Receznje

Didier Eribon - Powrót do Reims

maj 20, 2019
Powrót syna marnotrawnego? W żadnym wypadku. Didier Eribon niczemu nie zawinił, nie zmarnował żadnego talentu ani możliwości.
Informator

Piękno architektury

maj 19, 2019
Twierdza Gradara, Włochy
Receznje

Anna Brzezińska "Woda na sicie. Apokryf czarownicy"

maj 18, 2019
Książka szalenie...nietypowa. Na pewno bardzo bogata językowo, kunsztowna, pełna dygresji, pozornie chaotyczna, mnóstwo symboliki, wieloznaczności, z taką przedziwną narracją.
Informator

Rozmowa Radia Istebna - Szymon J. Wróbel

maj 17, 2019
W ramach "Tygodnia Bibliotek" w Istebnej odbyło się spotkanie autorskie z pisarzem Szymonem J. Wróblem. Przy tej okazji mieliśmy możliwość zapoznania się z kulisami powstania książki - Ojciec, czyli o Pieronku. Tuż po spotkaniu z czytelnikami w GOK w Istebnej,…
Informator

MEGAFON MIAŁKICH MÓZGÓW - George Sauders

maj 17, 2019
1. Myślę sobie czasem o facecie, który stoi na polu w roku Pańskim 1200 i robi to, co tam ludzie w roku 1200 robili, kiedy stali na polu. Dumam sobie o jego umyśle, zastanawiam się, cóż w nim było. O…
Informator

Czesław Miłosz - Nie

maj 15, 2019
"To o czym opowiem można nazwać historią pewnego samobójstwa. Jest to historia dość pouczająca i różna od opisów otrucia się z przyczyny miłosnego zawodu..."Czeszław Miłosz

Zasłużone twarze z zamiłowaniem do tradycji.

Tadeusz Papierzyński 

Tadeusz Papierzyński, rocznik 1984, od urodzenia związany jest z Istebną. Skończył Liceum Ogólnokształcące w Wiśle. W 2009 roku obronił licencjat z etnologii na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Ukończył studia magisterskie na tym samym kierunku. Napisał prace magisterską, poświęconą kościołowi pw. Matki Boskiej Fatimskiej na Stecówce. 

 

Tadeusz Piepierzyński kierował „Istebną” przez prawie 11 lat. W tym czasie grupa dała około 400 koncertów.  Koncertowała w 20 krajach na 4 kontynentach, a w sumie ponad 30 razy wyjeżdżała na festiwale za granicę (po raz pierwszy do miasta Pecz na Węgrzech w roku 2008,  do Rosji, do Smoleńska) -  W Polsce byliśmy na 17 kilkudniowych festiwalach (począwszy od festiwalu w Białej Podlaskiej po tegoroczny wyjazd na Kaszuby), udało nam się wspólnie zdobyć kilka ważnych nagród i wyróżnień - wspomina były kierownik Zespołu Istebna. 

 

Warto  zatem przypomnieć, bo pod jego kierownictwem Zespół Regionalny "Istebna" zdobył m.in.: 

Grand Prix 22. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych w ramach 48. Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Wiśle 2011; Brązową Ciupagę - trzecie miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem - 2009 i 2013. W 2011 roku zespół świętował 110-lecie i na Zamku Królewskim w Warszawie odbierał z rąk Ministra Kultury Bogdana Zdrojewskiego najwyższe polskie odznaczenie w dziedzinie kultury ludowej - nagrodę im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej. 

 

Nowym szefem zespołu została Maria Motyka - Rezygnuję z kierowania, bo takie było moje postanowienie wiele lat temu! Aby zespół wciąż dobrze funkcjonował, potrzeba zmian! Potrzebna jest świeża krew, nowe pomysły, nowa energia - dla dobra zespołu! A ono jest dla mnie najważniejsze! Natomiast nie rezygnuję z członkostwa w zespole - nadal będę wspierał, na ile będę mógł i na ile będę Wam potrzebny.  Cieszę się, że zespół zostawiam w dobrych rękach i wierzę, że z Waszą pomocą Marysia sobie poradzi! – tłumaczył rok temu powody swojej decyzji Tadeusz Papieprzyński. 

 

Tekst na podstawie informacji zaczerpniętych z internetu ( wiadomości.ox.pl oraz Cieszyn.naszemiasto.pl ) udostępniła Karolina Kaźmierczak. 

 

https://m.facebook.com/NaszSwiatSlow/

 

Zdjęcie: Michał Kuźma.

Komentuj

Zaloguj się, by skomentować

Partnerzy Radia Istebna

LOGO GALERII KUKUCZKA logo istebna.jpg  polineo1