Informator

Informator Radia Istebna 20.09.2019

wrzesień 21, 2019
Juz można zapoznać się z kolejnymi informacjami zawartymi w najnowszym Informatorze.
Malarstwo

Hiperrealistyczne malarstwo południowokoreańskiego artysty.

wrzesień 19, 2019
Joongwon Jeong  potrafi zadziwić.
Ludzie kina

GRETA GARBO 18.09.1905 - 15.04.1990

wrzesień 18, 2019
18 września 1905 roku urodziła się Greta Garbo, wielka gwiazda lat 20. i 30.
Kalendarium

Korona Himalajów Jerzego Kukuczki

wrzesień 18, 2019
18 września 1987 r. Jerzy Kukuczka, jako drugi człowiek na świecie po Reinholdzie Messnerze, zdobył Koronę Himalajów.
Informator

Tryptyk dożynkowy w Gminie Istebna

wrzesień 17, 2019
Trzy filmowe odsłowy tegorocznych dożynek w Gminie Istebna.
Ludzie kina

Anne Bancroft 17.09.1931 - 6.06.2005

wrzesień 17, 2019
17 września 1931 roku urodziła się Anne Bancroft. Cudotwórczyni i pani Robinson.

Zasłużone twarze z zamiłowaniem do tradycji.

Barbara Wałach 

Barbara Wałach ( ur. 12 września 1940 r. w Istebnej) - rzeźbiarka, konserwatorka zabytków, malarka. Edukację artystyczną rozpoczęła w Liceum Technik Plastycznych w Bielsku-Białej. Ukończyła kurs kreśleń budowlanych w Gliwicach. Podjęła studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Rzeźby, tam też u prof. Jerzego Bandury uzyskała dyplom na podstawie pracy pt. "Kobiety w rzeźbie Xsawerego Dunikowskiego". 

Drugi kierunek studiów podjęła na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, który ukończyła w 1969 r. pisząc pracę pod kierunkiem prof. dr Władysława Ślesińskiego pt. "Studia nad metodami wykrywania falsyfikatów na przykładzie obiektu z Muzeum Narodowego w Krakowie".

Z początkiem lat siedemdziesiątych podjęła pracę zawodową, prowadząc prace konserwatorskie na terenie całego kraju, indywidualnie i w zespołach konserwatorskich. Była m.in. kierownikiem prac konserwatorskich w kościele p.w. Dobrego Pasterza w Istebnej, gdzie pracowała nad renowacją prac swojego ojca, Jana Wałacha. Do najważniejszych prac konserwatorskich prowadzonych indywidualnie, a także w zespołach konserwatorskich należą: konserwacja malowideł ściennych w Kościele p.w. Wszystkich Świętych, konserwacja we wnętrzu kościoła św. Zygmunta w Szydłowcu, konserwacja wnętrza Pałacu Biskupiego w Nysie, praca w Świebodzicach w kościele p.w. św. Franciszka z Asyżu (prace konserwatorskie unikatowego malowidła ściennego przedstawiającego św. Krzysztofa), konserwacja malowideł ściennych w Klasztorze Sióstr Dominikanek w Krakowie, konserwacja obrazów olejnych w kościele p.w. św. Piotra i Pawła w Jaworzynce, konserwacja obrazu ołtarzowego w kościele p.w. św. Bartłomieja w Koniakowie, konserwacja rzeźb drewnianych i krucyfiksa w kościele Salezjanów w Wiśle.

Jej prace malarskie, to przede wszystkim martwa natura, niezwykle dekoracyjna i pełna kolorów, z niezwykłym wyczuciem stosowała kolory. Zachwycało ją przede wszystkim, to co proste i związane z przestrzenią rodzinnego gniazda. 

Barbara Wałach brała także udział w Wystawie Sekcji Konserwacji Okręgu Krakowskiego ZPAP, wystawie akwareli w Muzeum Beskidzkim w Wiśle, wystawie prac (akwarela, gwasz) w Muzeum Miejskim w Raciborzu. Artystka z Istebnej jest także autorką rzeźby św. Wojciecha, wykonanej dla kościoła w Pacanowie.

W 2008 roku z jej inicjatywy powstało Stowarzyszenie im. Artysty Jana Wałacha, którego była prezesem. 

Od ponad trzydziestu lat artystka mieszkała i tworzyła w rodzinnej Istebnej, realizując swoje pasje malarskie w byłej pracowni Jana Wałacha, gdzie prowadziła również konserwację jego dorobku. 

W 2015 roku została uhonorowana nagrodą rady gminy Istebna za zasługi dla kultury.

Barbara Wałach zmarła w poniedziałek 28 września 2015 roku, w wieku 75 lat. 

 

Źródła informacji - gazetacodzienna.pl, ox.pl.wiadomości, wikipedia.org, zdjęciE: mat.pras 

Opracowanie i udostępnienie informacji  : Karolina Kaźmierczak.

https://m.facebook.com/NaszSwiatSlow/

Komentuj

Zaloguj się, by skomentować

Partnerzy Radia Istebna

LOGO GALERII KUKUCZKA logo istebna.jpg  polineo1