Poezja

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska "Zanurzcie mnie w niego"

luty 28, 2020
Zanurzcie mnie w niegojakby różę w dzbanekpo oczy,po czoło,po snop włosa jasnego -niech mnie opłynie wkoło,niech się przeze mnie toczyjak woda całującaOceanu Wielkiego.Niech zginie noc, poranek,blask księżyca czy słońca,lecz niech on we mnie wnikajak skrzypcowa muzyka -gdy do serca mi…
FILM - Receznje

NOWY PAPIEŻ

luty 28, 2020
NOWY PAPIEŻ (The New Pope), Pomysłodawca & Reżyseria: Paolo Sorrentino; Wyk. Jude Law, John Malkovich, Silvio Orlando, Cécile de France, Javier Cámara, Ludivine Sagnier, dostępny na HBO.
Poezja

Henryka Łazowertówna, Czuwanie, 1934

luty 24, 2020
Dziesiąta. — W tekturowem pudle domu się zamykambudować trudną noc, która dzień od dnia oddzieli.W domu bieda szeleści kartkami komornika,choroba dławi wonią lekarstw i zmiętej pościeli.
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 24 luty

luty 24, 2020
Zobacz co wydarzyło się 24 lutego.
FILM - Receznje

O chłopcu, który ujarzmił wiatr

luty 23, 2020
„Dokonania Williama Kamkwamby są najlepszym przykładem tego, ile możemy zrobić, w obliczu przeciwności, przed którymi stajemy.” Al Gore, były wiceprezydent USA i laureat Pokojowej Nagrody Nobla

Zasłużone twarze z zamiłowaniem do tradycji.

Jakub Gazurek. 

Pan Jakub Gazurek,

urządził galerię w dawnej stajni. Zgromadził obrazy i lipowe rzeźby - dorobek całego życia, bo rozstał się tylko z kilkoma swoimi pracami. Sztuką zajmuje się od dzieciństwa. Ponieważ na artystyczne wykształcenie nie było pieniędzy, został malarzem pokojowym. W dzień malował ściany, wieczorami obrazy na pilśni (płótno jest za drogie). Pan Jakub, tworzy po swojemu i żyje niespiesznie. Chętnie przyjmuje gości, lubi opowiadać. 

Pan Jakub Gazurek zwany jest też,  beskidzkim Nikiforem. Ukończył trzyletnie ognisko artystyczne prowadzone przez Ludwika Konarzewskiego. Pracował jako malarz budowlany. Obecnie jest na emeryturze. Uprawia grafikę i rysunek tuszem, malarstwo na szkle, wykonuje drzeworyty, modeluje w glinie i sporządza odlewy gipsowe. Maluje obrazy techniką olejną, używa farb plakatowych. Przedmiotem jego zainteresowania są scenki rodzajowe i portrety. Od wielu lat z powodzeniem bierze udział w konkursach i wystawach sztuki ludowej, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia : 

Laureat ludowego Oscara jakim jest Nagroda  im. Oskara Kolberga.Laureat X Konkursu Malarstwa Nieprofesjonalnego im. Ignacego Bieńka, 2004 roku.Wyróżniony w Międzynarodowym Konkursie Malarstwa " Dzieło rąk i serca " i wiele innych nagród. 

Góralska Izba Pana Jakuba Gazurka znajduje się w Istebnej. 

Źródło : muzeumcieszyn.pl ; dolnykubin.sc 

Wyszukała, opracowała i udostępniła : Karolina Kaźmierczak.

https://m.facebook.com/NaszSwiatSlow/

Komentuj

Zaloguj się, by skomentować

Partnerzy Radia Istebna

LOGO GALERII KUKUCZKA logo istebna.jpg  polineo1