Kalendarium

Co za dzień

maj 27, 2020
Każdego dnia coś się zdarza, a po wielu latach staje się wizytówką miejsca, epoki....
Kalendarium

DZIEŃ MATKI

maj 26, 2020
Nie ma chyba takiej córki czy syna, którzy zapomnieliby w maju o Dniu Matki. Nawet zbuntowane nastolatki potrafią złożyć, tradycyjnie lub poprzez SMS czy Messenger, choćby krótką rymowankę. Dlatego też nie musimy przypominać, a tylko dołączamy się do życzeń dla…
FILM - Receznje

BLUE JAY

maj 26, 2020
BLUE JAY (Blue Jay), Reż. Alex Lehmann, Scen. Mark Duplass, Wyk. Mark Duplass, Sarah Paulson, USA, 2016, dostępny na Netflix.
Kalendarium

37. Rocznica śmierci Grzegorza Przemyka - piosenka o młodości brutalnie przerwanej

maj 14, 2020
"Prządki" słowa: Anna Aschenbachmuzyka i wykonanie: Adam Tkaczyk
FILM - Receznje

CRIMINAL

maj 12, 2020
CRIMINAL (Criminal) UK, Pomysłodawcy: Jim Field Smith & George Kay; Wyk. David Tennant, Hayley Atwell, Mark Stanley, Katherine Kelly, Nicholas Pinnock, 2019, Produkcja Netflix.
FILM - Receznje

CO PRZYNIESIE JUTRO

kwiecień 24, 2020
CO PRZYNIESIE JUTRO to kameralny dramat obyczajowy, który doskonale wpisuje się swoją tematyką w czas refleksji nad kwestiami najistotniejszymi… Film z gatunku tych, które lubię szczególnie. Choć skromny w produkcyjnym rozmachu, wzbudza wzruszenie i silnie dotyka emocjonalnie. A to wszystko…

Od poniedziałku trwa noblowska karuzela

Jurzejszy dzień będzie szczególny o tyle, że w dziedzinie literatury zostaną przyznane dwie nagrody, bo oprócz tegorocznej przyznana będzie również nagroda za 2018 rok.

Jak wiadomo, a może nie wszystkim wiadomo, w zeszłym roku Szwedzka Akademia miała zupełnie inne problemy do rozstrzygniecia. W tym roku nie ma już akademików związanych z seksaferą, zmienił się też sekretarz i rzecznik, a kilku nowych akademików zasiadło w tegorocznym gremium przyznającym Literacką Nagrodę Nobla. W dziedzinie fizyki, chemii i medycyny Nobla nie dostał nikt z Polaków, a na Pokojową też raczej nie mamy co liczyć, wobec tego pozostaje nam jeszcze szansa na literacką. Szansa o tyle warta uwagi, że notowania Olgi Tokarczuk wśród bukmacherów wywindowały ją na trzecie miejsce w rankingu.  Nasza pisarka ma sporą konkurencję, a zapowiedź obecnego sekretarza Akademii o odchodzeniu od eropocentrycznego spojrzenia na literaturę stwarza okazję do spekulacji, że tym razem może to być Kanada. jak bedzie jutro? Zobaczymy. Choc nie mielibyśmy nic przeciw temu, aby Olga Tokarczuk przejechała swoim pługiem po kosciach pozostałych literatów.

Zaloguj się, by skomentować

Partnerzy Radia Istebna

LOGO GALERII KUKUCZKA    polineo1