Informator

Rekord Polski pobity w Restauracji Złoty Groń w Istebnej!

styczeń 16, 2022
16 stycznia w Złoty Groń Resort & Spa został oficjalnie osiągnięty rekord Polski na największą na świecie serwetę z koronki koniakowskiej, który został zatwierdzony przez Biuro Rekordów.
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 10 stycznia

styczeń 10, 2022
Wydarzyło się 10 stycznia...
Malarstwo

Reinkarnacja sztuki

grudzień 29, 2021
Alla Mingalyova to urodzona na Krymie ukraińska artystka, obecnie mieszkająca w Erewaniu. Niedawno natknąłem się na jej grafiki przedstawiające postacie z klasycznych obrazów wklejonych do nowoczesnych wnętrz i po prostu nie mogłem ich nie pokazać!
Informator

WESOŁYCH ŚWIĄT!

grudzień 24, 2021
Informator

"Opowieść wigilijna" po góralsku

grudzień 22, 2021
Nadchodzące święta Bożego Narodzenia niech będą czasem spędzonym w gronie najbliższych, wyciszenia i odkrywania wartości wspólnego dzielenia się: miłością, obecnością i radością.Do życzeń dołączamy "Opowieść wiigilijną" Janka Szkawrana - naszego małego lokalnego Dickensa :)
Informator

Rozmowa z Natalią Hatalską

grudzień 13, 2021
Natalia Hatalska – analityczka trendów, publicystka, założycielka i prezeska instytutu badań nad przyszłością infuture.institute. Zaliczana do dziesięciu najważniejszych autorytetów polskiego biznesu. Nagrodzona tytułem Digital Shaper w kategorii wizjoner – przyznawanym osobom, które mają ponadprzeciętny wkład w rozwój gospodarki cyfrowej w…
Kalendarium

40. rocznica stanu wojennego

grudzień 13, 2021
40 lat temu nie było nam do śmiechu w grudniowy poranek - 13 grudnia 1981 ogłoszono stan wojenny.W jedną noc bezpieka i milicja aresztowały 2874 osoby.Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku.
Informator

Kalejdoskop Radia Istebna

grudzień 06, 2021
Mikołajkowy Kalejdoskop Radia Istebna - zapraszam do wysłuchania i do zobaczenia w nastepny poniedziałek!
Informator

Licytacja obrazów dla Piotrusia

grudzień 05, 2021
Serdecznie zapraszam do licytacji obrazów Jana Żyrka i Roberta Heczko! Pieniążki z licytacji przeznaczamy na leczenie Piotrusia.

Inne spojrzenie na literaturę

Co jadano na obiadach czwartkowych?

Stanisław August Poniatowski, wzorując się na angielskich klubach i francuskich salonach literackich, miał zwyczaj zapraszać wybijających się literatów, ludzi sztuki i nauki na obiady w czwartek. Spotkania odbywały się na Zamku Królewskim, a pod koniec panowania króla w Pałacu Łazienkowskim.

Podczas trwających kilka godzin obiadów dyskutowano o literaturze, języku, sztuce i historii. Poeci mieli okazję pochwalić się swoimi najnowszymi wierszami. Podobno szczególnie cenione w tym towarzystwie były utwory libertyńskie i frywolne. W obiadach czwartkowych uczestniczyło 12 gości, samych mężczyzn. Poza królem byli to najczęściej: Ignacy Krasicki, Adam Naruszewicz, Hugo Kołłątaj, Stanisław Trembecki, Ignacy Bohomolec, Ignacy Potocki, bracia Śniadeccy.

Oprawę kulinarną spotkań zapewniał Paul Tremo określany mianem "pierwszego kuchmistrza w Europie". W czasie obiadu serwowano m.in.: tradycyjną pieczeń baranią i wyśmienite jarząbki na słoninie. Król pił do obiadu tylko wodę, a jego goście raczyli się starym węgrzynem. Spotkanie kończyło się, gdy Stanisław August Poniatowski prosił o podanie suszonych śliwek.

Nie wszyscy zgodnie oceniali charakter i pożytek płynący z takich spotkań. Kajetan Węgierski pisał: 
 "A uczone obiady? znasz to może imię? 
Gdzie połowa nie gada a połowa drzymie, 
W których król wszystkie musi zastąpić ekspensa, 
Dowcipu, wiadomości, i wina, i mięsa."