Poezja

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska "Zanurzcie mnie w niego"

luty 28, 2020
Zanurzcie mnie w niegojakby różę w dzbanekpo oczy,po czoło,po snop włosa jasnego -niech mnie opłynie wkoło,niech się przeze mnie toczyjak woda całującaOceanu Wielkiego.Niech zginie noc, poranek,blask księżyca czy słońca,lecz niech on we mnie wnikajak skrzypcowa muzyka -gdy do serca mi…
FILM - Receznje

NOWY PAPIEŻ

luty 28, 2020
NOWY PAPIEŻ (The New Pope), Pomysłodawca & Reżyseria: Paolo Sorrentino; Wyk. Jude Law, John Malkovich, Silvio Orlando, Cécile de France, Javier Cámara, Ludivine Sagnier, dostępny na HBO.
Poezja

Henryka Łazowertówna, Czuwanie, 1934

luty 24, 2020
Dziesiąta. — W tekturowem pudle domu się zamykambudować trudną noc, która dzień od dnia oddzieli.W domu bieda szeleści kartkami komornika,choroba dławi wonią lekarstw i zmiętej pościeli.
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 24 luty

luty 24, 2020
Zobacz co wydarzyło się 24 lutego.
FILM - Receznje

O chłopcu, który ujarzmił wiatr

luty 23, 2020
„Dokonania Williama Kamkwamby są najlepszym przykładem tego, ile możemy zrobić, w obliczu przeciwności, przed którymi stajemy.” Al Gore, były wiceprezydent USA i laureat Pokojowej Nagrody Nobla

Zasłużone twarze z zamiłowaniem do tradycji.

Tadeusz Papierzyński 

Tadeusz Papierzyński, rocznik 1984, od urodzenia związany jest z Istebną. Skończył Liceum Ogólnokształcące w Wiśle. W 2009 roku obronił licencjat z etnologii na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Ukończył studia magisterskie na tym samym kierunku. Napisał prace magisterską, poświęconą kościołowi pw. Matki Boskiej Fatimskiej na Stecówce. 

 

Tadeusz Piepierzyński kierował „Istebną” przez prawie 11 lat. W tym czasie grupa dała około 400 koncertów.  Koncertowała w 20 krajach na 4 kontynentach, a w sumie ponad 30 razy wyjeżdżała na festiwale za granicę (po raz pierwszy do miasta Pecz na Węgrzech w roku 2008,  do Rosji, do Smoleńska) -  W Polsce byliśmy na 17 kilkudniowych festiwalach (począwszy od festiwalu w Białej Podlaskiej po tegoroczny wyjazd na Kaszuby), udało nam się wspólnie zdobyć kilka ważnych nagród i wyróżnień - wspomina były kierownik Zespołu Istebna. 

 

Warto  zatem przypomnieć, bo pod jego kierownictwem Zespół Regionalny "Istebna" zdobył m.in.: 

Grand Prix 22. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych w ramach 48. Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Wiśle 2011; Brązową Ciupagę - trzecie miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem - 2009 i 2013. W 2011 roku zespół świętował 110-lecie i na Zamku Królewskim w Warszawie odbierał z rąk Ministra Kultury Bogdana Zdrojewskiego najwyższe polskie odznaczenie w dziedzinie kultury ludowej - nagrodę im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej. 

 

Nowym szefem zespołu została Maria Motyka - Rezygnuję z kierowania, bo takie było moje postanowienie wiele lat temu! Aby zespół wciąż dobrze funkcjonował, potrzeba zmian! Potrzebna jest świeża krew, nowe pomysły, nowa energia - dla dobra zespołu! A ono jest dla mnie najważniejsze! Natomiast nie rezygnuję z członkostwa w zespole - nadal będę wspierał, na ile będę mógł i na ile będę Wam potrzebny.  Cieszę się, że zespół zostawiam w dobrych rękach i wierzę, że z Waszą pomocą Marysia sobie poradzi! – tłumaczył rok temu powody swojej decyzji Tadeusz Papieprzyński. 

 

Tekst na podstawie informacji zaczerpniętych z internetu ( wiadomości.ox.pl oraz Cieszyn.naszemiasto.pl ) udostępniła Karolina Kaźmierczak. 

 

https://m.facebook.com/NaszSwiatSlow/

 

Zdjęcie: Michał Kuźma.

Komentuj

Zaloguj się, by skomentować

Partnerzy Radia Istebna

LOGO GALERII KUKUCZKA logo istebna.jpg  polineo1