Receznje

Jaume Cabre "Wyznaję"

lipiec 16, 2019
Z pełną odpowiedzialnością, bez zbędnej egzaltacji wyznaję...to książka mojego życia.
Informator

Najpiękniejsza Góralka 2019

lipiec 14, 2019
Tak wybierano Najpiękniejszą Góralkę 2019 w Istebnej - baaardzo obszerna relacja filmowa.
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 14 lipca

lipiec 14, 2019
Zdarzyło się...
Informator

XXIII Dni Istebnej - video

lipiec 13, 2019
Pierwszy dzień w trzech odcinkach - zapraszamy.
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 13 lipca

lipiec 13, 2019
Zdarzyło się...
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 12 lipca

lipiec 12, 2019
Zdarzyło się...

Zasłużone twarze z zamiłowaniem do tradycji.

Barbara Wałach 

Barbara Wałach ( ur. 12 września 1940 r. w Istebnej) - rzeźbiarka, konserwatorka zabytków, malarka. Edukację artystyczną rozpoczęła w Liceum Technik Plastycznych w Bielsku-Białej. Ukończyła kurs kreśleń budowlanych w Gliwicach. Podjęła studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Rzeźby, tam też u prof. Jerzego Bandury uzyskała dyplom na podstawie pracy pt. "Kobiety w rzeźbie Xsawerego Dunikowskiego". 

Drugi kierunek studiów podjęła na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, który ukończyła w 1969 r. pisząc pracę pod kierunkiem prof. dr Władysława Ślesińskiego pt. "Studia nad metodami wykrywania falsyfikatów na przykładzie obiektu z Muzeum Narodowego w Krakowie".

Z początkiem lat siedemdziesiątych podjęła pracę zawodową, prowadząc prace konserwatorskie na terenie całego kraju, indywidualnie i w zespołach konserwatorskich. Była m.in. kierownikiem prac konserwatorskich w kościele p.w. Dobrego Pasterza w Istebnej, gdzie pracowała nad renowacją prac swojego ojca, Jana Wałacha. Do najważniejszych prac konserwatorskich prowadzonych indywidualnie, a także w zespołach konserwatorskich należą: konserwacja malowideł ściennych w Kościele p.w. Wszystkich Świętych, konserwacja we wnętrzu kościoła św. Zygmunta w Szydłowcu, konserwacja wnętrza Pałacu Biskupiego w Nysie, praca w Świebodzicach w kościele p.w. św. Franciszka z Asyżu (prace konserwatorskie unikatowego malowidła ściennego przedstawiającego św. Krzysztofa), konserwacja malowideł ściennych w Klasztorze Sióstr Dominikanek w Krakowie, konserwacja obrazów olejnych w kościele p.w. św. Piotra i Pawła w Jaworzynce, konserwacja obrazu ołtarzowego w kościele p.w. św. Bartłomieja w Koniakowie, konserwacja rzeźb drewnianych i krucyfiksa w kościele Salezjanów w Wiśle.

Jej prace malarskie, to przede wszystkim martwa natura, niezwykle dekoracyjna i pełna kolorów, z niezwykłym wyczuciem stosowała kolory. Zachwycało ją przede wszystkim, to co proste i związane z przestrzenią rodzinnego gniazda. 

Barbara Wałach brała także udział w Wystawie Sekcji Konserwacji Okręgu Krakowskiego ZPAP, wystawie akwareli w Muzeum Beskidzkim w Wiśle, wystawie prac (akwarela, gwasz) w Muzeum Miejskim w Raciborzu. Artystka z Istebnej jest także autorką rzeźby św. Wojciecha, wykonanej dla kościoła w Pacanowie.

W 2008 roku z jej inicjatywy powstało Stowarzyszenie im. Artysty Jana Wałacha, którego była prezesem. 

Od ponad trzydziestu lat artystka mieszkała i tworzyła w rodzinnej Istebnej, realizując swoje pasje malarskie w byłej pracowni Jana Wałacha, gdzie prowadziła również konserwację jego dorobku. 

W 2015 roku została uhonorowana nagrodą rady gminy Istebna za zasługi dla kultury.

Barbara Wałach zmarła w poniedziałek 28 września 2015 roku, w wieku 75 lat. 

 

Źródła informacji - gazetacodzienna.pl, ox.pl.wiadomości, wikipedia.org, zdjęciE: mat.pras 

Opracowanie i udostępnienie informacji  : Karolina Kaźmierczak.

https://m.facebook.com/NaszSwiatSlow/

Komentuj

Zaloguj się, by skomentować

Partnerzy Radia Istebna

LOGO GALERII KUKUCZKA logo istebna.jpg  polineo1