A to ciekawe!

Jak zatrzymać młodość i smukłą sylwetkę

czerwiec 27, 2022
Żyli długo i szczęśliwie, przy tym nadal pięknie wyglądali – taka modyfikacja zakończenia dawnych bajek, która... może kiedyś się spełni.
Informator

Najlepszy zestaw relaksacyjny!

czerwiec 23, 2022
Działa – przetestowałem i mogę z czystym sumieniem polecić każdemu :)  
Malarstwo

„Beksiński na Śląsku” Byłem, zobaczyłem, polecam!

czerwiec 21, 2022
Nie to jest ważne, co się ukazuje, lecz to, co jest ukryte… Jeszcze inaczej: ważne jest to, co ukazuje się naszej duszy, a nie to, co widzą nasze oczy i co możemy nazwać. Wydaje mi się, że to pierwsze można…
Malarstwo

Beksiński na Śląsku

czerwiec 16, 2022
Beksiński - jeden z najciekawszych współczesnych artystów, którego obrazy przez jednych podziwiane, uważane za intrygujące, w innych budzą lęk, niepokój, a nawet przerażenie. Jednak nie sposób przejść obok nich obojętnie. Wszak taka rola sztuki - wzbudzać emocje...
Informator

sklep internetowy JOMIKA

czerwiec 16, 2022
Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele! Nowo powstały sklep internetowy JOMIKA cały dochód ze sprzedaży różności przeznaczy na kulturę, edukację i pomoc społeczną. Tak, właśnie taka jest idea. https://jomika.pl/
Informator

Coco Bombay - z biedy do luksusu?

czerwiec 13, 2022
Czy droga Coco Chanel, rozpoczynająca się od nauki szycia w sierocińcu siostr zakonnych, po kreatorkę mody i finansową niezależność jest do powtorzenia?Nie wiadomo.
Informator

Niedzielny przedświt

czerwiec 12, 2022
Jak jak kocham takie chwile: śpię przy otwartym oknie, orzeźwiające powietrze oplata mnie delikatną powłoką i sprawia, że ulatuję gdzieś w magiczne światy. Synapsy cichutko tykają na niskich częstotliwościach i... słyszę piękny ptasi śpiew. Otwieram powoli jedno, potem drugie oko,…
Informator

Czym jest wolność?

czerwiec 10, 2022
„Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka” – powiedział Alexis de Tocqueville (1805-1859) – francuski myśliciel polityczny, socjolog i polityk.
Informator

Byle dowalić, czyli… niedoceniona umiejętność czytania

czerwiec 06, 2022
Od wielu miesięcy zastanawiam się, co się z nami stało.

Dom z kamienia

Zbudowaliśmy wokół nas krąg, kamień po kamieniu, beton i chrust, barierę ochronną, niczym ramę wokół obrazu, który naszym zdaniem ma wartość i który chcemy chronić. Zbudowaliśmy zamknięty świat, bez otwarcia, nawet pęknięcia. Chowamy się i czujemy się bezpieczni, z tej dziury rzucamy kamieniami ile się da, bez zrozumienia, bez celu w dobro i zło, w białych i czarnych, w religijnych i ateistów. Jesteśmy po stronie wszystkich i nikogo, zgodnie z wiatrami, prądami, modami.

 

Nie jesteśmy źli i nie jesteśmy dobrzy, mamy pomysły odzyskane tu i ówdzie, usłyszane, przeczytane, wyreklamowane przez kogoś, komu wierzymy, że jest na poziomie, który udaje intelektualistę w wielkich okularach kogoś, kto dużo czyta i wie. Obrazy nas niepokoją, poruszają, rzucamy apele, kajdany, smażone i załamywane hasła, nigdy nie wąchając krwi, tej prawdziwej, nigdy nie odczuwając bólu, tej prawdziwej. Jesteśmy kamiennymi kręgami pełnymi frazesów i nieprawdziwych wieści, które pijemy jak kawę każdego ranka, bierzemy obiema rękami, aby je w kawie zanurzyć, emocje innych, których nie żyjemy sami, wymuszoni jak my w tym kamiennym kręgu. Bierzemy wszystko takim, jakim jest, na emocję chwili, bez oceniania, kontrolowania, bez myślenia.

Oto problem, bez zastanowienia. Bez myślenia. Bez zrozumienia. Bierzemy myśli i emocje innych i czynimy je naszymi własnymi, jakbyśmy byli maszynami bez serca i głowy, w obawie przed byciem nieadekwatnym, z tłumu, z mody. Musimy być dobrymi lub złymi, tak jakby wszystko było dobre lub złe, bez oceny płci, bez wyjątków, bez myślenia. Wszyscy musimy mieć etykietę, która wyróżnia nas jako „dobrych lub złych”. I na siebie w niekończącej się wojnie na słowa. Bez celu, przerażającej bezużyteczności, a może tylko dla pozoru. Bez myślenia za siebie.

Giuliana Campisi

Więcej w tej kategorii: « Zimowy sen