Informator

60 lat Wisły

lipiec 13, 2022
Na różne sposoby można celebrować rocznice wydarzeń - jedni czują się dobrze na  rozmaitych sesjach naukowych, inni w trakcie patetycznych akademii, a pewnie większość woli wybrać się na spotkania towarzyskie z muzyką. Najgorzej mają oficjele - muszą być wszędzie :P
A to ciekawe!

Niecodzienne dekoracje

lipiec 12, 2022
Zbierając grzyby albo chrust :) zwróćmy uwagę też na małe kawałki drewna o dziwnych kształtach. W domu z tych kawałków możemy wyczarować takie cudeńka, jak te na zdjęciach. Odrobinka wyobraźni i... satysfakcja gwarantowana!
A to ciekawe!

Miasto, w którym ludzie stają się bogami

lipiec 08, 2022
Jakkolwiek dziwnie to brzmi, wiele gwiazd muzyki, celebrytów i zwykłych Kowalskich, odwiedza jedno z najbardziej imponujących i mistycznych starożytnych stanowisk archeologicznych.  
Informator

Kalejdoskop Radia Awangarda 4.07.2022

lipiec 04, 2022
Dziś, z okazji DNIA NIEPODLEGŁOŚCI w USA zabieram Was w muzyczną podróż po amerykańskich miastach.
Informator

Zaproszenie do Krakowa (ale czy do Krakowa trzeba zapraszać?)

lipiec 03, 2022
Letnie Tanie Kinobranie to niezwykły festiwal filmowy! Dlaczego niezwykły? Ano dlatego, że w Krakowie, że w Kinie Pod Baranami, że będzie trwał prawie dwa miesiące, że zostanie zaprezentowanych ponad 100 filmów w ciągu ośmiu tematycznych tygodni i - co nie…
A to ciekawe!

Saharyjskie temperatury przed nami - jak sobie z nimi radzić?

czerwiec 30, 2022
To tylko kilka przykładów. Może ktoś ma jakiś inny, sprawdzony sposób?
Kalendarium

Tesla czy Rubens?

czerwiec 28, 2022
Najdroższy obraz flamandzkiego mistrza baroku - Petera Paula Rubensa - "Rzeź niewiniątek", zostało sprzedane w domu aukcyjnym Sotheby's za 49,5 mln funtów. Przeliczając funty na dolary po dzisiejszym kursie, wychodzi nam 61 407 750,00 dolarów.  Najdroższy model Tesli (Tesla Model…
A to ciekawe!

Jak zatrzymać młodość i smukłą sylwetkę

czerwiec 27, 2022
Żyli długo i szczęśliwie, przy tym nadal pięknie wyglądali – taka modyfikacja zakończenia dawnych bajek, która... może kiedyś się spełni.
Informator

Najlepszy zestaw relaksacyjny!

czerwiec 23, 2022
Działa – przetestowałem i mogę z czystym sumieniem polecić każdemu :)  

„Beksiński na Śląsku” Byłem, zobaczyłem, polecam!

Nie to jest ważne, co się ukazuje, lecz to, co jest ukryte… Jeszcze inaczej: ważne jest to, co ukazuje się naszej duszy, a nie to, co widzą nasze oczy i co możemy nazwać. Wydaje mi się, że to pierwsze można próbować przekazać za pomocą sztuki, szukając po omacku takiej wizji, obrazu, kombinacji dźwięków, który nagle wytwarza w nas samych jakby słabe echo tych momentów, w których dane nam było doznawać w sobie tego co nienazwane.

Odnaleźć w sercu i pod powiekami” rozmowa Henryka Brzozowskiego

W ślad za informacją o wystawie w Tichauer Art Gallery w Tychach prac Zbigniewa Beksińskiego, odwiedziłem ją i... jestem pod ogromnym wrażeniem.

Na wystawie można obejrzeć 50 prac, które osobiście uważał za najlepsze oraz 5 obrazów z prywatnej „kolekcji japońskiej”, do niedawna traktowanych jako zaginione. Mało tego, wystawie w Tichauer Art Gallery dostępna jest też niezwykła wystawa multimedialna „Beksiński Multimedia Exhibition - Human Condition” - multimedialna podróż przez twórczość artysty, kompilacja dźwięku i obrazu na sześciu wielkoformatowych ekranach. Muszę powiedzieć, że pierwszy raz widziałem coś tak pięknego. Siadłem i chłonąłem to wszystko - 6 projektorów, sześć ekranów - złączone, tworzą niezwykłą harmonię słów i obrazów Beksińskiego, doprawione nastrojowym brzmieniem. Efekt zniewalający!

Zrobiłem kilka zdjęć i nagrałem kilkunastosekundowy fragment z pokazu multimedialnego, a to tylko po to, aby zachęcić Was do jej obejrzenia na żywo.

Zdjęcia, tak samo jak obrazy oglądane w internecie, nie oddają w pełni doznań, jakie przeszywają człowieka, kiedy może stanąć kilka centymetrów przed obrazem, w dopatrywaniu szczegółów, a później z większej odległości objąć wzrokiem całość. Oglądaniu obrazów towarzyszy również nastrojowa muzyka, a to tylko potęguje fantastyczne doznanie obcowania z Mistrzem.

Naprawdę, naprawdę bardzo gorąco polecam!

A teraz filmik, jako inspiracja do odwiedzenia wystawy. Macie czas do 24 września, ale nie odkładajcie wyjścia na później. To trzeba zobaczyć!

O samym Beksińskim nawet nie wypada tu mówić – artysta, który stworzył swój niezwykle oryginalny i sugestywny styl, w opozycji do obowiązujących mód malowania, jest przecież doskonale znany i to nie tylko w Polsce. Dlatego wiedzę o nim możecie sobie uzupełnić w internecie, a jest tego naprawdę dużo, do tego dochodzi też kilka książek i... zdjęcia jego autorstwa, które również zobaczymy na wystawie.

Teraz pora na migawki z wystawy

 

 

Józef Michałek

Założyciel Radia Awangarda.

kontakt: 515 533 522

Więcej w tej kategorii: « Beksiński na Śląsku