarza możliwość lepszego ich funkcjonowania oraz uczestnictwa w festiwalach. Wraz z kierowanym przez siebie zespołem podejmuje wiele działań na rzecz rodzimego środowiska – organizuje okolicznościowe spotkania miłośników folkloru Beskidu Śląskiego (dożynki, karnawał, regionalne święta i festiwale). Jej praca artystyczna, społeczna i pedagogiczna zyskała duże uznanie zarówno w społeczności lokalnej Koniakowa i Beskidu Śląskiego, jak również na Żywiecczyźnie, Podhalu i Zaolziu.

Udało mi się skontaktować z Panią Urszulą Gruszką. 
Uzupełniam więc informacje " z pierwszej ręki ".

Pani Urszula wydała książkę " Dziedzictwo Koniakowian ", nagrała kilka płyt z muzyką góralską : 
- Złote serce Żywieckie,
- Muzyka Koniokowsko, 
- Muzyka Karpat, 
- Muzyka Beskidu Śląskiego 
- Koniokowinie kolędy i pastorałki 
- Wołosi wspólne korzenie. 
Nagrała również film do TV Kraków " z robotom z wełnom " oraz cytuje " były nagrane nasie Mikołaje w kierych jo tes brała udział ".

Jest również ambasadorem twórczości ludowej zagranicą, gdzie w 2005 roku zorganizowała przy wsparciu Polskiej Ambasady w Rabacie wystawę koronek koniakowskich i haftu, następnie wystawę rękodzieła Trójwsi na Cyprze. Współorganizowała sympozjum naukowe pn. "Korzenie wołoskie" oraz obchody 100-lecia Górali Polskich "Karpaty naszym domem", jak również warsztaty taneczno-muzyczne dla instruktorów.

Moje odczucia po rozmowie? 
Pani Urszula jest przesympatyczną osobą, uśmiechniętą, służy dobrym słowem i szkoda tylko, że jestem tak daleko bo prawdopodobnie gwarę przebywając z Panią Urszulą na codzień, pojęłabym migusiem ... ; ) 
Jest dla mnie osobą z którą spędzony czas na rozmowach był prawdziwą przyjemnością i wyzwaniem, gdyż wiele razy musiałam tłumaczyć sobie gwarę " po mojemu " - co było oczywiście bardzo urocze. 
Dziękuje za poświęcony czas, życzę wielu kolejnych sukcesów i ciepło pozdrawiam.

Karolina Kaźmierczak.

https://m.facebook.com/NaszSwiatSlow/

( fragmenty tekstu pochodzą ze strony culture.pl, 
foto. kobietasukcesu.pl )

Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Zaloguj się, by skomentować

Partnerzy Radia Istebna

LOGO GALERII KUKUCZKA logo istebna.jpg  polineo1