Informator

WESOŁYCH ŚWIĄT!

kwiecień 03, 2021
Informator

Zanim zobaczysz na żywo - film w 4k

marzec 26, 2021
WAITOMO CAVES
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 15 marca

marzec 15, 2021
Zdarzyło się dzisiaj...
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 11 marca

marzec 11, 2021
Zdarzyło się dzisiaj...
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 03 marca

marzec 03, 2021
Wydarzyło się...
LITERATURA - Receznje

Miłość w czasach zarazy - Gabriel García Márquez

luty 02, 2021
Zdecydowanie widać rękę mistrza. Chyba tym można odróżnić naprawdę świetnych pisarzy od całej reszty. Potęgą wyobraźni, odwagą, umiejętności podania kapitalnej historii w cudownej formie. Bo język tej książki to mistrzostwo samo w sobie.
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 27 stycznia

styczeń 27, 2021
Wydarzyło się 27 stycznia...
Kalendarium

Kopia Kalendarium Radia Istebna - 20 stycznia

styczeń 20, 2021
Zobacz co wydarzyło się 20 stycznia.
Informator

Kalejdoskop Radia Istebna - 17.01.2021

styczeń 13, 2021
Pierwszy tegoroczny Kalejdoskop, a w nim rozmowa z pięcioma nietuzinkowymi goścmi. - Lucyną Ligocką-Kohut - Fundacja Koronki Koniakowskiej - prof. dr hab. Ernest Zawada - Dziekan ATH i malarz - Monika Kuczek - managerka muzyczna - Robert Gałka - autor…

Piątek trzynastego.

Pech murowany - myśli wielu z nas przewracając kartkę kalendarza i znajdując tę właśnie datę. Strach przed piątkiem trzynastego, bo o nim mowa, ma nawet swoją nazwę - paraskewidekatriafobią (paraskevi (piątek), dekatreis (trzynasty), fobia (strach). W internecie nietrudno o obrazki związane z tą datą - zobacz, co można znaleźć w sieci.

Jeżeli z przerażeniem w oczach odkryłeś dzisiejszą datę, to znaczy, że cierpisz na paraskewidekatriafobię, czyli strach przed piątkiem trzynastego. W zależności od stadium wiary w przesąd warto wyposażyć się w króliczą łapkę, szerokim łukiem omijać drabiny, zmienić kierunek, jeżeli drogę przebiegnie czarny kot, lub zwyczajnie nie ruszać się przez cały dzień z domu. Ale bez obaw! Istnieje duża szansa, że piątek trzynastego, to wielkie nieporozumienie.


Oprócz Polaków , strach przed piątkiem trzynastego dotyka również: Czechów, Estończyków , Niemców, Austriaków, Szwedów, Belgów czy Irlandczyków. Francuzi są ostrożniejsi w piątek siedemnastego, a w Grecji, Rumunii i Hiszpanii strach panoszy się we wtorek trzynastego. W wielu kulturach i religiach piątek kojarzony jest z tragicznymi wydarzeniami. Prym wiedzie tutaj Biblia, która mówi, że w piątek Adam został wygnany z raju, Chrystus został ukrzyżowany, a w któryś piątek zmarli powstaną z grobów. Natomiast Rzymianie, którzy mieli znaczący wpływ na europejską cywilizacje, właśnie w piątki organizowali egzekucje. 


Liczba trzynaście zrobiła dużo większą karierę, zwłaszcza, że dla Żydów oraz Celtów jest to liczba szczęśliwa. Jednak w chrześcijaństwie znów mamy pecha. Trzynasty był Judasz podczas ostatniej wieczerzy, trzynaście rozdziałów ma też apokalipsa. Istnieje również legenda, mówiąca że 13 października 1307 roku ostatni Wielki Mistrz Zakonu templariuszy, Jacques de Molay, przeklął króla Francji Filipa IV i papieża Klemensa V, przez których fałszywe oskarżenia trafił na stos. Rok później obaj nie żyli. Właśnie dzięki takim historiom paraskewidekatriafobia jest wciąż żywą inspirację dla artystów, zwłaszcza dla twórców thrillerów i horrorów. W 1980 roku powstał „Piątek Trzynastego”, okrzyknięty jednym z najpopularniejszych slasherów, czyli horrorów w którym bohaterowie znikają kolejno w dziwnych okolicznościach. Od tego czasu powstało 11 kontynuacji filmu. Nie wiadomo jeszcze, czy powstanie trzynasty „Piątek Trzynastego”, być może.

Co ciekawe, pojawiający się często zapis "piątek 13-go" jest błędny, gdyż już w słownikach z 1936 roku wskazywały, że dopisywanie końcówek fleksyjnych po cyfrach arabskich i rzymskich liczebników to błąd. Mamy więc piątek trzynastego lub piątek 13. 

Mało pecha dużo szczęścia życzę. Uśmiechniętych czarnych kotów...!

 

Komentuj

Zaloguj się, by skomentować