Informator

WESOŁYCH ŚWIĄT!

kwiecień 03, 2021
Informator

Zanim zobaczysz na żywo - film w 4k

marzec 26, 2021
WAITOMO CAVES
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 15 marca

marzec 15, 2021
Zdarzyło się dzisiaj...
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 11 marca

marzec 11, 2021
Zdarzyło się dzisiaj...
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 03 marca

marzec 03, 2021
Wydarzyło się...
LITERATURA - Receznje

Miłość w czasach zarazy - Gabriel García Márquez

luty 02, 2021
Zdecydowanie widać rękę mistrza. Chyba tym można odróżnić naprawdę świetnych pisarzy od całej reszty. Potęgą wyobraźni, odwagą, umiejętności podania kapitalnej historii w cudownej formie. Bo język tej książki to mistrzostwo samo w sobie.
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 27 stycznia

styczeń 27, 2021
Wydarzyło się 27 stycznia...
Kalendarium

Kopia Kalendarium Radia Istebna - 20 stycznia

styczeń 20, 2021
Zobacz co wydarzyło się 20 stycznia.
Informator

Kalejdoskop Radia Istebna - 17.01.2021

styczeń 13, 2021
Pierwszy tegoroczny Kalejdoskop, a w nim rozmowa z pięcioma nietuzinkowymi goścmi. - Lucyną Ligocką-Kohut - Fundacja Koronki Koniakowskiej - prof. dr hab. Ernest Zawada - Dziekan ATH i malarz - Monika Kuczek - managerka muzyczna - Robert Gałka - autor…

"W samo południe"

Zmarł autor słynnego plakatu "W samo południe" 

Zmarł Tomasz Sarnecki - grafik, który w 1989 roku zmienił plakat Mariana Stachurskiego z roku 1959 do filmu "W samo południe" z Garym Cooperem w plakat wyborczy "Solidarności". Sarnecki zmarł w nocy z 2 na 3 stycznia - podała na Facebooku żona artysty Monika Sarnecka. Słynny plakat zaprojektowany przez plastyka, grafika Tomasza Sarneckiego, wówczas studenta warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, pojawił się na ulicach stolicy przed świtem 4 czerwca 1989 roku. Przedstawiał Gary'ego Coopera jako szeryfa z pamiętnego westernu, na tle napisów "Solidarność. W samo południe. 4 czerwca 1989", który idzie głosować z kartką wyborczą w dłoni i znaczkiem Solidarności przypiętym do kamizelki. 

W 1999 roku plakat "W samo południe" zakwalifikował się do wystawy 100 najważniejszych plakatów XX wieku w Victoria & Albert Museum w Londynie. Tomasz Sarnecki urodził się w 1966 roku. Skończył studia na wydziale grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Był prezesem Stowarzyszenia Historycznego "Cytadela", autorem opracowań, artykułów, prezentacji i wystaw historycznych. Współpracował z Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej, a także z Dowództwem Garnizonu Warszawa i Muzeum Wojska Polskiego.

Był szefem Stowarzyszenia Historycznego "Cytadela" zajmującego się rekonstrukcjami historycznymi. "Tomek, jeśli już podejmował się czegokolwiek, robił to tak, że wszyscy byli zdumieni tym, że tak może wyglądać polska rekonstrukcja. Uczestniczył w rekonstrukcjach bitwy nad Bzurą, a prezentowana przez niego znakomita rekonstrukcyjna sylwetka oficera była hołdem dla jego dziadka, oficera kpt Janusza Sarneckiego, który poległ 18.09.1939 r. w rejonie Śladowa w kampanii 1939 roku w Polsce. Przez wiele lat doskonale współpracował z Komendą Garnizonu Warszawa i był inicjatorem odtworzenia sztandaru Batalionu Stołecznego" - przypomina Stowarzyszenie Historyczne "Cytadela" na swojej stronie internetowej. Pogrzeb Tomasza Sarneckiego odbędzie się 11 stycznia - msza żałobna o godzinie 12 w warszawskim kościele Wizytek, uroczystość pogrzebowa rozpocznie się około godziny 14 na Cmentarzu Pruszków–Żbików. 

 

Źródło: Tomasz Gzell / PAP Plakat "W samo południe" 

Komentuj

Zaloguj się, by skomentować