Informator

WESOŁYCH ŚWIĄT!

kwiecień 03, 2021
Informator

Zanim zobaczysz na żywo - film w 4k

marzec 26, 2021
WAITOMO CAVES
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 15 marca

marzec 15, 2021
Zdarzyło się dzisiaj...
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 11 marca

marzec 11, 2021
Zdarzyło się dzisiaj...
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 03 marca

marzec 03, 2021
Wydarzyło się...
LITERATURA - Receznje

Miłość w czasach zarazy - Gabriel García Márquez

luty 02, 2021
Zdecydowanie widać rękę mistrza. Chyba tym można odróżnić naprawdę świetnych pisarzy od całej reszty. Potęgą wyobraźni, odwagą, umiejętności podania kapitalnej historii w cudownej formie. Bo język tej książki to mistrzostwo samo w sobie.
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 27 stycznia

styczeń 27, 2021
Wydarzyło się 27 stycznia...
Kalendarium

Kopia Kalendarium Radia Istebna - 20 stycznia

styczeń 20, 2021
Zobacz co wydarzyło się 20 stycznia.
Informator

Kalejdoskop Radia Istebna - 17.01.2021

styczeń 13, 2021
Pierwszy tegoroczny Kalejdoskop, a w nim rozmowa z pięcioma nietuzinkowymi goścmi. - Lucyną Ligocką-Kohut - Fundacja Koronki Koniakowskiej - prof. dr hab. Ernest Zawada - Dziekan ATH i malarz - Monika Kuczek - managerka muzyczna - Robert Gałka - autor…

Pełnia Wilczego Księżyca.

Nowy rok zacznie się od niezwykłego zjawiska na niebie! W styczniu wystąpi aż dwa razy

W nocy z 1 na 2 stycznia 2018 r. będziemy świadkami niezwykłego zjawiska na niebie. W tym czasie będzie można zaobserwować wyjątkowo duży i jasny Księżyc. O tej porze roku, to zjawisko jest popularnie nazywane „wilczą pełnią”. 

Księżyc będzie około 14 procent większy i 30 procent jaśniejszy. Stanie się tak dzięki temu, że nasz naturalny satelita znajdzie się o wiele bliżej Ziemi niż zazwyczaj. „Forbes” zauważa, że w całym roku 2017 Księżyc nie zbliżył się do naszej planety na tak bliską odległość ani razu.

Apogeum pełni nastąpi dokładnie o godz. 3:24 w nocy. Choć zjawisko będzie dobrze widoczne gołym okiem, to astronomowie zalecają wyposażenie się w teleskopy lub inny tego typu sprzęt.Dzięki temu obserwatorzy będą mogli osiągnąć znacznie lepszy efekt.

Jednak to nie wszystko. Styczeń dwukrotnie pozwoli obejrzeć naszego satelitę w niecodziennym wydaniu. Ostatniego dnia miesiąca superksiężyc pojawi się na niebie jeszcze raz. Ale Srebrny Glob będzie wtedy nieco dalej niż zaraz po Nowym Roku.

Co ciekawe, w styczniu przyszłego roku zjawisko „Superksiężyca” będzie miało miejsce jeszcze raz. Stanie się tak ostatniego dnia miesiąca. Jednak wtedy Księżyc znajdzie się nieco dalej od Ziemi niż na początku roku.

Pełnia Wilczego Księżyca. Rdzenni Amerykanie i Europejczycy w średniowieczu nazwali styczniową pełnię w odniesieniu do wycia głodnych wilków, które narzekały na niedostatek pożywienia w środku zimy. Inne nazwy tej pełni to Stary i Lodowy Księżyc.

Reansumujac w nocy z 1 na 2 stycznia koniecznie popatrzymy w niebo, chwyćcie za aparat i róbcie zdjęcia pełni. Pochwalcie się swoimi fotografiami. Powodzenia : )

Źródło: national geographic ; Fot.: pixabay.com

 

 

Komentuj

Zaloguj się, by skomentować