Pogadamy?
Poezja

"Z wysoka" - Kazimierz Nowosielski

grudzień 08, 2018
Miłość... a ona zawszeo właściwej porze:
Informator

Zaproszenie na weekend - Havana

grudzień 07, 2018
Zanim zaprosimy do fotopodróży po Havanie, posłuchajmy klimatycznej piosenki wokalistki urodzonej w stolicy Kuby - Camilii Cabello.
Kultura

Czesław Miłosz do Jerzego Giedroycia

grudzień 06, 2018
Drogi Jerzy, Wróciłem z Ann Arbor, gdzie jeszcze raz byłem świątkiem narodowym i pół Detroit zleciało się na moje występy. 
Poezja

Audycja dla inteligencji - Konstanty Ildefons Gałczyński

grudzień 06, 2018
Biedne speakery, speakerzycemuszą dzień w dzień w mikrofon kuć:Hallo hallohallo halloWarszawa Kraków KatowicePoznań WilnoLwów i Łódź.
Informator

Barbórka 2018 - film z kopalni

grudzień 03, 2018
Dziś Dzień Górnika!
Informator

Zaproszenie na weekend - Tokio

listopad 30, 2018
Tokio – stolica i największe miasto Japonii, położone na południowo-wschodnim wybrzeżu Honsiu i zarazem największy obszar metropolitalny na świecie.

Inne spojrzenie na literaturę.

Ludwika - piękna, niezależna, romantycznie zbuntowana miłość Juliusza Słowackiego.

14-letni Juliusz Słowacki zapałał do Ludwiki Śniadeckiej uczuciem doskonale romantycznym. Panna była piękna jak anioł, inteligentna, sześć lat starsza od swojego wielbiciela i zupełnie nie była nim zainteresowana. Mógł zatem młody Julek cierpieć straszliwe, romantyczne męki miłości i pisać wiersze do swojej wymarzonej kochanki. 

Ludwika była kobietą niezależną, przy czym niezależność tę należy rozumieć na sposób romantyczny. Czytywała Byrona uważanego wówczas za lekturę wielce szkodliwą dla dobrze wychowanych panienek, tańczyła do utraty tchu na balach i namiętnie oddawała się przyjemności konnych wycieczek. Na dodatek kochała się na zabój w przystojnym rosyjskim oficerze Włodzimierzu Rimskim-Korsakowie. Rodzice Ludwiki starający się wszczepić potomstwu patriotyczne wartości, włosy rwali z głów, zrozpaczeni wyborem córki. Gdy wybranek zginął na wojnie rosyjsko - tureckiej, Ludwika wyruszyła w podróż, by odnaleźć jego ciało i sprowadzić je do Rosji. W czasie tych długoletnich poszukiwać trafiła do Stambułu, gdzie jako gorąca czterdziestolatka spotkała swoją drugą miłość, dwa lata młodszego Michała Czajkowskiego, wysłannika polskiej emigracji w Paryżu. Została jego towarzyszką życia nie dopełniwszy żadnych formalności, czym wywołała kolejny skandal. Kiedy Czajkowski zdecydował się pozostać w Turcji, przyjąć islam i imię Sadyk Pasza, Ludwika przeszła na islam razem z nim. Po wybuchu kolejnej rosyjsko - tureckiej wojny zaangażowała się w pracę na rzecz polskich uciekinierów z rosyjskiej armii. Wtedy też spotkała innego polskiego poetę Adama Mickiewicza. Wrażliwego na kobiece wdzięki wieszcza miała wprawić w zachwyt. 

Wracajmy jednak do doświadczenia Słowackiego. Odrzucony poeta wykorzystał tak zdobyte miłosne doświadczenia pisząc „Kordiana”.Potem zakochiwał się jeszcze wiele razy.

Komentuj

Oceń ten artykuł
(5 głosów)
Zaloguj się, by skomentować

 

studioradioweZOSTAŃ PREZENTEREM RADIA ISTEBNA

SPIK = Subiektywny Przegląd Informacji Kulturalnych

Dlaczego miałbyś wybrać to radio:

1. tylko u nas - pełna swoboda w ilości godzin na antenie.
2. tylko u nas - możesz realizować swoje muzyczne wizje i marzenia.
3. tylko u nas - muzyka i słowo zawsze będą na pierwszym planie.
4. tylko u nas - Ty decydujsz o swoich audycjach.
5. tylko u nas - muzyka przez duże M.

Miłośnikom muzyki disco-polo, trance, H-H i innych wynalazków dziękujemy bowiem zbyt daleko odbiegają one od naszych założeń programowch.

Kontakt z nami:    Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Nasz Fanpage: https://www.facebook.com/radioistebna/

Radio na FB: https://www.facebook.com/radioistebna/app/190322544333196/