Poezja

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska "Zanurzcie mnie w niego"

luty 28, 2020
Zanurzcie mnie w niegojakby różę w dzbanekpo oczy,po czoło,po snop włosa jasnego -niech mnie opłynie wkoło,niech się przeze mnie toczyjak woda całującaOceanu Wielkiego.Niech zginie noc, poranek,blask księżyca czy słońca,lecz niech on we mnie wnikajak skrzypcowa muzyka -gdy do serca mi…
FILM - Receznje

NOWY PAPIEŻ

luty 28, 2020
NOWY PAPIEŻ (The New Pope), Pomysłodawca & Reżyseria: Paolo Sorrentino; Wyk. Jude Law, John Malkovich, Silvio Orlando, Cécile de France, Javier Cámara, Ludivine Sagnier, dostępny na HBO.
Poezja

Henryka Łazowertówna, Czuwanie, 1934

luty 24, 2020
Dziesiąta. — W tekturowem pudle domu się zamykambudować trudną noc, która dzień od dnia oddzieli.W domu bieda szeleści kartkami komornika,choroba dławi wonią lekarstw i zmiętej pościeli.
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 24 luty

luty 24, 2020
Zobacz co wydarzyło się 24 lutego.
FILM - Receznje

O chłopcu, który ujarzmił wiatr

luty 23, 2020
„Dokonania Williama Kamkwamby są najlepszym przykładem tego, ile możemy zrobić, w obliczu przeciwności, przed którymi stajemy.” Al Gore, były wiceprezydent USA i laureat Pokojowej Nagrody Nobla

Zasłużone twarze z zamiłowaniem do tradycji.

Zuzanna Ptak 

Pani Zuzanna Ptak - koronczarka, wykonawczyni tradycyjnych motywów i kompozycji z koronki szydełkowej. Laureatka Nagrody im. Oskara Kolberga 2015. 

Koronki koniakowskie są specyficznym wytworem rękodzieła artystycznego w Beskidzie Śląskim, wyróżniają się wartościami artystycznymi i niezwykle wysokim poziomem wykonawczym na tle prac koronczarek z innych regionów. Tradycje heklowania (szydełkowania) w Trójwsi beskidzkiej sięgają końca XIX wieku. Przekazywane z pokolenia na pokolenie umiejętności wykonywania koronek szydełkowych posiadają prawie wszystkie koniakowskie góralki, lecz tylko niektóre stają się mistrzyniami w tej dziedzinie rękodzieła. Do nich zaliczana jest Zuzanna Ptak, najbardziej uzdolniona spośród wielu współczesnych koronczarek.

Urodziła się w Koniakowie w 1945 r. Pierwsze koronki zaczęła wykonywać już jako pięcioletnia dziewczynka, naśladując prace matki. W jej rodzinie heklowały wszystkie kobiety, była więc ich pilną uczennicą. Uczęszczała także do szkółki koronkarskiej prowadzonej przy szkole podstawowej w Koniakowie przez tamtejsze mistrzynie (m.in. przez Marię Gwarkową).

W latach pięćdziesiątych XX w. góralki z Koniakowa rozpoczęły współpracę ze Spółdzielnią Przemysłu Ludowego i Artystycznego Cepelia w Katowicach, tam sprzedawały swoje koronki. Wówczas, także Pani Zuzanna Ptak zaczęła systematyczną pracę heklowaczki. Początkowo jako młoda dziewczyna własne prace koronkarskie oddawała do Cepelii na konto swojej mamy.

Począwszy od lat siedemdziesiątych XX w. brała udział w konkursach na koronkę koniakowską, organizowanych przez Cepelię w Katowicach, a od 1987 roku w Konkursie na Koronkę Koniakowską i Beskidzki Haft Krzyżowy organizowanym przez Cepelię, Stowarzyszenie Twórców Ludowych, Oddział Beskidzki oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej. Jej koronki wyróżniały się wśród prac licznego grona uczestniczek tej rywalizacji. Zuzanna Ptak we wszystkich edycjach konkursu, zdobywała nagrody i wyróżnienia. Jury pod przewodnictwem prof. Barbary Bazielich przyznało artystce  pierwsze nagrody w latach: 1994, 1996, 2001, a w 2011 roku II nagrodę.

Prace Pani Zuzanny Ptak odznaczają się starannością wykonania i oryginalną kompozycją. Pomimo, iż ceni twórczość innych doświadczonych koronczarek np. swojej przyjaciółki Heleny Kamieniarz (1931-2006), jednak nie odrabia ich wzorów. Wypracowała własny styl, jest również autorką wielu nowych pomysłów. Prace Zuzanny Ptak prezentowane w konkursach i na wystawach, organizowanych przez instytucje kultury i stowarzyszenia budzą uznanie i zachwyt. Artystka posiada talent, zmysł artystyczny i długoletnie doświadczenie, dobrze zna tajniki sztuki koronkarskiej, wymagające pracowitości, niezwykłej precyzji i cierpliwości. W jej twórczości dominują drobne, gęste wzory i motywy zaczerpnięte z przyrody: szyszki, kwiatki, sowy, gąsiorki, śliwki, jagodniki, koniczynki, listki, winogrona, wiatraczki, słonka, pączki i pajączki. Skomponowane koliście lub gwieździście, w białym kolorze lub kremowym. Poszczególne elementy wykonuje oddzielnie, później łączy je w misterne kompozycje charakterystyczne tylko dla koronek koniakowskich.

Pani Zuzanna Ptak jest artystką, wykonującą wyroby rękodzieła ludowego najwyższej klasy: czepce, przedniczki do kabotów, serwety, obrusy, kołnierze, suknie oraz inne koronki zamawiane przez artystów i projektantów mody. W swoich pracach wykorzystuje piękne tradycyjne wzory i stosuje według dawnych zasad, w rytmie powtarzających się sekwencji. Umiejętnie łączy także stare formy z nowymi, co widać w sukniach ślubnych czy bluzkach.  

Obecnie hekluje  przede wszystkim na zamówienia, dla konkretnych odbiorców. Jej prace są bardzo oczekiwane, jednak ulegają rozproszeniu wśród licznych miłośników jej talentu. Koronki Zuzanny Ptak znajdują się w kolekcjach muzealnych w Wiśle i Breźnie na Słowacji. Prezentowane były również na wielu wystawach w Katowicach, Bielsku-Białej, Żywcu, Cieszynie.

Artystka jest kontynuatorką międzypokoleniowego przekazu tradycji koronkarskich, umiejętności zdobyte od matki i babci przekazuje swoim córkom i wnukom. W szkole podstawowej w Koniakowie prowadziła zajęcia z koronkarstwa. Wspierała również program edukacji folklorystycznej zorganizowany przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej.

Opublikowane za zgodą dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca w Warszawie - źródło nagrodakolberg.pl 

Dziękuje ! 

 

Karolina Kaźmierczak.

https://m.facebook.com/NaszSwiatSlow/

Komentuj

Zaloguj się, by skomentować

Partnerzy Radia Istebna

LOGO GALERII KUKUCZKA logo istebna.jpg  polineo1